Wydajna produkcja jest efektem sprawnego przebiegu kluczowych etapów tego procesu m.in: planowania, realizacji i rozliczania. Kontrolę nad każdym z nich zwiększają programy do zarządzania produkcją. Sprawdź, jakie oprogramowanie przynosi najwięcej korzyści !
Programy do zarządzania produkcją – przykłady
Istnieją różne rodzaje programów, które ułatwiają zarządzanie produkcją. Większość z nich wspiera konkretne działania czy procesy, np.
- Kontrolę produkcji i analizę wydajności maszyn oraz urządzeń
- Precyzję operacji np. program do nestingu
- Kontrolę dokumentów magazynowych i rozliczeniowych
- Obliczanie kosztów produkcji, rejestrację zużycia materiałów
Jak wybrać skuteczny program do zarządzania produkcją ?
Niektóre firmy oczekują wsparcia w zakresie kontroli jakości, inne przy rozliczeniach czy np. planowaniu procesu produkcji. Oznacza to, że wybór narzędzia dyktują w dużej mierze indywidualne potrzeby organizacji. Trudno jest więc wskazać jeden uniwersalny program, który spełni oczekiwania każdej firmy.
Z drugiej strony warto pamiętać, że wydajność procesu produkcji zależy od sprawnej organizacji wszystkich jej etapów: planowania, harmonogramowania, a w końcu realizacji i rozliczenia. Poza tym współczesna dynamika rynku wymaga od firm komunikacji między pracownikami wszystkich działów, w tym m.in. handlu czy księgowości. Jak sobie z tym radzić? Wdrażając kilka programów lub jeden – który łączy kluczowe funkcje pozostałych.
Jedno IT do zarządzania całą produkcją
Takim rozwiązaniem jest system ERP Streamsoft Prestiż z rozbudowanym modułem Zarządzania Produkcją. Oprogramowanie jest alternatywą dla programów o węższym zakresie funkcji, przeznaczonych do zarządzania konkretnymi procesami (np. kontroli wydajności).
W odróżnieniu od nich system wspiera wszystkie obszary produkcji i zapewnia kompleksową obsługę biznesową całej firmy (także procesów okołoprodukcyjnych).
System ERP zapewnia m.in.:
Przygotowanie i Planowanie Produkcji
Zakładanie technologii na 3 możliwe sposoby
Technologie produkcyjne można zakładać na 3 intuicyjne sposoby:
- Z pomocą kreatora
- Na podstawie danych z programów CAD (import pliku i rysunków technologicznych)
- Na podstawie hierarchicznej listy BOM (Bill of Materials)
Warto podkreślić, że wykaz wszystkich stosowanych w firmie technologii produkcyjnych znajduje się w jednej bazie danych, co przyspiesza proces przygotowania produkcji.
Zaawansowane Planowanie produkcji
System wpiera proces planowania produkcji w metodologii APICS, która bazuje na zamówieniach wewnętrznych i zamówieniach od odbiorców, a czasami także na prognozach marketingowych. W systemie powstaje zintegrowany dwupoziomowy plan:
- MPS: główny plan produkcji rozbity na interwały czasowe (dni, tygodnie, miesiące)
- MRP: planowanie potrzeb materiałowych pod główny plan produkcji
Dane z obu poziomów łączą się z analizą zdolności produkcyjnych (RCP), która weryfikuje na ile realne jest wykonanie danego planu. Dzięki specjalnemu mechanizmowi informacje z dwóch arkuszy wyświetlają się we wspólnym widoku. Ułatwia to komunikację między jednostkami uczestniczącymi w procesie planowania.
Harmonogramowanie szczegółowe umożliwia automatyczne przydzielanie zasobów (ludzie, maszyny, gniazda) do operacji produkcyjnych. W Streamsoft Prestiż za rozkład odpowiada specjalny algorytm, który tworzy symulację produkcji na bazie danych planistycznych i ustalonych reguł harmonogramowania. Wyniki procesu wyświetlają się następnie na wykresie Gantta, a szczegóły można intuicyjnie edytować metodą „Przytrzymaj i Upuść”.
