Tomasz Olejniczak

Księgowy w Biurze Rachunkowym

Tomasz Olejniczak

Księgowy w Biurze Rachunkowym

Krajowy System e-Faktur to ostatnio jeden z najgłośniejszych tematów w świecie podatków. Przedsiębiorcy wiedzą już kiedy wejdzie w życie, mogą także testować funkcjonalność.

Czy system wytrzyma, gdy KSeF stanie się obowiązkiem, tj. 1 lipca 2024 r.?

Miejmy nadzieję, że tak! Ministerstwo Finansów zapewnia, że serwery będą przygotowanie i będą działać bez zarzutów. Warto jednak dla swojego komfortu dowiedzieć się jak działać w przypadku awarii czy to ze strony MF czy ze strony przedsiębiorcy.

Awarie po stronie MF

Awaria KSeF lub prowadzone prace serwisowe, które zostaną ogłoszone w Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa Finansów, spowodują brak możliwości dostępu do KSeF. Warto wiedzieć, jak każdy powinien się zachować w tej sytuacji.

Zgodnie z przyjętymi przepisami, przedsiębiorca będzie zobowiązany do wystawienia faktury zgodnie ze schemą faktury ustrukturyzowanej (z kodem QR), przesłania jej do odbiorcy w sposób z nim uzgodniony i wprowadzenia jej do systemu po ustaniu awarii. Wysyłka do KSeF faktur wystawionych w trybie offline w tym przypadku powinna nastąpić nie później niż w ciągu 7 dni roboczych od ustania awarii. Datą wystawienia faktury będzie rzeczywista data wystawienia, nie data przesłania do KSeF po awarii.

Awarie po stronie podatnika

W przypadku awarii po stronie podatnika konieczne będzie wystawienie faktury zgodnie ze schemą faktury ustrukturyzowanej (z kodem QR), przesłanie jej do odbiorcy w sposób z nim uzgodniony oraz wprowadzenie jej do systemu po ustaniu awarii. Przesłanie faktury do KSeF powinno nastąpić nie później niż kolejnego dnia roboczego. Datą wystawienia faktury będzie rzeczywista data wystawienia a nie data przesłania jej do KSeF po awarii.

Powyższe kroki działania w przypadku awarii warto zapamiętać, gdyż problem może się pojawić zarówno po stronie MF, jak i przedsiębiorcy. Nikt natomiast nie chce narażać się na kary za niedostosowanie do przepisów.

  Kalkulator KSeF - wycena systemu

  Wypełnij formularz, aby poznać koszt wdrożenia obsługi KSeF w systemie ERP.

  Określ wielkość firmy

  Kalkulator KSeF - wycena systemu

  Wypełnij formularz, aby poznać koszt wdrożenia obsługi KSeF w systemie ERP

  Dane kontaktowe

  Pozostaw dane kontaktowe, w celu otrzymania wyceny.

  Dane przesłane w formularzu będą przetwarzane zgodnie z zasadami Polityki Prywatności Streamsoft.

  Chcę otrzymywać informacje marketingowe i merytoryczne dotyczące produktów Streamsoft z wykorzystaniem: