Systemy ERP

Co to jest System ERP?

System ERP (ang. Enterprise Resource Planning) służy do planowania zasobów przedsiębiorstwa. Gromadzi dane, porządkuje i integruje wszystkie obszary funkcjonowania firmy i wspomaga zarządzanie zasobami, rozliczając je pod kątem maksymalnej efektywności. System ERP umożliwia optymalizację kosztów i zapasów magazynowych, przyspiesza wymianę informacji i usprawnia komunikację, przyczyniając się do poprawy obsługi klienta i skracania czasu realizacji zamówień.

 

 

 

Budowa i możliwości systemu ERP

Modułowa budowa Systemu ERP zapewnia pełne wsparcie dla odpowiednich obszarów i procesów biznesowych firm z różnych branż, dlatego taki system znajduje zastosowanie zarówno w przedsiębiorstwach produkcyjnych, handlowych jak i usługowych. Taka struktura systemu ERP umożliwia wdrażanie wszystkich lub wybranych elementów równocześnie lub w odpowiedniej kolejności.

Każdy z modułów może wspierać obsługę poszczególnych procesów, w różnych obszarach firmy, m.in. w sprzedaży, zaopatrzeniu, magazynie, produkcji czy księgowości. Zaletą modułowej struktury systemu jest jednak jego integralność. Moduły połączone ze sobą tworzą funkcjonalną całość, dzięki czemu system staje się bardziej wydajny, współdzieląc informacje w czasie rzeczywistym.

Kompletny system ERP ze wszystkimi modułami, niezależnie od branży, wybierają najczęściej średnie i duże przedsiębiorstwa. Otrzymują dzięki temu wsparcie w zakresie zarządzania zasobami i monitorowania przebiegu procesów, rozliczania operacji gospodarczych oraz oceny kondycji finansowej.

Na co zwracać uwagę przy wyborze systemu ERP?

Na polskim rynku dostępnych jest wiele systemów przeznaczonych do zarządzania przedsiębiorstwem. Są one zróżnicowane pod względem funkcji i technologii. Dokonanie odpowiedniego wyboru nie jest więc łatwe. Firma, która poszukuje odpowiedniego systemu ERP powinna przede wszystkim sprecyzować własne cele biznesowe i oczekiwania względem systemu: jakie problemy, zadania i procesy w konkretnych obszarach będą przez niego wspomagane.

Wybierając system, klient decyduje się ponadto na długotrwałą współpracę z producentem lub dostawcą. Należy więc odpowiednio dobrze poznać taką firmę. Trzeba mieć na uwadze doświadczenie firmy (ile lat funkcjonuje na rynku), posiadane referencje od klientów oraz plany rozwojowe samego systemu – wiąże się to z częstotliwością wprowadzanych aktualizacji przez producenta, które rozwijają produkt o nowe możliwości, ciągle go udoskonalają i dostosowują system do zmieniających się warunków biznesowych zachodzących w firmie czy przepisów prawnych.

Funkcjonalność systemu ERP to nie jedyny rozstrzygający element w procesie wyboru dostawcy. Ważne jest również odpowiednie dobranie konsultantów ERP, którzy wzbudzają zaufanie jako eksperci. Przy wyborze systemu warto szukać producenta, który jest dla klienta zarówno partnerem jak i doradcą. Taka interakcja i rozumienie potrzeb prowadzi do satysfakcjonującej współpracy i gwarantuje udaną realizację projektu. Istotne jest również doświadczenie zespołu wdrożeniowego i całej kadry specjalistów, którzy pomogą optymalnie przygotować firmę do wdrożenia i użytkowania wybranego systemu.

Jak przygotować się do wdrożenia systemu ERP?

Wdrożenie systemu ERP jest przedsięwzięciem wymagającym od inwestora, jak i wykonawcy odpowiedniego przygotowania. Każda firma jest inna, dlatego potrzebuje indywidualnego podejścia do realizowanego projektu. Przygotowanie w postaci sporządzonej koncepcji, opracowywanych wymagań jak i szczegółowych analiz ma pomóc w procesie implementacji systemu. Inwestor powinien natomiast przedstawić swoje oczekiwania, ale również nakreślić problemy z jakimi się spotyka na co dzień w firmie. Zrozumienie wspólnych celów ułatwia współpracę przy realizacji wdrożenia, tak aby przebiegało według przemyślanej strategii biznesowej.

Wdrażanie systemu ERP jest często bardzo złożone, dlatego też prowadzone jest przez dłuższy okres. Trzeba być jednak przygotowanym na różne okoliczności, również na to, że firma zamawiająca może zmienić lub rozszerzyć obszar swojej działalności. Ważne jest więc budowanie od początku partnerskich relacji pomiędzy inwestorem a wykonawcą, aby umiejętnie doprecyzować cele w momencie zmieniających się warunków biznesowych.

Sposoby finansowania zakupu systemu ERP

Zakup i wdrożenie systemu ERP może stać się inwestycją, która zwróci się szybciej niż inne. Poza modelem opartym na środkach własnych, dajemy możliwość skorzystania z innych form finansowania zakupu systemu ERP, w tym:

  • Dotacje z UE
  • Leasing
  • Wynajem (ang. SaaS – Software as a Service)

Kluczowe korzyści z wdrożenia systemu ERP

  • Oszczędność czasu związana z wprowadzaniem i przetwarzaniem danych na poziomie 20-40%
  • Redukcja zbędnych kosztów, będących wynikiem nieefektywnych procesów
  • Dostęp do spójnych danych, nieobarczonych błędami
  • Standaryzacja dobrych praktyk i modeli zarządzania
  • Usprawnienie wymiany danych i komunikacji między działami, zaangażowanymi w proces sprzedaży i produkcji

Wycena systemu

Wypełnij formularz i sprawdź koszt wdrożenia Systemu ERP w Twojej firmie.

Informacje o firmie

Wielkość firmy (liczba pracowników):

Liczba użytkowników systemu:

Branża:

Szacunkowa ilość faktur w miesiącu:

Szacunkowa ilość kartotek magazynowych:

Obszary systemu ERP jakie chcesz wdrożyć w Twojej firmie

Handlowo-magazynowyFinansowo-księgowyKadrowo-płacowyZarządzanie produkcjąB2B Zamówienia InternetoweBusiness IntelligenceMagazyn Wysokiego Składowania (WMS)E-commerce

Podaj dane kontaktowe, na jakie mamy przekazać kalkulację

Nazwa firmy:

Imię i nazwisko:

Adres e-mail:

Numer telefonu:


Chcę otrzymywać informacje marketingowe i merytoryczne dotyczące produktów Streamsoft z wykorzystaniem: adresu e-mailnumeru telefonu