Systemy ERP optymalizują zarządzanie zasobami przedsiębiorstwa i wspierają wszystkie działania organizacji. To możliwe dzięki ich budowie – modułom, które działają w ramach wspólnej bazy danych. Dowiedz się, czym są oraz jak usprawniają działanie firmy!

Co to jest moduł?

Moduł w systemie ERP (ang. Enterprise Resource Planning) oznacza procedurę odpowiedzialną za funkcję lub kilka funkcji, np. składanie zamówień, czy transport towaru. Innymi słowy, moduły pozwalają zarządzać konkretnym obszarem przedsiębiorstwa. Razem tworzą zintegrowany system, który zapewnia spójną komunikację i sprawną pracę całej firmy.

Zalety modułowej budowy systemu ERP

Dzięki modułowej budowie systemu ERP klienci mogą dobierać indywidualny zestaw funkcjonalności dopasowany do potrzeb. Przykład: firmie produkcyjnej zależy na sprawnej organizacji procesu wytwórczego –  m.in. transporcie surowców na czas. Dlatego istotne będą moduły przeznaczone dla produkcji i procesów handlowo – magazynowych.

Moduły w systemie ERP Streamsoft Prestiż

System ERP Streamsoft Prestiż składa się z kilkunastu modułów, które można wdrażać na raz lub po kolei np. wraz z rozwojem firmy. Jest także dostępna aplikacja Streamsoft Prestiż ERP mobile, która udostępnia wybrane funkcjonalności ERP na smartfonie i pozwala np. na mobilne zarządzanie na magazynie czy wgląd w kluczowe parametry procesu produkcji na ekranie smartfona.

Szeroki zakres funkcjonalny narzędzia sprawia, że system sprawdza się także w firmach handlowych i usługowych.

Poniżej przybliżamy funkcje i możliwości modułów systemu Streamsoft Prestiż.

Streamsoft Prestiż - ekran główny

Zarządzanie Produkcją

Rozbudowany moduł Zarządzanie Produkcją wspiera wszystkie etapy produkcji. Od przygotowania, planowania, przez harmonogramowanie do rozliczeń. Umożliwia także integracje z systemami CAD, MES i nesting. Przyspiesza to proces produkcyjny, redukuje ilość odpadu oraz minimalizuje czas pracy i ilość zadań na hali.

Handlowo – Magazynowy

Moduł wspiera procesy sprzedażowe oraz zakupowe w gospodarce materiałowej i towarowej. Bogaty zestaw funkcjonalności sprawia, że narzędzie sprawdza się w pojedynczych magazynach oraz w gospodarce wielomagazynowej, zarówno w firmach handlowych, jak i produkcyjnych.

Magazyn Mobilny

Logistyka 2 w 1

Moduł Logistyka + Magazyn Mobilny wspiera wszystkie działania z zakresu logistyki magazynowej. Zapewnia skuteczną kontrolę jakości, sprawną obsługę jednostek logistycznych oraz szybki transport towaru, w tym przyjęcia, wydania oraz ruchy międzymagazynowe.

Rozwiązanie sprawdza się na magazynach każdego typu (strefy, klasy, sektory itp.) i każdej wielkości (wysoko – regałowy, nisko – regałowy)

Wsparciem dla modułu jest aplikacja rozszerzająca – Kurier, która pomaga w przygotowaniu i realizacji wysyłki.

CRM

Moduł CRM ułatwia kontakty z klientami i zapewnia sprawną organizację pracy wewnątrz firmy dzięki rozbudowanej bazie kontaktów oraz uporządkowaniu zadań. Podstawą organizacji są zdarzenia, projekty i kontakty prezentowane na graficznym wykresie – w drzewie zdarzeń lub tabeli.

Do każdego projektu można dodawać uczestników i rezerwować potrzebne zasoby, np. salkę, a każdy element intuicyjnie edytować metodą Drag&Drop, dostosowując przebieg pracy do bieżących potrzeb firmy.

DMS

Moduł DMS zapewnia kompleksową obsługę dokumentów firmowych dzięki jasnym ścieżkom akceptacji i wspólnemu repozytorium. Rozwiązanie obsługuje wszystkie  dokumenty –  wewnętrzne, zewnętrzne,  niezależnie od rodzaju (dokument kosztowy,  faktura, pismo sądowe, itp.)

Z kolei funkcja szablonów pozwala generować nowe dokumenty na podstawie już istniejących wzorów. Skraca to czas tworzenia powtarzalnych pozycji, np. instrukcji stanowiskowych.

Z kolei dzięki opcji DMS mobile, która jest częścią aplikacji mobilnej Streamsoft Prestiż ERP, dokumenty wprowadzisz w obieg także z poziomu smartfona (IOS, Android).

DMS - akceptacja

Bussines Intelligence

Moduł przeznaczony do analizy danych. Pozwala odpowiadać na złożone pytania analityczne. Wyniki są prezentowane w formie czytelnych wizualizacji pomocnych wszystkim specjalistom, którzy szukają zależności pomiędzy danymi. Moduł oferuje też możliwość intuicyjnej edycji metodą Drag&Drop i pozwala konsolidować dane z różnych baz systemu. Dane gromadzi się w dedykowanej hurtowni danych, dzięki temu operacje analityczne nie obciążają głównej bazy systemu Streamsoft Prestiż.

Automatyzacja operacji księgowych

Finanse i Księgowość

Moduł automatyzuje operacje rozliczeniowe i księgowe. Oferuje m.in. kompleksową obsługę Vat  (JPK_V7, VAT – UE, VIU – DO) i pozwala korzystać z tzw. wzorców dekretacji, które skracają czas księgowania. Umożliwia także weryfikację  poprawności dokumentów na etapie rejestracji i ogólną całościową kontrolę nad firmowymi finansami.

