Poradnik Przedsiębiorcy
Artykuły
Mały podatnik w VAT – czy warto?
Polski system podatkowy przewiduje ulgi dla przedsiębiorców, którzy spełniają warunki do uzyskania statusu małego podatnika VAT. Status ten daje pewne korzyści, takie jak prawo do wyboru metody kasowej rozliczeń VAT czy kwartalnego rozliczenia VAT
Terminy wystawiania faktur
Właściwe wystawianie faktur w kontekście dostawy towarów i wykonywania usług jest kluczowym elementem obiegu dokumentów w obrocie gospodarczym. Przestrzeganie terminów wystawiania faktur jest istotne nie tylko dla celów księgowych i prawidłowego zarządzania finansami, ale także dla uniknięcia ewentualnych konsekwencji podatkowych.
Faktura otrzymana z opóźnieniem
Chyba każdy zetknął się z takim przypadkiem w praktyce działalności gospodarczej: zakup dokonany, a faktura dociera do firmy dopiero po wielu tygodniach, a nawet miesiącach. Jak prawidłowo ująć taką fakturę w kosztach, w PKPiR oraz kiedy można odliczyć od niej VAT?
Nietypowe faktury
Faktura jest podstawowym dokumentem potwierdzającym sprzedaż towarów lub usług, a także dowodem umożliwiającym rozliczenia podatkowe obu stron transakcji. Z reguły faktury są stosunkowo proste i zawierają podstawowe informacje, takie jak dane sprzedawcy, nabywcy, przedmiot transakcji, kwoty netto i brutto oraz stawki VAT. Jednak w praktyce gospodarczej spotyka się sytuacje, które wymagają wystawiania nietypowych dowodów księgowych, które również mogą stanowić podstawę ujęcia wydatku w kosztach czy odliczenia VAT.
Nierejestrowana działalność gospodarcza – wszystko co warto wiedzieć !
Rozpoczęcie wykonywania działalności nierejestrowanej nie wiąże się z koniecznością jej rejestracji w jakimkolwiek urzędzie czy innym organie rejestrowym. Wymaga jednak od podatnika podstawowej wiedzy, aby był świadom niektórych swoich obowiązków.
Macierzyński i tacierzyński a podział urlopów pomiędzy rodzicami
Wbrew powszechnej opinii, urlop (i zasiłek) macierzyński przysługuje nie tylko kobietom, które urodziły dziecko. Żadne przepisy nie wymieniają też osobnego urlopu „tacierzyńskiego”
Co podlega zaliczeniu do stażu urlopowego
Wprawdzie okres urlopów ma się ku końcowi, ale warto przypomnieć, co wliczać do stażu urlopowego. Każdy pracownik wolałby mieć prawo do większego, 26-dniowego wymiaru urlopu wypoczynkowego.
Indywidualna stawka amortyzacyjna – z czym to się wiąże
Przedsiębiorcy poszukują różnych rozwiązań optymalizacyjnych, które pozwolą na obniżenie zobowiązań podatkowych. Indywidualna stawka amortyzacyjna to z pewnością jedno z nich.
Należy jednak wiedzieć, co oznacza indywidualna stawka amortyzacyjna i co wiąże się z jej zastosowaniem w praktyce.
Użyczenie lokalu a opodatkowanie VAT
Umowa użyczenia najczęściej jest stosowana pomiędzy członkami rodzin. Nie ma jednak przeciwskazań, aby była stosowana też pomiędzy osobami niespokrewnionymi.
Umowa użyczenia może być zawarta także, gdy stronami są osoby prawne.
Wobec tak szerokiego zastosowania tego typu umowy warto wiedzieć, w jakiej sytuacji świadczenie z niej wynikające będzie opodatkowane podatkiem VAT.
Jak skorzystać z ulgi na złe długi w podatku PIT
Ulga na złe długi w PIT to ustawowe narzędzie pozwalające na obniżenie u sprzedawcy przychodów – należności wynikających z faktur, które nie zostały zapłacone w części albo w całości.
Należy podkreślić, że nieco odmiennie wygląda zastosowanie ulgi na złe długi w PIT u wierzyciela – sprzedawcy a nieco inaczej u dłużnika – nabywcy.
Jak wobec tego należy zastosować w praktyce ulgę na złe długi i na co należy zwrócić uwagę stosując tę ulgę?
Co oznacza pusta faktura i jakie są konsekwencje posługiwania się taką fakturą
Podstawowym dokumentem sprzedaży w firmie jest faktura sprzedaży. Przedsiębiorcy posługują się fakturą sprzedaży zdecydowanie najczęściej. Faktura sprzedaży służy do udokumentowania wykonanej dostawy towarów lub wyświadczenia usług według uzgodnionej wartości transakcji.
Faktura służy także do wszczęcia czynności windykacyjnych. Zatem stanowi też dowód zawarcia umowy pomiędzy kontrahentami.
Co w przypadku gdy okaże się, że faktura jest pusta?
Kiedy należy stosować mechanizm podzielonej płatności?
W jakich sytuacjach podatnik powinien obowiązkowo zapłacić za fakturę z użyciem mechanizmu podzielonej płatności a w jakich nie musi?
Czy może uregulować należność za fakturę dobrowolnie stosując mechanizm split payment?
Co grozi za niestosowanie mechanizmu podzielonej płatności, gdy jest on obowiązkowy? Na te i wiele innych pytań odpowiedziano w niniejszej publikacji.
Założenie własnej firmy związane jest z wieloma pytaniami i wątpliwościami. Znajdziesz tu odpowiedź na temat rozpoczęcia działalności. Potraktuj to jako powtórkę z lekcji z podstaw przedsiębiorczości
Wątpliwości w zakresie księgowości? Niejasności dotyczące kadr i płac? Nasi eksperci czekają.