Poradnik Przedsiębiorcy


Artykuły

roznice kursowe

Różnice kursowe

Dokonywanie transakcji w walucie obcej co do zasady wiąże się koniecznością ustalania różnic kursowych. Przedsiębiorcy rozliczający według skali podatkowej lub podatkiem liniowym, zobligowani do prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (PKPiR) ustalają różnice kursowe na zasadach określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 24c), przy czym występują dwa rodzaje różnic kursowych.

Czytaj więcej


Odliczanie składek ZUS

Odliczenie składek ZUS przy prowadzeniu więcej niż jednej działalności

Osoby fizyczne mogą prowadzić działalność gospodarczą w różnych formach. Może to być jednoosobowa działalność gospodarcza albo jednoosobowa z pracownikami, zleceniobiorcami. Może to być działalność prowadzona jako wspólnik spółki cywilnej, jawnej, partnerskiej.

Czytaj więcej


faktura wczesniej niz towar

Faktura wcześniej niż towar

W obrocie gospodarczym zdarzają się sytuacje, gdy faktura zostaje wystawiona wcześniej niż następuje dostawa towaru. Dla przedsiębiorcy może to rodzić wątpliwości dotyczące momentu ujęcia takiego dokumentu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów (PKPiR) oraz odliczenia podatku VAT.

Czytaj więcej


sprzedaz uslug

Sprzedaż usług – kiedy z VATem, kiedy bez VAT?

Prowadząc działalność gospodarczą jako podatnik VAT czynny trzeba mieć na uwadze, że nie każda świadczona usługa jest opodatkowana podatkiem VAT w Polsce. Występuje wiele różnych sytuacji, w których polski przedsiębiorca będący czynnym podatnikiem VAT wykonuje usługę, a mimo to nie opodatkowuje jej podatkiem VAT.

Czytaj więcej


likwidacje szkod

Likwidacja Środka Trwałego

Likwidacja środka trwałego w podatkowej księdze przychodów i rozchodów oznacza usunięcie składnika majątku z ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Likwidacja środka trwałego może wynikać z różnych przyczyn, takich jak zużycie, awaria, sprzedaż, przekazanie na cele prywatne czy zdarzenia losowe

Czytaj więcej


Ubezpieczenie chorobowe z działalności i umowy o pracę a zasiłek chorobowy

Ubezpieczenie chorobowe z działalności i umowy o pracę a zasiłek chorobowy

Niektórzy przedsiębiorcy szukają dodatkowego dochodu w formie zatrudnienia na umowę u pracę. Powodów jest wiele. Jedną z nich jest opłacanie wyłącznie składki zdrowotnej z prowadzonej działalności, a więc zaoszczędzenie własnych zasobów. Może to jednak nastąpić w określonych okolicznościach. W takim wypadku wszystkie składki ZUS z umowy o pracę przekazuje do ZUS pracodawca. Jest jednak i wyraźny minus takiego rozwiązania, bowiem nie będzie on podlegać pod ubezpieczenie chorobowe z działalności.

Czytaj więcej


Specyfika ulgi na złe długi na gruncie VAT - praktyczne zastosowanie

Ulga na złe długi na gruncie VAT – praktyczne zastosowanie

Nie wszyscy przedsiębiorcy wiedzą, że przepisy podatkowe nie tylko obligują ich do płacenia podatków, ale również przewidują procedury, dające firmom rekompensaty podatkowe w sytuacji, gdy nie doczekali się płatności od swoich dłużników.

Czytaj więcej


Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe a umowa o pracę

Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe a umowa o pracę

Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą nierzadko podejmują dodatkowy angaż w postaci nawiązania stosunku pracy. Może to spowodować konieczność podlegania pod ubezpieczenie chorobowe z obu tytułów.

Czytaj więcej


Zapłata zaległych składek ZUS a ich odliczanie przez przedsiębiorców

Zapłata zaległych składek ZUS a ich odliczanie przez przedsiębiorców

Większość przedsiębiorców, którzy spełniają rolę płatników składek ZUS, stara się opłacać je w terminie. Mogą jednak zdarzać się sytuacje, w których składki ZUS zostały zapłacone po terminie. Powstaje wówczas pewna wątpliwość.
W jaki sposób można dokonać ich odliczenia?
Czy zależy to od rodzaju zapłaconych, zaległych składek?

Czytaj więcej


Zwolnienie lekarskie

Pracownik na zwolnieniu lekarskim a wygaśnięcie umowy o pracę

Osoba zatrudniona na podstawie stosunku pracy nabywa prawo do zasiłku chorobowego po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego - jeżeli podlega obowiązkowo temu ubezpieczeniu, natomiast osoba zatrudniona na umowę o pracę podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym - w tym obowiązkowemu chorobowemu.

Czytaj więcej


Kalkulator dokumenty

Potwierdzenie odbioru faktury korygującej – kiedy jest niezbędne?

Faktura korygująca jest dokumentem służącym do zmiany danych na pierwotnie wystawionej fakturze, wystawiana zazwyczaj w przypadku błędów, zmian warunków transakcji lub stosowania różnego rodzaju rabatów. Czy w świetle aktualne obowiązujących przepisów w dalszym ciągu kluczowe jest otrzymanie przez sprzedawcę potwierdzenia odbioru faktury korygującej przez odbiorcę w celu obniżenia podstawy opodatkowania?

Czytaj więcej


Podpisywanie dokumenty

Wystawianie faktur przed datą sprzedaży

Wystawianie faktur przed faktycznym dokonaniem sprzedaży to zagadnienie szczególnie istotne z punktu widzenia zgodności z przepisami prawa podatkowego oraz zasad prowadzenia obiegu dokumentów w obrocie gospodarczym.
Czy możliwe jest wystawienie faktury jeszcze przed dokonaniem sprzedaży? Jaki wpływ ma wcześniejsze wystawienie faktury na obowiązek podatkowy w PIT?

Czytaj więcej


Założenie własnej firmy związane jest z wieloma pytaniami i wątpliwościami. Znajdziesz tu odpowiedź na temat rozpoczęcia działalności. Potraktuj to jako powtórkę z lekcji z podstaw przedsiębiorczości

Wątpliwości w zakresie księgowości? Niejasności dotyczące kadr i płac? Nasi eksperci czekają.