Realizacja, kontrola i rozliczanie produkcji
Szybki transfer informacji bezpośrednio z hali produkcyjnej
Skuteczną kontrolę nad zleceniami produkcyjnymi zapewniają informacje płynące wprost z hali produkcyjnej, których dostarczają Meldunki Zwrotne oraz Meldunki Start – Stop. Pierwsze przyspieszają rozliczanie produkcji w toku, informując o postępie zlecenia (ilość zużytych materiałów). Drugie, o czasie trwania konkretnych operacji i wszystkich przyczynach przestojów na hali produkcyjnej (np. awarii).
Dzięki temu można szybko reagować na każde odstępstwo od założonej normy czasowej, nieplanowany przestój oraz sprawnie reorganizować pracę.
Kontrola jakości na każdym etapie
Streamsoft Prestiż umożliwia kontrolę jakości na każdym etapie produkcji (na początku, na końcu i między operacjami). Kontrola opiera się na zdefiniowanych wcześniej kartach kontroli, które wspomagają proces wykonania pomiaru. Karty mogą mieć formę czytelnej tabeli lub rysunku z dokładnie oznaczonymi miejscami do kontroli i zapewniają intuicyjny przebieg czynności.
Analiza kosztów i wydajności pracy
Koszt planowany vs rzeczywisty
Obniżanie kosztów wytwarzania w firmie produkcyjnej warto podeprzeć solidną wiedzą o realnych kosztach konkretnych operacji. Pomaga w tym możliwość wyliczenia Technicznego Kosztu Wytworzenia (TKW), który sumuje wartości wszystkich składników (surowce, gniazda, narzędzia itp.) zlecenia produkcyjnego. Następnie system ERP porównuje koszty planowane z rzeczywistymi, dostarczając dokładnych informacji o rozbieżnościach między nimi.
Analiza wydajności pracy maszyn
Przy analizie efektywności pracy sprawdza się z kolei integracja ERP – MES. Dzięki niej wskaźniki nt. wydajności maszyn (OEE) wyświetlają się na jednym panelu produkcyjnym w systemie MES wraz z informacją o postępie realizacji zleceń produkcyjnych.
Integracje z CAD (3D) i CAD/CAM (do nestingu)
System współpracuje też z oprogramowaniem CAD (3D) i programami CAD/CAM do nestingu. Pierwsza integracja zapewnia szybki transfer brył 3D do ERP (na bazie pliku generowanego w CAD). W efekcie importu w systemie pojawia się projekt produktu wraz z opisem zależności między jego składnikami (BOM). Jest to szczególnie istotne dla produkcji jednostkowej, bo pozwala na zakładanie zlecenia produkcyjnego z pominięciem etapu generowania technologii w ERP.
Z kolei integracja ERP – nesting polega na optymalizacji procesu rozkroju i zachodzi na kilku poziomach (stany magazynowe, detale do rozkroju, generowanie oraz rozliczanie zleceń). Współpraca automatyzuje i optymalizuje czas potrzebny na rozliczenie procesu cięcia.
Możliwość śledzenia postępu produkcji z dowolnego miejsca
Aplikacja Kierownika Produkcji pozwala śledzić wszystkie etapy procesu wytwórczego na smartfonie. Na ekranie urządzenia wyświetlają się m.in.: aktywne zlecenia, alerty produkcyjne i informacje o stanie produkcji.
Sama obsługa aplikacji jest intuicyjna, można rozmieszczać widgety zgodnie z preferencją użytkownika za pomocą metody „Przytrzymaj i Upuść”.
Gwarancja spójności danych
Warto podkreślić, że system sprawnie łączy obszar zarządzania produkcją z innymi działami (logistyka, kadry i płace, finanse i księgowość itd.). Skuteczną współpracę w obrębie całej organizacji zapewnia jedna wspólna baza danych dla wszystkich modułów systemu.
Poznaj działanie systemu w praktyce !
Jeśli chcesz poznać praktyczne działanie systemu, pobierz Case Studies. Na konkretnych przykładach dowiesz się, jak ERP wspiera zarządzanie kluczowymi procesami w danej branży.
Natomiast, aby poznać orientacyjne koszty wdrożenia systemu w swojej firmie, umów się na bezpłatną prezentację.
Mariusz Smoliński
Ekspert ds. Technologii, Kierownik ds. Kluczowych Klientów
Mariusz Smoliński
Ekspert ds. Technologii, Kierownik ds. Kluczowych Klientów