Wiktor Naskręt
Business Solution Manager Streamsoft Verto
Wiktor Naskręt
Business Solution Manager Streamsoft Verto
Etykietowanie towaru zapewnia pełną kontrolę nad stanami magazynowymi. To szczególnie istotne, zwłaszcza tam, gdzie obsługuje się zróżnicowany asortyment i stosuje różne kryteria klasyfikacji (gabaryt, stan skupienia, wielkość obrotu itd.). Jednak, aby było to możliwe, potrzebny jest też profesjonalny system, który współpracuje z urządzeniami mobilnymi i odczytuje wszystkie rodzaje etykiet magazynowych, np. WMS.
Etykietowanie towaru na magazynie – po co to robić?
Etykietowanie towaru polega na nadawaniu poszczególnym produktom odpowiednich oznaczeń zawierających zakodowane dane. Najczęściej są to niezbędne informacje pomocne w identyfikacji cech wyrobów: termin przydatności, data przyjęcia, zawartość czy stan skupienia. Niekiedy wskazują także na kraj pochodzenia produktów. Warto podkreślić, że etykiety lokalizacyjne powinny być unikatową sekwencją znaków przypisaną do jednego produktu.
W nowoczesnych magazynach np. w branży e – commerce często stosuje się wiele rodzajów etykiet. Głównie ze względu na bogaty asortyment grupowany wg różnych kategorii. Czasami obok pojedynczych ładunków lokuje się opakowania zbiorcze. A obok towaru o wysokiej częstotliwości przepływu, te najrzadziej zamawiane.
Co daje etykietowanie towaru?
Odpowiednie etykietowanie upraszcza zarządzanie bogatym asortymentem o rozmaitych cechach. Umożliwia pełną kontrolę nad obrotem i rozchodem produktów oraz śledzenia artykułów na każdym etapie łańcucha dostaw i tym samym lepszą współpracę z dostawcami, kurierami itp.
Rodzaje etykiet i standardy znakowania produktów
Istnieje wiele typów etykiet magazynowych. Wszystkie tworzy się na podstawie wyraźnie określonych standardów identyfikacji definiowanych przez organizację GS 1. Wytyczne służą konkretnemu celowi – kody mają być czytelne dla wszystkich uczestników łańcucha dostaw (producent, dostawca, przewoźnik, odbiorca końcowy) i ułatwiać współpracę między podmiotami gospodarczymi.
Aby otrzymać numer identyfikacyjny, przedsiębiorca musi wcześniej złożyć specjalny wniosek o przyznanie prawa do stosowania prefiksu GS. Najpopularniejszym jest Globalny Numer Jednostki Handlowej (GTIN). To właśnie na bazie tego numeru generowane są kody kreskowe (ang. barcode) zwane też EAN – 13. Zbudowane z czarnych pionowych linii oddzielonych od siebie wąskimi białymi odstępami, które umieszcza się na kartonach lub bezpośrednio na produktach.
Na podstawie prefiksów GS 1 można też generować wiele innych rodzajów kodów kreskowych, m.in.: EAN – 13, UPC – A, UPC – E. A także znaczniki z rodziny symboli DataBar, QRCODE czy Datamatrix (dwumatrycowy kod o zmiennej długości do zapisywania dużych ilości danych).
System WMS: nowoczesny system do zarządzania każdym rodzajem etykiet
Oprócz wyboru profesjonalnego systemu etykietowania towaru równie istotne dla sprawnej pracy magazynu jest wdrożenie kompleksowego narzędzia, które rozczyta każdy kod i zapewni ewidencję wszystkich produktów, gwarantując tym samym pełną kontrolę nad nimi. To istotne zwłaszcza kiedy przedsiębiorca operuje bogatym i różnorodnym asortymentem (różne gabaryty, sposoby składowania, wielu dostawców itd.).
Takim optymalnym rozwiązaniem jest np. Streamsoft Verto WMS, który sprawdza się wszędzie tam, gdzie oczekuje się precyzyjnej identyfikacji towaru i sprawnej realizacji procesów magazynowych.
