Maciej Sarnot

Kierownik Sprzedaży Streamsoft Verto

Maciej Sarnot

Kierownik Sprzedaży Streamsoft Verto

Dokładna wycena systemu WMS (ang. Warehouse management system) jest zależna od kilku czynników. Warto jednak poznać główne składowe i zależności, pozwoli to łatwiej ustalić odpowiedni budżet.

Co wpływa na cenę systemu WMS?

Na koszt WMS wpływają głównie:

  • Model zakupu (tradycyjny lub abonamentowy)
  • Branża i profil firmy (np. pracochłonność specyficznej dla branży konfiguracji)
  • Liczba magazynów i rodzaj przestrzeni magazynowej (fizyczne / strefy pickingowe / strefy wysokiego składu)
  • Rodzaj sprzętu i urządzeń peryferyjnych
  • Indywidualne plany i potrzeby przedsiębiorstwa

Model zakupu systemu WMS

modele zakupu systemu erp

Model tradycyjny – zakup licencji

To jednorazowy zakup licencji systemu WMS. Wiąże się z koniecznością cyklicznego (corocznego) wykupowania dostępu do aktualizacji systemu (nowych wersji). W tym modelu klient od razu zna koszty inwestycji i przy odpowiednich założeniach, jest w stanie, wyliczyć wskaźnik ROI (Return on Investment), czyli zwrot z inwestycji.

Dla kogo model tradycyjny?

Opcja sprawdza się przede wszystkim w firmach, które posiadają magazyny z określoną i stałą liczbą stanowisk (pakujących, zbierających i kierowniczych) oraz urządzeń (kolektory, desktop, panele weryfikacyjne itd.). Oznacza to podobny poziom rotacji towarów przez cały czas i mniejsze występowanie tzw. „gorących okresów” wymagających wsparcia dodatkowych pracowników.

Model skutecznie zaspokaja większość aktualnych i przyszłych potrzeb magazynu w firmach o stabilnej sprzedaży i regularnym popycie.

Model abonamentowy – wynajem licencji

W odróżnieniu od modelu tradycyjnego polega na wynajmie licencji i nie wymaga dużej inwestycji na start. Zastępują ją regularne opłaty abonamentowe, które zapewniają dostęp do licencji i wszystkich aktualizacji.

Dla kogo model abonamentowy ?

Wynajem licencji sprawdza się w firmach, w których występuje duża rotacja stanowisk i dynamiczne zmiany popytu w ciągu roku. Przykład? Black Friday, Stylowe Zakupy czy Boże Narodzenie. W każdym z tych okresów zazwyczaj wzrasta sprzedaż. Często wymaga to zatrudnienia nowych pracowników i utworzenia kolejnych stanowisk pracy, które mają zapewnić sprawny przepływ towarów na hali i skrócić czas realizacji zamówień. Dotyczy to m.in. branży modowej i kosmetycznej, ale też innych, które oferują w tym czasie duże promocje sterujące popytem.

Model abonamentowy gwarantuje potrzebną w takich sytuacjach elastyczność, bo pozwala na dobór dostępów do systemu adekwatnie do sytuacji sprzedażowej. Korzyścią płynącą z jego stosowania jest też większa przewidywalność cyklicznych opłat, zwłaszcza w firmach, które starają się kreować popyt przez promocje. Dlaczego? Bo znając potrzebną w tym czasie liczbę dostępów oraz ich ceny, znasz dokładną wysokość opłat do poniesienia w ciągu całego roku.

Rodzaj działalności a koszt systemu WMS

Na cenę systemu wpływa również model sprzedaży. Innymi słowy, koszty zależą od tego, czy przedsiębiorca działa na rynku e – commerce i wysyła wiele paczek za pośrednictwem różnych kurierów (więcej o logistyce w e-handlu dowiesz się z artykułu: Sprawna logistyka w e-commerce? Z systemem WMS!), czy zajmuje się np. drobnym retailem i posiada jeden punkt sprzedaży z jednym magazynem.

Znaczenie ma także sam produkt, czyli to, czy firma zajmuje się dystrybucją farmaceutyków, kosmetyków, żywności itd. Bo od tego zależy m.in. sposób składowania czy transportu produktów oraz inne procedury niezbędne do obsłużenia przez WMS.