Warto dodać, że moduł zapewnia pełną zgodność z najnowszymi przepisami rachunkowymi i intuicyjność pracy (dzięki opcji personalizacji ustawień).

Rozrachunki

Moduł gwarantuje pełną kontrolę bieżących należności i zobowiązań. Pozwala ustalać strategię rozliczeń i pobierania należności (sposób płatności, wezwania do zapłaty i czas itp.). Moduł oferuje także szerokie możliwości tworzenia analiz i raportów (np. zobowiązania kredytowe) oraz zestawień (np. różnice kursowe, kredytowe). Poza tym ułatwia powiązanie z rozliczeniami wygenerowanych raportów i wyciągów bankowych.

Dostępna jest też aplikacja rozszerzająca Windykator, która automatyzuje wysyłkę powiadomień do osób zalegających z płatnością lub tych, którzy niedługo powinni dokonać przelewu.

Kadry i Płace

Zapewnia sprawne rozliczanie, ewidencję oraz zarządzanie czasem pracowników. Umożliwia rozliczanie płac w oparciu o każdy typ umowy. Moduł integruje się z ZUS – em i praktycznie z każdym systemem rozliczania czasu pracy (RCP). Z kolei aplikacja rozszerzająca Panel Pracownika ułatwia użytkownikom wgląd w dane kadrowe i pozwala na składania wniosków (np. urlopowych) online.

Panel Pracownika

Środki Trwałe

Moduł daje pełną kontrolę nad środkami trwałymi, wartościami niematerialnymi i prawnymi. Pozwala sprawnie ewidencjonować (historia majątku trwałego wywoływana na kliknięcie)  inwentaryzować (obsługa urządzeń mobilnych) oraz amortyzować środki trwałe (dostęp do kilku metod). Udostępnia także bogaty zestaw dokumentów pomocnych przy ich analizie i możliwość rejestracji własnych parametrów środków trwałych.

Serwis

Moduł wspiera firmy oferujące usługi serwisowe. Pozwala szybko rejestrować każde zlecenie i rozliczać je w zautomatyzowany sposób. Opcja tworzenia schematów serwisowych zapewnia sprawną obsługę przedmiotów serwisowanych cyklicznie. Jak? W systemie zapisana jest lista materiałów i czynności, co zwalnia użytkownika modułu z konieczności pamiętania o terminach zleceń i działaniach, które trzeba przeprowadzić.

Raporty i Formularze

Moduł umożliwia łatwe tworzenie raportów i formularzy przy użyciu jednej z dwóch dostępnych metod. Obie są intuicyjne, a użytkownik może podejrzeć projekt na każdym etapie pracy.

System prezentuje raporty w przystępnej graficznie formie, co pozwala na skuteczną analizę nawet wyczerpujących zestawień. System umożliwia także automatyczną wysyłkę do wybranych odbiorców zgodnie z ustalonym harmonogramem i w wybranych formatach (Word, Excell, PDF, RTF, HTML).

Administrowanie systemem

Administrator

Moduł umożliwia sprawne administrowanie całym systemem, w tym zarządzanie bazą danych, działania na licencjach oraz nadawanie uprawnień.

Zapewnia także bezpieczeństwo danych dzięki funkcji ustalania haseł, określenia reguł i częstotliwości ich zmian. Na poziom bezpieczeństwa wpływają też intuicyjne opcje archiwizacji i dearchiwizacji danych.

Jak wybrać odpowiednie moduły systemu ERP?

Decyzje o wyborze modułów warto poprzedzić dokładną analizą potrzeb firmy. Jak to zrobić? Warto przyjrzeć się działaniu organizacji oraz skonsultować z pracownikami wszystkich działów i ustalić, co wymaga ulepszenia. Czy jakiś proces, np. kontrolę bieżącej produkcji można lepiej zorganizować?

Z drugiej strony istnieją  też moduły niezbędne niemal w każdej branży. Np. Handlowo – Magazynowy czy moduły dla obszaru finansowo – księgowego i związanego z administrowaniem systemem. W branży handlowej kluczowym modułem jest także CRM, który odpowiada za kontakty z klientem.

Choć każdy z tych procesów może obsługiwać narzędzie zewnętrzne, to w praktyce często skutkuje to mniej spójną komunikacją niż w przypadku systemu ERP, który gwarantuje pełną integrację wszystkich obszarów firmy i zapewnia szybki transfer informacji.

Jak wdrożyć moduły ERP?

Wdrożenie systemu ERP składa się z kilku etapów: analizy przedwdrożeniowej, wdrożenia oraz asysty powdrożeniowej. Czas procesu zależy m.in. od ilości modułów, zakresu ich funkcji i ilości osób, które będą pracowały z modułem.

Więcej o przebiegu wdrożenia dowiesz się z artykułu: https://www.streamsoft.pl/systemy-erp/jak-wyglada-wdrozenie-systemu-erp/

Z kolei umawiając się na bezpłatną prezentację, poznasz przybliżone koszty systemu ERP.

Podczas prezentacji pokażemy jak system działa w praktyce.

Przedstawimy rolę narzędzia w skutecznym zarządzaniu procesami w Twojej firmie. Powiemy m.in. o możliwościach startowych ERP oraz opcji tworzenia dedykowanych rozwiązań – dla branży czy konkretnego procesu.

Umów Prezentację

    Uzupełnij formularz, oddzwonimy do Ciebie!

    Zaproponujemy termin bezpłatnej prezentacji systemu ERP.

    Dane przesłane w formularzu będą przetwarzane zgodnie z zasadami Polityki Prywatności Streamsoft.

    Chcę otrzymywać informacje marketingowe i merytoryczne dotyczące produktów Streamsoft z wykorzystaniem: