W świecie handlu nowoczesnego (e-commerce, retail) kluczem do sprawnego działania firmy jest wydajność systemu IT. Jak utrzymać ją na wysokim poziomie? Przeczytaj!

Czym jest wydajność systemu?

Wydajność systemu oznacza zdolność oprogramowania do wykonywania określonych operacji w wyznaczonym czasie. Jej poziom określa się na podstawie kilku wskaźników. Kluczowe to:

  • Czas odpowiedzi: czyli czas, jaki upływa od momentu wydania systemowi polecenia do chwili jego realizacji (np. zapis lub odczyt w bazie danych).
  • Zasoby: stopień wykorzystania pamięci, procesora oraz przepustowości sieci podczas realizacji codziennych operacji.
  • Wskaźnik skalowalności: czyli potencjał systemu do obsługi rosnącej (np. w toku skalowania) liczby użytkowników i procesów.
  • Niezawodność: częstotliwość występowania awarii oraz średni czas potrzebny do ich usunięcia.
  • Dostępność: okres, w którym system umożliwia użytkownikom realizację obowiązków. Dostępność ustala się na podstawie różnicy między oficjalnym wymiarem czasu pracy, a łącznym czasem awarii w danym okresie.

Mała wydajność w handlu nowoczesnym – skutki

Niska efektywność systemu powoduje:

Opóźnienia w realizacji zadań

Niska wydajność systemu może opóźniać wysyłkę zamówień, obsługę zwrotów i realizację wielu innych działań. To z kolei wpływa bezpośrednio na satysfakcję klientów i poziom zaufania do marki.

Wzrost kosztów

Ciągłe spadki wydajności systemu wymagają częstszych interwencji działu serwisowego i kolejnych nakładów finansowych. Poza tym pracownicy operacyjni wykonują mniej zadań w wyznaczonym do tego czasie, rosną więc koszty operacyjne.

Spadek jakości usług

Wolne działanie systemu zwiększa ryzyko błędów, np. przy weryfikacji produktów, obsłudze dostaw czy wyliczaniu ilości w ramach replenishmentu. To z kolei wpływa na jakość oferowanych usług. Przykład? Wysyłka towaru, którego klient nie zamówił.

Spadek poziomu bezpieczeństwa

Mało wydajny system zwiększa podatność firmy na cyberataki. Rośnie więc ryzyko wycieku wrażliwych danych czy np. infekcji przez złośliwe oprogramowanie (malware).

Wydłużone planowanie biznesowe

Opóźnienia i częste awarie systemu sprawiają, że planowanie oraz realizacja celów biznesowych stają się wyzwaniem. W takiej sytuacji dobrym pomysłem jest opracowanie elastycznej strategii firmy, otwartej na ciągłe zmiany.

Czy niska wydajność wpływa na wizerunek firmy?

Skutki wydłużenia podstawowych procesów, np. wysyłki zamówień, odczuwają również klienci, którzy w efekcie mogą wyrażać w sieci nieprzychylne opinie o firmie. Tak więc niskie tempo realizacji zamówień i częste przerwy w pracy mogą wpływać na pozycję rynkową przedsiębiorstwa.

Jak mierzyć wydajność systemu?

Precyzyjnych danych o poziomie wydajności systemu dostarczają profesjonalne testy.

Testy wydajnościowe

Testy wydajnościowe (performance testing) sprawdzają, jak system realizuje operacje przy różnym poziomie obciążenia (niskim, wysokim, lecz nie maksymalnym). Przykład realizacji testu wydajnościowego?

Eksperyment, w którym 10 000 tys. osób próbuje jednocześnie zalogować się do aplikacji lub systemu. Testerzy monitorują czas reakcji serwera, wydajność bazy danych oraz stabilność aplikacji, aby wyłapywać wszelkie opóźnienia w ładowaniu stron czy realizacji transakcji.

Testy obciążeniowe

Testy obciążeniowe (load testing) umożliwiają ocenę reakcji systemu w odpowiedzi na krótkotrwały, lecz nagły i znaczny wzrost ruchu. Przykładem testu obciążeniowego jest symulacja jednoczesnej aktywności użytkowników podczas promocji. Dzięki nim można weryfikować wydajność systemu w okresach największego zapotrzebowania, choćby w peaku sprzedażowym w czasie akcji Black Friday.

Testy stabilności

Testy stabilności w długim okresie (soak–endurance–stability testing) polegają na utrzymywaniu dużego obciążenia przez długi czas. Przykład? Monitorowanie aplikacji webowej, której dostarcza się coraz większej ilości danych przez min. 72 godziny. W tym czasie testerzy sprawdzają, czy przyrost danych nie ujawnia żadnych nieprawidłowości, np. ich wycieku czy błędów przy przydzielaniu zasobów itp.

Testy skalowalności

Testy skalowalności (scalability – capacity testing) pozwalają ocenić, czy system może obsługiwać rosnącą liczbę użytkowników i procesów bez awarii.

Takiej ocenie służy np. symulacja, w której stopniowo i liniowo zwiększa się liczba transakcji wykonywanych w aplikacji. Podczas testu rejestruje się czas odpowiedzi systemu na polecenia, a także wskaźniki zużycia zasobów, takich jak procesor i pamięć.

