Maciej Sarnot
Kierownik Sprzedaży Streamsoft Verto
Maciej Sarnot
Kierownik Sprzedaży Streamsoft Verto
Większa rentowność i maksymalizacja zysków to główny cel biznesów. Jak pomaga w tym magazyn zautomatyzowany? Wyjaśniamy!
Magazyn zautomatyzowany - co to jest?
Magazyn zautomatyzowany to rodzaj magazynu, w którym operacje magazynowe odbywają się automatycznie lub przy minimalnym udziale pracowników. Podstawą automatyzacji magazynów są urządzenia cyfrowe oraz odpowiednie systemy informatyczne.
W logistyce, obok magazynu zautomatyzowanego, występują także magazyny zmechanizowane, gdzie stosuje się urządzenia mechaniczne (nie są w pełni autonomiczne), np. windy, suwnice, wózki widłowe czy obrotnice. Wspierają one prace magazynierów i nie eliminują całkowicie ludzkiej pracy.
Magazyn zautomatyzowany - wyposażenie
Podstawą automatyzacji magazynu są technologie i urządzenia takie jak:
- układnica paletowa i pojemnikowa
- automatyczne pojazdy
- przenośniki rolkowe
- automatyczne regały
Magazyn zautomatyzowany niekoniecznie oznacza halę wyposażoną we wszystkie te urządzenia. Zazwyczaj na magazynach wykorzystuje się kilka rozwiązań automatycznych, które wspierają pracę magazynierów lub czynności w poszczególnych strefach
Jak dzielą się magazyny zautomatyzowane ?
Magazyny automatyczne można podzielić na magazyny półautomatyczne i w pełni automatyczne. A sam proces automatyzacji może przebiegać w kilku fazach.
Magazyn półautomatyczny
W tego typu magazynach automatyzuje się tylko kilka procesów, a w większości prac wciąż uczestniczą ludzie. Automatyzacja dotyczy głównie stref kompletacji towarów i wydawania paczek. Celem jest zmniejszenie liczby błędów operatorów, która redukuje ilość zwrotów i tym samym koszty oraz wzrost wydajności tych operacji.
Magazyn w pełni automatyczny
W tego typu magazynie zautomatyzowane są wszystkie obszary magazynu i operacje, a udział pracowników jest minimalny, bo każdą powtarzalną czynność wykonują zaawansowane systemy automatyczne. Operatorzy zajmują się bardziej kreatywną pracą, np. organizacją i planowaniem. W magazynach, w których wszystkie operacje przebiegają bez udziału ludzi, to tzw. dark warehouse, czyli magazyny ciemne. W praktyce czynnik ludzki rzadko można wyeliminować w 100 procentach.
Poza tym, pomiędzy magazynem półautomatycznym a w pełni automatycznym, istnieją stopnie pośrednie, mniej lub bardziej złożone, które wciąż zawierają elementy obecne w magazynach tradycyjnych.
Po co automatyzować magazyn? Poznaj konkretne korzyści!
Automatyzacja magazynu daje firmie wiele korzyści, m.in.:
- szybsza wysyłka i realizacja zamówień
- niższe koszty składowania towaru
- mniej błędów przy wysyłce
- wzrost bezpieczeństwa w miejscu pracy
- wzrost satysfakcji magazynierów, którzy mogą angażować się w bardziej kreatywne zajęcia
Czy pełna automatyzacja magazynów zawsze zapewnia same korzyści?
Pełna automatyzacja magazynu może nie sprawdzać się w procesach logistycznych w branżach i firmach o dużej dynamice zmian na magazynie, np. w niektórych e-commerce, gdzie magazyny obsługują duże ilości paczek, wysyłanych przez wielu dostawców. Kolejną kwestią jest też brak możliwości wprowadzania szybkich zmian, a drobna usterka maszyny może zatrzymać całą pracę na magazynie, ponieważ brakuje ludzi, którzy szybko zainterweniują.
Poza tym wdrożenie magazynu w pełni automatycznego wiąże się z dużym kosztem oraz brakiem możliwości dopasowania tego typu rozwiązań do niektórych przestrzeni ze względu na wielkość maszyn.
Czy to oznacza, że magazyn w pełni zautomatyzowany jest nieefektywny ?
Nie, ale przed wdrożeniem warto zastanowić się nad kilkoma kwestiami.
Magazyn automatyczny - wdrażać czy nie wdrażać?