Wielkość magazynu oraz rodzaj przestrzeni magazynowej

Na cenę systemu WMS (i ilość prac potrzebnych do skonfigurowania procesów) wpływa też wielkość i rodzaj wykorzystywanej przestrzeni magazynowej. Np. w małym centrum dystrybucyjnym, gdzie większość działań polega na przenoszeniu towaru z punktu A do punktu B przy pomocy palet, zazwyczaj wystarczą rozwiązania prostsze (i tańsze) od tych, które są potrzebne w dużym magazynie wysokiego składowania.

Z kolei nietypowy układ regałów czy półek sprawia, że u danego sprzedawcy inaczej wygląda np. ewidencja i dokumentacja towaru, kontrola stanów magazynowych, czy proces inwentaryzacji. To także wymaga dopasowania rozwiązań i również wpływa na cenę systemu WMS.

Sprzęt i urządzenia peryferyjne

Wdrożenie WMS wiążę się z koniecznością zakupu urządzeń, które zapewniają skuteczną komunikację pomiędzy systemem a pracownikami.

Jakie narzędzia warto stosować?

Podstawą są kolektory mobilne i czytniki kodów kreskowych. Inne urządzenia zewnętrzne ułatwiające pracę na magazynie to m.in. specjalne skanery, pozwalające odczytywać etykiety (RFID) z odległości kilku metrów i czytniki QRcode. Poza tym stosuje się automatykę magazynową (sortery fizyczne, szafy automatyczne, podajniki rolkowe itd.), która ułatwia transport ładunków. Tak więc szacując koszt wdrożenia, warto wziąć pod uwagę także tego typu inwestycje.

Indywidualne plany i potrzeby firmy

Firmy różnią się indywidualnymi potrzebami i strategiami rozwoju. W końcu nie każda z nich planuje podbijać rynki zagraniczne czy intensywnie skalować. Dlatego też warto stawiać na rozwiązania magazynowe dopasowane do klienta.

Ponadto złożoność i różnorodność rodzajów oraz kanałów sprzedaży sprawia, że trudno dziś znaleźć 2 duże magazyny o takiej samej budowie. Specyficzna organizacja wymaga zastosowania innych rozwiązań. Co również przekłada się na koszt systemu WMS.

W przypadku planowanego rozwoju i potrzeby wzbogacenia magazynu o nowe funkcjonalności w przyszłości warto upewnić się, że wybrany system WMS posiada możliwość rozbudowy i pozwala na stopniowe wdrażanie kolejnych narzędzi.

Optymalizacja pracy magazynu

Streamsoft Verto WMS

Pozwala na to WMS Streamsoft Verto, który dzięki elastycznej konfiguracji sprawdza się w różnych typach magazynów. Jest wyposażony m.in. w aplikację mobilną, sortery softwarowe i inne rozwiązania, które powstały, jako odpowiedź na dominujące trendy w logistyce magazynowej.

Koszt wdrożenia systemu WMS

Co składa się na koszt całego procesu? Analiza przedwdrożeniowa, wdrożenie i asysta. Poza tym wdrożenie systemu WMS obejmuje też testy akceptacyjne i pakiet szkoleń pracowników (trwają zazwyczaj kilka dni). Koszty? Zależą m.in. od ilości uczestników oraz czasu szkoleń.

Więcej o tym jak wdrożyć system WMS dowiesz się z artykułu: Jak przygotować się do wdrożenia systemu WMS ?.

Ile wynoszą całkowite koszty zakupu systemu WMS?

Podsumowując, nie ma jednej odpowiedzi na pytanie: ile kosztuje system WMS? Bo wysokość ceny zależy od opisanych tu składowych, w tym indywidualnych potrzeb klienta.

Przedsiębiorstwa mają różne oczekiwania, stosują inne strategie kompletacji, różnią się typem działalności oraz ilością stosowanych rozwiązań (np. integracje z urządzeniami peryferyjnymi). Dlatego trudno oszacować cenę WMS bez dokładnych informacji o firmie.

Orientacyjne koszty poznasz po wypełnieniu formularza i konsultacji z naszym ekspertem, który opowie również więcej o tym, jak działa magazynowy system informatyczny.

    System WMS

    Wypełnij formularz i sprawdź koszt wdrożenia Systemu WMS w Twojej firmie.

    Dane przesłane w formularzu będą przetwarzane zgodnie z zasadami Polityki Prywatności Streamsoft.

    Chcę otrzymywać informacje marketingowe i merytoryczne dotyczące produktów Streamsoft z wykorzystaniem: