Wyliczenie konkretnej kwoty zakupu Systemu ERP (ang. Enterprise Resource Planning) wymaga uwzględnienia różnych parametrów. Co odgrywa znaczącą rolę? Podpowiadamy!

Istotne są m.in. ilość użytkowników i to jakie obszary wymagają usprawnienia pod kątem planowania i optymalizacji zasobów. Wiele zależy także od specyfiki i indywidualnych potrzeb firmy. Choć trudno wskazać dokładną cenę systemu ERP, to warto wiedzieć, co składa się na całkowity koszt inwestycji.

Na koszt użytkowania systemu ERP składają się:

  • Model zakupu
  • Koszt licencji
  • Koszty wdrożenia i serwisu

Tym składowym przyjrzymy się bliżej w dalszej części.

Model zakupu systemu ERP

System ERP można nabyć w dwóch modelach. Pierwszy – tradycyjny – wiąże się z zakupem licencji na własność. Drugi – abonamentowy – polega na długoterminowym najmie oprogramowania ERP, a nawet całej infrastruktury, na której działa system.

modele zakupu systemu erp

Model tradycyjny - zakup licencji

Polega na zakupie licencji, z których firma korzysta bez ograniczeń, czyli po prostu nabyciu poszczególnych modułów systemu na własność. Wiąże się z jednorazowym wydatkiem i z ewentualnością dalszych wydatków na cykliczne aktualizacje, które zapewniają dostęp do najnowszych wersji oprogramowania.

Model tradycyjny - zalety

Decydując się na zakup licencji, klient dokonuje jednorazowej opłaty i korzysta z systemu bez ograniczeń czasowych. Ma także możliwość skorzystania z różnych form finansowania takiej inwestycji, np. leasingu.

Gdzie się sprawdzi ten model?

Przede wszystkim w organizacjach o stabilnej sprzedaży, gdzie nie występują okresy większego popytu, a klient potrafi oszacować przybliżoną liczbę użytkowników systemu. Dla niektórych firm wyzwaniem może być utrzymanie infrastruktury sprzętowej: serwerów, stanowisk komputerowych, a także działu IT, który zapewni bezpieczeństwo informatyczne.

Model abonamentowy - subskrypcja licencji

W tym modelu klient subskrybuje licencję, czyli wynajmuje oprogramowanie, uiszczając regularnie odpowiednią opłatę. Innymi słowy, jest to model chmurowy, w którym dostawca systemu ERP umożliwia zdalny dostęp do oprogramowania.

Jednym z rodzajów modelu abonamentowego jest ASP obejmujący subskrypcję licencji systemu, która jest instalowana na wskazanych przez klienta serwerach.

Model abonamentowy - zalety

Wybór abonamentu wiąże się z mniejszymi kosztami inicjalnymi, niż dożywotni zakup licencji, bo nie wymaga od firmy posiadania rozbudowanej infrastruktury wewnętrznej. System ERP znajduje się na serwerach wskazanych przez klienta. Jest to rozwiązanie odpowiednie dla przedsiębiorstw, które nie chcą ponosić dodatkowych kosztów związanych z koniecznością zakupu i utrzymania rozbudowanej infrastruktury IT.

Rozwiązania chmurowe umożliwiają dużą skalowalność liczby użytkowników. Dzięki temu sprawdzają się w firmach o dużej zmienności popytu, gdzie liczba transakcji, które trzeba obsłużyć, wzrasta sezonowo, np. w czasie akcji rabatowych.

Przykład? E-commerce z odzieżą, który notuje większą sprzedaż w okresie świątecznych promocji, wymaga zatrudnienia w tym czasie kolejnych pracowników i uruchomienia nowych stanowisk.

Czy ten model ma jakieś wady?

Zdalny dostęp do systemu wymaga posiadania stabilnego łącza internetowego. Na jakość pracy wpływa więc lokalizacja przedsiębiorstwa i jej odległość od serwerowni. Dla części firm zapewnianie takich warunków może stanowić wyzwanie, podobnie jak ponoszenie cyklicznych wydatków.

Koszt licencji

Innymi słowy, jest to koszt poszczególnych modułów. Na koszt licencji wpływa głównie liczba użytkowników oraz zakres, w jakim będą oni korzystać z systemu. Czasami trudno ustalić ilu pracowników będzie pracowało z systemem, ponieważ ta liczba zmienia się zazwyczaj wraz z rozwojem firmy.

Koszt wdrożenia i utrzymania systemu ERP oraz serwis

Starając się odpowiedzieć na pytanie ile kosztuje system ERP, nie można pominąć wydatków na samo wdrożenie rozwiązania. Kompletna usługa obejmuje analizę przedwdrożeniową, wdrożenie systemu ERP, asystę powdrożeniową, serwis oprogramowania, a także jego aktualizacje.

Więcej o tym, jak skutecznie wdrożyć system ERP przeczytasz tutaj! https://www.streamsoft.pl/systemy-erp/jak-wyglada-wdrozenie-systemu-erp/ 

Co jeszcze?

A jeśli pojawi się konieczność wzbogacenia systemu o nowe funkcjonalności? W końcu wraz z rozwojem firma może potrzebować kolejnych rozwiązań. Warto zwrócić uwagę zarówno na koszt wykupienia dodatkowych modułów, jak i wycenę opcji tworzenia rozwiązań indywidualnych, pod potrzeby obsługi konkretnego procesu.

Ile wynoszą całkowite koszty inwestycji w systemy klasy ERP?

Podsumowując, nie sposób jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile wyniosą całkowite koszty inwestycji w system ERP. Ich wysokość zależy od wielu czynników, np. wielkości przedsiębiorstwa, liczby użytkowników systemu, kosztów wdrożenia, umowy serwisowej, wybranego zakresu funkcjonalności, czy kosztów dodatkowych szkoleń.

Po wypełnieniu formularza skontaktuje się z tobą nasz ekspert, który przedstawi przybliżone koszty zakupu systemu ERP.

Ile kosztuje wdrożenie ERP?

Wypełnij formularz i sprawdź orientacyjny koszt wdrożenia.

    Kalkulator ERP

    Określ wielkość firmy (etap 1/3)

    Kalkulator ERP

    Określ zakres wdrożenia (etap 2/3)

    Kalkulator ERP

    Pozostaw kontakt (etap 3/3)

    Dane przesłane w formularzu będą przetwarzane zgodnie z zasadami Polityki Prywatności Streamsoft.

    Chcę otrzymywać informacje marketingowe i merytoryczne dotyczące produktów Streamsoft z wykorzystaniem: