E-commerce jest dziś istotnym obszarem gospodarki (około 150 tys. firm w Polsce). Jednak dynamiczne zmiany w tym sektorze wymagają od właścicieli firm sprawnej adaptacji do nowych trendów i skutecznej realizacji oczekiwań klientów w zakresie szybkiej dostawy zamówień.

Pomaga w tym system WMS. Narzędzie zapewnia optymalizację procesów magazynowych i pozwala na skuteczne zarządzanie zamówieniami w dynamicznych realiach handlu nowoczesnego. W artykule przyjrzymy się bliżej tej tematyce.

Branża  e – commerce = konieczność ciągłego rozwoju

Ciągły rozwój technologii, rosnąca popularność zakupów online oraz dynamiczne zmiany preferencji zakupowych konsumentów sprawiają, że branża e-commerce nieustannie się zmienia. Aby utrzymać odpowiednie tempo sprzedaży oraz wysoki poziom satysfakcji klientów, firmy e-commerce muszą rozwijać się i ciągle adaptować do nowych trendów. Ten rozwój wspierają nowoczesne technologie. Jednym z narzędzi, które zapewnia solidny poziom wsparcia jest odpowiedni system WMS.

System WMS: kluczowy element dla branży e - commerce ?

System WMS zapewnia wydajną logistykę magazynową, która stanowi podstawę efektywnej działalności w branży e – commerce. Zwłaszcza kiedy wraz z rozwojem firmy, wzrasta liczba zamówień.

Przykładem systemu, który optymalizuje przebieg procesów magazynowych w firmach e-commerce jest WMS Streamsoft Verto. Dzięki automatyzacji operacji logistycznych przyspiesza przepływ towarów przez magazyn i gwarantuje terminową dostawę zamówień (również w trybie same day delivery). Zapewnia także wgląd w dane o wydajności pracy magazynu oraz pełną kontrolę nad stanami magazynowymi w czasie rzeczywistym.

Ceny i waluty

Sprawna wymiana danych z systemami e - commerce

System WMS umożliwia automatyczną wymianę danych o zamówieniach i klientach między platformą e-commerce a systemem magazynowym. Eliminuje to konieczność żmudnego i podwójnego wprowadzania tych samych danych (produkty, adres, sposób dostawy itd.), przyspieszając pracę. Minimalizuje to także ryzyko pomyłek, które występują częściej przy manualnym przenoszeniu informacji między bazami danych.

Szybka i poprawna wysyłka zamówień

System WMS wspiera pracowników magazynu, wskazując optymalne trasy zbiórki produktów, co pozwala szybko kompletować pozycje do zamówień. Znaczące wsparcie gwarantuje także szeroko stosowana automatyka magazynowa, np. sortery softwarowe, regały automatyczne shuttle czy szafy PTL (z ang. pick to light). Te ostatnie przyspieszają grupowanie produktów pod wielopozycyjne zamówienia. Dzięki temu klient zawsze otrzymuje wszystkie oczekiwane produkty.

Każdy produkt przechodzi dokładną weryfikację, co zmniejsza ilość pomyłek na etapie pakowania. Służą do tego specjalne panele, które wyświetlają zdjęcia oraz cechy produktów. System pozwala również na podwójną weryfikację, czyli sprawdzenie masy towaru (po integracji z wagą). Zwiększa to pewność, że wysłane zamówienie odpowiada oczekiwaniom klienta. Minimalizuje także ryzyko błędnego oszacowania wagi produktu i poniesienia dodatkowych kosztów.

Szeroki zakres integracji z urządzeniami

System WMS integruje się również z nowoczesnymi urządzeniami peryferyjnymi, które zapewniają sprawną komunikację między narzędziem a magazynierami. Są to m.in. skanery RFID i QRcode czy mobilne terminale z czytnikami kodów kreskowych. Tego typu urządzenia przyspieszają rejestrację wszelkich zdarzeń na hali i zasilają bazę systemu bieżącymi informacjami o wszystkich ruchach na magazynie (skan produktu = zapis w bazie danych systemu WMS).

Dostęp do rzetelnych informacji o wydajności pracy magazynu

Dzięki gromadzeniu danych z różnych okresów, system WMS pozwala na precyzyjne śledzenie wydajności procesów magazynowych i umożliwia identyfikację obszarów, które wymagają optymalizacji. Mierzone parametry dają wgląd w jakość operacji, np. w średni czas kompletacji zamówień, wydajność operatorów magazynowych czy liczbę wysłanych paczek. Taki szeroki zakres danych zapewnia przedsiębiorcy możliwość ciągłego doskonalenia procesów operacyjnych na hali magazynowej.