Przede wszystkim warto odpowiedzieć na pytanie czy magazyn w pełni zautomatyzowany to dla nas najlepsze wyjście. W tym celu warto ocenić jaki poziom automatyzacji magazynu skuteczniej zaspokoi potrzeby naszej logistyki. Może wystarczy automatyzacja jednej strefy. Np. jeżeli wiemy, że liczne zwroty, które generują dodatkowe koszty, powodowane są przez błędy przy zbiórce produktów i pakowaniu, to warto skupić się na automatyzacji tego obszaru. A dopiero później pomyśleć o wdrożeniu rozwiązań w innych obszarach.
System WMS + magazyn tradycyjny
Wdrożenie systemu WMS ( informatyczny system zarządzania magazynem) to jeden z pierwszych kroków na drodze do automatyzacji magazynu. W takim magazynie wciąż pracują ludzie, ale ich działania wspierają nowoczesne rozwiązania automatyczne.
Tak więc jest to wyjście pośrednie między magazynem manualnym, a automatycznym, dzięki któremu, jedna awaria nie zatrzyma całej pracy magazynu.
Poza tym wdrożenie WMS i magazynu półautomatycznego nie wstrzymuje przyszłej automatyzacji i dalszego rozwoju, który się z tym wiąże.
Przykładem takiego rozwiązania jest Streamosft Verto WMS.
Dlaczego Streamsoft Verto WMS ?
Streamsoft Verto WMS rejestruje i kontroluje wszystkie zdarzenia na magazynie i sprawdza się zarówno w magazynach drobnicowych, jak i tych większych oraz bardziej wymagających jak te e-commerce, które charakteryzuje duża liczba paczek wysyłanych za pośrednictwem różnych przewoźników. O efektywności systemu świadczą liczby:
- 80 tys. wysłanych paczek w ciągu doby u jednego z liderów e – commere w Polsce
- optymalizacja przestrzeni magazynu nawet o 30 % w magazynach chaotycznych.
Jak działa Streamsoft Verto WMS ? Czyli wsparcie przepływu produktów na każdym etapie
System wspiera działania na każdym etapie przepływu produktów przez magazyn. Od przyjęcia, przez kompletacje aż do wydania.
Przyjęcie i składowanie
System zapewnia sprawną weryfikację dostawy dzięki możliwości porównania towaru z zamówieniem lub awizem (dokument, w którym dostawca informuje klienta o zbliżającej się dostawie). Przy alokacji towaru system stosuje algorytmy, które ustalają parametry rozkładu wg adresu lokalizacji, wagi czy wielkości towaru. Sprawnie przebiega też relokacja, narzędzie wykorzystuje w tym celu mobilne miejsca składowania, np. kosze czy kuwety.
Płynną pracę podczas zbiórki produktów zapewniają optymalne ścieżki kompletacji towaru, które wskazują magazynierom najszybszy sposób kompletacji zamówienia.
Efekt? Sprawna wysyłka zawsze na czas.
Wydanie
Odbywa się z wykorzystaniem zautomatyzowanych paneli weryfikacyjnych, które ułatwiają pracownikom kontrolę zgodności produktów z zamówieniem.
Jak?
Magazynier porównuje produkt z elektronicznym dokumentem zamówienia, który zawiera zdjęcia towaru. Po integracji z wagą, panel pozwala także zważyć produkt, a po zakończeniu wydrukować komplet dokumentów niezbędnych do wysyłki – dokument sprzedaży i list przewozowy.
Inwentaryzacja
Ciągła lub pełna i zautomatyzowana, dzięki wykorzystaniu terminali mobilnych. Poza tym system pozwala inwentaryzować tylko wybrane strefy magazynu, bez wpływu na pracę w innych obszarach hali i blokowania sprzedaży.
System gotowy na rozbudowę
Przy rozwoju narzędzia producent uwzględnia zmieniające się trendy w handlu nowoczesnym. Stąd m. innymi szeroka współpraca z RTLS (GPS na hali) automatyką magazynową, np. sorterem softwareowym.
Wsparciem dla magazynierów jest też aplikacja mobilna utworzona na bazie technologii MDA, którą można rozbudowywać w zależności od potrzeb danej organizacji.
Połączenie tradycji i nowoczesności sposobem na skuteczną gospodarkę magazynową
Jednym ze skutecznych sposobów organizacji gospodarki magazynowej jest automatyzacja magazynu. Jednak w pełni automatyczny magazyn ma pewna ograniczenia i nie sprawdza się np. w branżach z dynamiczną logistyką.
Pośrednim rozwiązaniem jest wdrożenie określonego poziomu automatyzacji i systemu WMS, który wspiera pracę magazynierów na każdym etapie przepływu towaru przez magazyn i łączy zalety magazynów tradycyjnych i automatycznych.