Szeroki zakres integracji z urządzeniami peryferyjnymi
Skanery RFID, Beacon czy kolektory. To tylko kilka przykładów urządzeń mobilnych, które współpracują z WMS, pozwalając na optymalną komunikację na linii magazynier – system.
Zakres dostępnych integracji ciągle się poszerza. Uwzględnia zarówno czytniki stacjonarne, jak i te bezprzewodowe. Oznacza to, że WMS pozwala na identyfikowanie praktycznie wszystkich rodzajów kodów. Przekłada się to na intuicyjną pracę niezależnie od przyjętego na magazynie sposobu etykietowania towaru.
Dostęp do wszystkich informacji o asortymencie na jedno kliknięcie
Ile opakowań proszku do prania jest w zbiorczym pojemniku? 10, 20 czy 30? Wystarczy sczytać etykietę urządzeniem spiętym z WMS, aby system w informacji zwrotnej wyświetlił potrzebne dane. W podobny sposób da się weryfikować m.in. stan skupienia czy terminy ważności wszystkich produktów w danej jednostce. Warto podkreślić, że część kluczowych informacji o asortymencie (waga, termin ważności, numer partii) można umieścić bezpośrednio na etykiecie magazynowej.
Co istotne, WMS przyspiesza też określanie położenia jednostek logistycznych, niezależnie od stosowanej logiki oznaczeń (adres, podział na rządy regałowe: X i Y itd.) Przykład? Odczyt kodu umieszczonego na kartotece magazynowej, dostarczy pełnych informacji o lokalizacji regału, półki czy szafy, na której znajduje się konkretny towar.
Poza tym stosując profesjonalny system oznaczeń na hali, np. etykiety RFID i system WMS, można sprawnie weryfikować zawartość regałów zlokalizowanych w trudno dostępnych miejscach, przykładowo na dużych wysokościach. W tym przypadku wystarczy, że magazynier odczyta skanerem sygnał etykiety RFID umocowanej na wysokim regale – nawet z odległości 100 metrów, a w tej samej chwili otrzymuje pełny wykaz danych o ilości produktów w tym miejscu. W szybki i bezpieczny sposób.
Szybsza realizacja zamówień
Stosując odpowiednie znakowanie towaru oraz korzystając z systemu zarządzania magazynem (WMS) zintegrowanego z urządzeniami mobilnymi, można przyspieszyć jedną z najbardziej czasochłonnych czynności na hali – kompletację zamówień.
Wystarczy wprowadzić do WMS listę produktów wraz z ich kodami, aby system posortował towar i wygenerował najszybszy schemat przejścia przez halę. Urządzenie z aktywnym WMS podpowie (wyświetli) użytkownikowi optymalną kolejność zbiórki podczas kompletacji, w efekcie upraszczając cały proces.
Dostępna jest też opcja budowania indywidualnych logik przejścia przez magazyn, pozwalająca kompletować produkty np. wg terminów przydatności czy daty wpłynięcia do magazynu.
Zalety etykietowania produktów i stosowania systemu WMS
Podsumowując, wprowadzenie odpowiednich metod identyfikacji towarów oraz kompleksowego systemu WMS, dostarcza przedsiębiorcom wielu korzyści, m.in.:
- szybsza lokalizacja towaru na każdym etapie łańcucha dostaw
- sprawna kompletacja zamówień (oraz relokacje towaru)
- szybki wgląd w zawartość jednostek logistycznych, paczek, palet itd.
- eliminacja błędów przy procesach magazynowych
- redukcja kosztów operacyjnych
Praktyczne wsparcie systemu WMS
Chcesz poznać więcej możliwości WMS i przekonać się jak system ERP Streamsoft Verto sprawdza się w zarządzaniu magazynami u liderów e-commerce, takich jak m.in. Grupa CCC, MODIVO, R-GOL.com, OPONEO czy Lilou? Pobierz Case Study!