Poradnik Przedsiębiorcy


Artykuły

Samochód osobowy w firmie

Samochód osobowy w działalności gospodarczej wymaga znajomości podstawowych zasad zaliczania wydatków na jego eksploatację w koszty firmy.
Należy przy tym wyróżnić fakt, iż może być on użytkowany w działalności na podstawie różnych form prawnych.
Samochody osobowe oczywiście są używane w działalności, w której przedsiębiorca jest czynnym podatnikiem VAT ale i zwolnionym podatnikiem z VAT.
Jak to wszystko zweryfikować? Czytając i analizując niniejszą publikację.

Czytaj więcej


Auto dostawcze

Wydatki na samochód a odliczenie VAT

Przedsiębiorca użytkujący samochód w działalności gospodarczej powinien wiedzieć kiedy może odliczyć podatek VAT od wydatków eksploatacyjnych do danego auta a kiedy nie.
Powinien także wiedzieć ile może odliczyć i od czego to jest uzależnione.

Czytaj więcej


Kasa fiskalna – limity 2024

Kasa rejestrująca inaczej zwana też kasą fiskalną to obowiązkowe urządzenie dla osoby fizycznej, spółek czy innych podmiotów, które realizują sprzedaż na rzecz konsumentów (osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej)...

Czytaj więcej


Paliwo

Odliczanie podatku VAT od zakupu paliwa do pojazdów samochodowych

Jeżeli samochód jest wykorzystywany wyłącznie do celów działalności gospodarczej, wtedy podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia 100% VAT od zakupu paliwa

Czytaj więcej


Auto dostawcze

Odliczenie VAT od rat leasingowych samochodu osobowego

Zgodnie z art. 86a ust. 1 i 2 ustawy o podatku do towarów i usług, w przypadku wydatków dotyczących używania pojazdów samochodowych na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze i wydatków związanych z tą umową, podatnikowi co do zasady przysługuje prawo do odliczenia 50% kwoty podatku naliczonego figurującego na fakturze.

Czytaj więcej


Vat

Czy można wrócić do zwolnienia z VAT?

Prawo do korzystania ze zwolnienia podmiotowego z VAT przysługuje podatnikom, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200 000 zł, przy czym do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. Tak stanowi art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czytaj więcej


Liczenie na kalkulatorze

Wydatki wliczane do wartości początkowej środka trwałego

Przepisy ustaw podatkowych określające definicję wartości początkowej środka trwałego to: art. 16g. ustawy o pdop oraz analogicznie art. 22g. ustawy o pdof.

Czytaj więcej


Pieniądze i dokumenty

Amortyzacja liniowa czy degresywno-liniowa?

W kolejnym artykule z cyklu "Wszystko o amortyzacji" skupimy się na metodach amortyzacji, przedstawimy pokrótce zależność między amortyzacją liniową a degresywno-liniową.

Czytaj więcej


Kalkulator

Co wolno amortyzować, a czego nie?

Amortyzacja to wartość odpisana w koszty w poszczególnym okresie obrachunkowym. Na czym dokładnie polega amortyzacja, jakie są rodzaje (metody) oraz jakie środki jej podlegają przeczytacie w cyklu artykułów. W odcinku pierwszym przedstawimy kryteria, jakie musi spełnić przedsiębiorca, aby mógł skorzystać z amortyzacji.

Czytaj więcej


Dokumenty przeliczanie

Amortyzacja jednorazowa

Z poprzednich części dowiedzieliśmy się o metodach i sposobach na przyspieszenie amortyzacji. W ostatnim odcinku powiemy o możliwości odpisania w koszty całej wartości początkowej środka trwałego naraz.

Czytaj więcej


Zmiany przepisów

Ulepszanie środków trwałych a amortyzacja

Dla danego środka trwałego raz ustalona wartość początkowa, metoda i stawka amortyzacji nie mogą zostać zmienione.

Czytaj więcej


Posiłek delegacja

Pomniejszenie diety o posiłek

Podróże służbowe zatrudnionych pracowników to już codzienność w przedsiębiorstwach. Menedżerowie, szefowie, przełożeni wysyłają w podróże służbowe swoich pracowników z bardzo różnych powodów

Czytaj więcej


Założenie własnej firmy związane jest z wieloma pytaniami i wątpliwościami. Znajdziesz tu odpowiedź na temat rozpoczęcia działalności. Potraktuj to jako powtórkę z lekcji z podstaw przedsiębiorczości

Wątpliwości w zakresie księgowości? Niejasności dotyczące kadr i płac? Nasi eksperci czekają.