Poradnik Przedsiębiorcy


Artykuły

Posiłek delegacja

Pomniejszenie diety o posiłek

Podróże służbowe zatrudnionych pracowników to już codzienność w przedsiębiorstwach. Menedżerowie, szefowie, przełożeni wysyłają w podróże służbowe swoich pracowników z bardzo różnych powodów

Czytaj więcej


Monety biurko

Dieta w podróży służbowej – komu przysługuje, jak ją obliczyć?

Każdy przedsiębiorca wysyłający pracownika do wykonywania obowiązków służbowych poza miastem, gdzie znajduje się siedziba firmy, musi liczyć się z tym, że będzie prawdopodobnie zobligowany do wypłacenia pracownikowi, tzw. diety.

Czytaj więcej


Delegacja hotel

Przedsiębiorca w delegacji – dieta w podróży służbowej

W toku prowadzenia działalności gospodarczej zachodzi czasem konieczność odbycia delegacji służbowej, np. wyjazdu na negocjacje z klientem, podpisania umowy, przetargu itp. Skoro podróż odbywa się służbowo, to przedsiębiorca ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu firmy wydatki poniesione w związku z tą podróżą oraz przysługuje mu prawo do diety, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.

Czytaj więcej


Mężczyzna na rowerze

Rower a koszty firmowe

Czy zakup roweru można wrzucić do kosztów? I czy późniejszy serwis tego roweru tez można wpisywać do księgi podatkowej? Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu w kilku krokach.

Czytaj więcej


Nota korygująca

Nota korygująca w praktyce

Wszyscy przedsiębiorcy dokonujący dostawy towarów lub usług (z małymi wyjątkami) powinni wystawić fakturę VAT po dokonanej sprzedaży. Niekiedy mogą pojawić się w tych fakturach błędy np. formalne lub rachunkowe. Oczywiście nie są to zamierzone błędy, ale ryzyko wystąpienia ich jest.

Czytaj więcej


Rehabilitacja

Umowa zlecenie a zasiłek chorobowy – czy to możliwe?

Zasiłek chorobowy to świadczenie pieniężne wypłacane za okresy niezdolności do pracy spowodowanej chorobą lub wypadkiem oraz odosobnieniem z powodu choroby zakaźnej.

Czytaj więcej


Vat pieniądze

Zmiany w fakturach zaliczkowych od września 2023

Od 1 lipca 2023 roku w części zaczęła obowiązywać ustawa z dnia 26 maja 2023 roku o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, tzw. SLIM VAT 3.

Czytaj więcej


Tłumaczenie

Korekta rocznej składki zdrowotnej – do 30 czerwca 2023!

Tylko kilka dni pozostało na ewentualne korekty składki zdrowotnej! Termin upływa 30 czerwca 2023. Przypomnijmy, że to właśnie w tym roku pierwszy raz mierzyliśmy się z rozliczeniem rocznych składek wg Polskiego Ładu.

Czytaj więcej


Laptop pieniądze

Skutki podatkowe darowizny środka trwałego

Przedsiębiorcy nie tylko mogą pozbywać się swojego majątku firmowego poprzez sprzedaż jego, ale również mogą przekazywać go nieodpłatnie, np. w formie darowizny środka trwałego.

Czytaj więcej


Omnichannel

Prezenty o małej wartości dla klientów – kwoty, zasady

Wielu przedsiębiorców praktykuje obdarowywanie swoich klientów prezentami o niewielkiej wartości, jako gest wdzięczności i wzmocnienie relacji biznesowych.

Czytaj więcej


Nowa firma

Podatek od nadmiarowych zysków – co, jak, kiedy?

Obecnie podatek od nadmiarowych zysków to tylko i wyłącznie zapowiedź. Nie ma bowiem żadnego projektu ustawy w RCL (Rządowe Centrum Legislacji), który mógłby zostać procesowany. Głośno zrobiło się o tym podatku w październiku ubiegłego roku za sprawą wypowiedzi wicepremiera Sasina.

Czytaj więcej


Księgowość biuro

Paragon z NIP a faktura uproszczona (kwoty, zasady, odliczenie VAT, KUP)

Paragon z NIP to dokument sprzedaży, który wystawia się w przypadku sprzedaży towarów lub usług osobom fizycznym, prawnym i innym organizacjom niebędącymi osobami fizycznymi w sytuacji, gdy wartość transakcji nie przekracza 450 zł brutto lub 100 euro.

Czytaj więcej


Założenie własnej firmy związane jest z wieloma pytaniami i wątpliwościami. Znajdziesz tu odpowiedź na temat rozpoczęcia działalności. Potraktuj to jako powtórkę z lekcji z podstaw przedsiębiorczości

Wątpliwości w zakresie księgowości? Niejasności dotyczące kadr i płac? Nasi eksperci czekają.