System WMS


Co to jest? Ile kosztuje? Jak wybrać?

System WMS


Co to jest? Ile kosztuje? Jak wybrać?

Co to jest system WMS?

WMS (ang. Warehouse management software) – magazynowy system informatyczny, oprogramowanie do zarządzania magazynem. Tyle definicja.

W praktyce systemu tego typu spełniają szereg funkcji istotnych z perspektywy koordynacji prac zachodzących na magazynach. Są często stosowane w magazynach wysokiego składowania oraz centrach logistycznych. Ułatwiają nadzór nad przepływem, przechowywaniem i przenoszeniem towarów.

Budowa i możliwości systemu WMS

WMS bardzo często stanowią integralną (wbudowaną) część systemu ERP, którego moduły zarządzają pracą całego przedsiębiorstwa. Niekiedy jest inaczej – są one osobnym narzędziem, wspierającym działanie systemu ERP. W tym przypadku wato pamiętać, że kluczowe znaczenie ma sprawna wymiana danych między jednym a drugim oprogramowaniem. Jak zbiera się dane do systemu? Najczęściej za pomocą kodów kresowych i skanerów (czytników danych/kolektorów).

Niezależnie od rozwiązań technicznych, głównym zadaniem WMS jest optymalizacja pracy magazynu. Przede wszystkim rejestruje on i monitoruje wszelkie zdarzenia magazynowe, od przyjęcia towaru (np. tworzenie algorytmów rozkładania dostaw), przez jego składowanie (np. kontrola parametrów miejsc składowania), kompletację (np. tworzenie ścieżek kompletacji uwzględniających rozkład towaru w magazynie), weryfikację (np. z wykorzystaniem automatyzujących proces paneli weryfikacyjnych) i wydanie. Wszystko w jednym celu – by zminimalizować czas oczekiwania klientów na realizację zamówienia.

Na co zwracać uwagę przy wyborze systemu WMS?

Można wyróżnić klika kwestii, które faktycznie mają istotne znaczenie przy wyborze systemu WMS. Na pewno warto przyjrzeć się potrzebom przedsiębiorstwa. Inne potrzeby dotyczące oprogramowania magazynowego będzie miał magazyn firmy zajmujący się przeładunkiem, inne np. firma e-commerce’owa. Opłaca się również zwrócić uwagę na możliwości rozbudowy wybranego narzędzia w miarę wzrostu potrzeb firmy. Zasada perspektywicznego spojrzenia jest zresztą opłacalna w przypadku wdrożeń każdego typu. Z tym wiąże się kolejna kwestia – zaufania do dostawcy wybranego rozwiązania, przede wszystkim dotycząca porozumienia w kwestii wsparcie w trakcie i po wdrożeniu (usługi serwisowe).

Kluczowe korzyści z wdrożenia systemu WMS

  • Lepsza kontrola nad zapasami
  • Prostsza identyfikacja składowanych towarów
  • Skrócenie czasu kompletacji zamówień
  • Zmniejszenie ilości pomyłek
  • Automatyzacja procesów inwentaryzacji
  • Zmniejszenie kosztów magazynowania
  • Bieżąca kontrola stanów magazynowych

Wycena systemu WMS

System WMS

Wypełnij formularz i sprawdź koszt wdrożenia Systemu WMS w Twojej firmie.

Chcę otrzymywać informacje marketingowe i merytoryczne dotyczące produktów Streamsoft z wykorzystaniem:
adresu e-mailnumeru telefonu