Kontrola bieżących stanów magazynowych

WMS (z ang. Warehouse Management System) pozwala na kontrolę stanów magazynowych w czasie rzeczywistym. Dzięki specjalnemu algorytmowi na bieżąco zlicza wszystkie przyjęcia, wydania oraz ruchy związane z relokacją produktów (transport na inny regał). Tak więc system udostępnia użytkownikom informacje o wszystkich wyrobach składowanych aktualnie na magazynie. Eliminuje to sytuacje, kiedy chwilę po złożeniu zamówienia, klient sklepu otrzymuje wiadomość o braku towaru na magazynie.

Możliwość rozbudowy systemu WMS zgodnie z potrzebami

System WMS Streamsoft Verto to rozwiązanie elastyczne i gotowe na rozbudowę. Dzięki niemu, wraz z rozwojem, firma e – commerce może wprowadzać kolejne potrzebne funkcje. Niezależnie od tego, czy są one związane z indywidualnym rozwojem czy wynikają ze zmiany trendów w logistyce magazynowej (np. większy poziom automatyzacji czy digitalizacji). System posiada także najszerszy na rynku zakres integracji z otoczeniem firmy (banki, aukcje, fulfillment, systemy kurierskie itp.)

Integracja z systemami ERP

Integracja WMS z ERP (z ang. Enterprise Resource Planning) gwarantuje sklepom e – commerce jeszcze więcej korzyści. Współdziałanie systemów pozwala na monitorowanie produktów od etapu przyjęcia, przez sprzedaż, aż do wydania.

Współpraca narzędzi zapewnia także wszystkim działom firmy dostęp do spójnych danych i tym samym możliwość uniknięcia potencjalnych niezgodności, które wynikają z korzystania z nieaktualnych informacji.

Dlaczego to ważne?

Wyobraź sobie, że stały klient zgłosił zmianę adresu dostawy do biura obsługi klienta e – sklepu. Konsultant zaktualizował dane na jego koncie, lecz zapomniał o zaznaczeniu zmian w bazie WMS. Efekt? Wysyłka zamówienia na niewłaściwy adres i spadek satysfakcji klienta. Sytuacjom zapobiega sprawna współpraca WMS z ERP, która automatyzuje ten proces.

Jak przebiega integracja systemów?

Narzędzia tej klasy integrują się ze sobą na wiele sposobów. Dla przykładu Streamsoft Verto współpracuje z systemem WMS poprzez szynę danych ESB lub interfejs API.

Warto podkreślić, że oprogramowanie WMS można z sukcesem wdrażać w sklepach internetowych, w których stosuje się już ERP (np. do obsługi procesów sprzedażowych, finansowych czy ewidencji dokumentów). Wynika to z dużej elastyczności WMS Streamsoft Verto w zakresie integracji.

Więcej o tym jak wdrożyć system WMS przeczytasz tu: Ile kosztuje system WMS? Poznaj czynniki wpływające na wycenę

wms mockup

Streamsoft Verto WMS dla e – commerce: korzyści

Podsumowując, szereg rozbudowanych funkcji systemu WMS zapewnia sklepom e – commerce potrzebne wsparcie podczas rozwoju, w tym:

  • sprawne monitorowanie i zarządzanie zapasami
  • szybkie procesowanie zamówień
  • minimalizacja błędów podczas wysyłki zamówienia
  • dostęp do rzetelnych danych o wydajności poszczególnych operacji
  • integracja z systemami e-commerce
  • rozwój dostosowany do potrzeb firmy
  • optymalizacja przestrzeni magazynowej nawet o 30% w magazynach chaotycznych.

Więcej o wpływie systemu WMS na efektywną pracę w e – commerce przeczytasz tutaj: System WMS dla e – commerce

Wiktor Naskręt

Wiktor Naskręt

Business Solution Manager Streamsoft Verto

Wiktor Naskręt

Wiktor Naskręt

Business Solution Manager Streamsoft Verto

    System WMS

    Wypełnij formularz i sprawdź koszt wdrożenia Systemu WMS w Twojej firmie.

    Dane przesłane w formularzu będą przetwarzane zgodnie z zasadami Polityki Prywatności Streamsoft.

    Chcę otrzymywać informacje marketingowe i merytoryczne dotyczące produktów Streamsoft z wykorzystaniem: