Poradnik Przedsiębiorcy
Artykuły
Kasa fiskalna – limity na 2023 rok
Zgodnie z art. 111 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, są obowiązani prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas…
PIT Przedsiębiorcy za 2022 rok
Powoli zbliżamy się do rozliczenia poprzedniego roku podatkowego i będziemy niedługo składać zeznania roczne PIT-28, PIT-36L, PIT-36, PIT-39, PIT-38, DSF-1, itp. W tym roku wyjątkowo może okazać się to nie lada wyzwanie, gdyż stan prawny w 2022 roku…
TOP-temat! Najważniejsze zmiany w przepisach dla przedsiębiorców i podatników od 2023 r
Informacja o śmierci pracownika to bardzo trudna i nieprzyjemna wieść. Jednak, w tym trudnym okresie, nie możemy zapomnieć o dopełnieniu obowiązków ciążących na pracodawcy
Śmierć pracownika w trakcie trwania stosunku pracy – obowiązki pracodawcy
Informacja o śmierci pracownika to bardzo trudna i nieprzyjemna wieść. Jednak, w tym trudnym okresie, nie możemy zapomnieć o dopełnieniu obowiązków ciążących na pracodawcy
Umowa o prace oraz umowa zlecenie z tym samym pracodawcą – zasady
Pracodawca może w jednym czasie podpisać z pracownikiem umowę o pracę oraz umowę zlecenie. Bardzo ważną kwestią, aby umowa zlecenie nie została podważona, jest zakres obowiązków, jaki obejmuje. Powinien być inny i nie powinien pokrywać się z…
Święto przypadające w sobotę – dzień wolny
W roku 2022 mamy 13 dni świątecznych, które są ustawowo wolne od pracy. Zgodnie z art. 130 § 2 – Kodeks pracy, każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Oznacza…
Zakupy służbowe z pieniędzy pracownika – jak rozliczać
Prowadzę kilkuosobową firmę dopiero od paru miesięcy. Do tej pory, jeśli była potrzeba, żeby któryś z pracowników kupił coś do biura, to dawałem zaliczkę a potem ją rozliczałem. Ostatnio była jednak sytuacja, że pracownik zakupił za prywatne środki,…
Niewydanie paragonu kupującemu – konsekwencje
Czy grozi mi coś w przypadku, gdy takiego paragonu wyraźnie nie wręczę, a np. położę na ladzie? Lub w ogóle, z jakichś powodów on ostatecznie nie trafi do klienta? Proszę o objaśnienie – Ludmiła
Konto PUE ZUS – obowiązkowe
Dowiedziałam się, że nawet dla takich małych firm jak moja, będzie obowiązek założenia PUE ZUS. Niestety żadna z obecnych na spotkaniu osób, nie potrafiła określić szczegółów.
Radio w aucie służbowym a abonament RTV
Kolega poinstruował mnie ostatnio, że posiadając flotę służbową (3 auta) powinienem opłacać abonament RTV za radioodbiorniki samochodowe. Byłoby to dla mnie nawet logiczne, ale ja akurat te auta mam w leasingu – jak wygląda sytuacja w tym……
Nazwy towarów na paragonie – jak je formułować?
Rozpoczynam rejestrację sprzedaży na kasie fiskalnej. W związku z tym, że będę wystawiać paragony, chciałabym się dowiedzieć jak poprawnie sformułować na nich nazwy towarów. Jest to jakoś prawnie regulowanie, zgodnie z jakimi……
Zatrudnienie cudzoziemca – w jakim języku umowa o pracę?
Prowadzę małą firmę, której przedmiot działania wymaga ściśle określonych kompetencji. Udało mi się ostatnio znaleźć pracownika, który ma odpowiednie kompetencje, jednak tak się złożyło, że z pochodzenia jest on Włochem. W jakim języku powinienem…
Założenie własnej firmy związane jest z wieloma pytaniami i wątpliwościami. Znajdziesz tu odpowiedź na temat rozpoczęcia działalności. Potraktuj to jako powtórkę z lekcji z podstaw przedsiębiorczości
Wątpliwości w zakresie księgowości? Niejasności dotyczące kadr i płac? Nasi eksperci czekają.