Jak optymalizować wydajność systemu?

Stały monitoring i analiza danych

Przede wszystkim trzeba wiedzieć, co poprawiać. Kluczowe jest więc ciągłe monitorowanie operacji oraz analiza danych, które pozwalają na wczesne wykrywanie spadków wydajności i podejmowanie adekwatnych działań.

Identyfikacja wąskich gardeł

Analiza systemu pozwala np. na szybką identyfikację tzw. wąskich gardeł. Przykładem może być zbyt wolny serwer bazy danych, który spowalnia przetwarzanie zapytań. Inny przykład? Mała ilość pamięci RAM, która zmusza system do korzystania z plików wymiany na dysku i tym samym wydłuża realizację operacji.

Regularna aktualizacja oprogramowania

Dzięki regularnym aktualizacjom system działa zgodnie z najnowszymi standardami i ma funkcje, które zapewniają wydajną i płynną pracę. Aby zyskać pewność, że zawsze używamy  oprogramowania w najnowszej wersji, warto zautomatyzować proces aktualizacji.

Refaktoryzacja kodu źródłowego

Optymalizacja kodu źródłowego, czyli tzw. refaktoryzacja, np. w środowisku programistycznym Eclipse czy przy użyciu technik związanych z czystym kodem. Proces polega przeważnie na zastępowaniu złożonych formuł programistycznych prostszymi, a także usuwaniu powtarzających się części skryptu.

Przykład? Pomyśl, że system codziennie przetwarza tysiące plików, lecz zawsze – przed wykonaniem akcji – sprawdza, czy każdy z nich istnieje. Proces można skrócić, wydzielając tzw. metodę i implementując mechanizm, który stworzy najpierw ich listę. Wówczas program wykona mniej operacji.

Rozbudowa architektury

Modernizacja i rozbudowa infrastruktury IT również zwiększa wydajność systemu.

Przykład: instalacja nowych serwerów zdolnych do przetwarzania większej ilości zapytań na sekundę. Inny sposób – przejście z architektury monolitycznej na architekturę rozproszoną opartą na niezależnych mikroserwisach. Dzięki niej jeden moduł realizuje konkretną operację, nie ingerując w pracę pozostałych obszarów.

Wyzwania w optymalizacji wydajności

Optymalizacja systemu wymaga często zaawansowanej wiedzy technicznej. Cały proces może więc być złożony. Poza tym starsze systemy rzadko są kompatybilne z nowoczesnymi aktualizacjami. Oznacza to, że czasami lepiej pomyśleć o wymianie oprogramowania na nowsze i bardziej zaawansowane.

Streamsoft Verto: wydajny system dla branży handlu nowoczesnego

Przykładem oprogramowania, które zostało stworzone z myślą o optymalizacji procesów w branży handlu nowoczesnego, jest system ERP Streamsoft Verto.

wms mockup

Jeden system, wiele zalet

System to m.in.:

  • Pojemna baza danych i obsługa Big Data: baza danych o pojemności sięgającej u jednego z klientów do 15 TB gwarantuje sprawną obsługę wielomilionowych słowników danych, klientów i zamówień.
  • Wysoka skalowalność (high scalability): dzięki gotowości do sprawnej obsługi nawet 150 tys. transakcji dziennie, system nie zwalnia także podczas dużych promocji (Black Week itd.). Użytkownicy pracują więc szybko i wydajnie, a klienci otrzymują paczki na czas.
  • Sprawne integracje: dzięki technologii Web Service proces wymiany danych między bazą systemu ERP a otoczeniem (banki, systemy płatności, aukcje, marketplace’s) zachodzi automatycznie. System szybko przetwarza dane klientów, obsługuje zamówienia i płatności, nawet kiedy firma intensywnie skaluje i rozszerza zakres współpracy z otoczeniem.
  • Szybka realizacja transakcji i dostawa zamówień: automatyzacja i szeroki zakres integracji umożliwiają szybszą realizację transakcji (nawet o 200%). Dzięki temu klient otrzymuje zamówienia nawet już następnego dnia (98% paczek trafia do nich w ciągu 24h). Wpływa to na pozytywny wizerunek firmy i udaną relację z klientami.

Sysem ERP w praktyce

Streamsoft Verto zapewnia efektywną pracę w firmach z wielu branż. W jednej np. obsługuje kilkadziesiąt tysięcy procesów związanych z finalizacją zamówień w różnych kanałach sprzedaży (salony, www, marketplace’s itd.) i na wielu rynkach. Z kolei w czołowym polskim multibrandzie sportowym umożliwia niezależne działanie instalacji logistycznej i finansowej, z zachowaniem bieżącej komunikacji. W efekcie czego wzrasta bezpieczeństwo biznesu (instancja finansowa) i spada ryzyko przestoju w przypadku wzrostu liczby operacji w magazynie (instancja logistyczna).

Wybierz system stosowany przez liderów handlu nowoczesnego

Optymalizacja wydajności systemu stanowi klucz do sukcesu w branży e-commerce i retail. Regularny monitoring, identyfikacja wąskich gardeł oraz wdrażanie nowoczesnych technologii prowadzą do wzrostu efektywności firmy. Warto jednak pamiętać, że niekiedy warto wymienić dotychczasowe oprogramowanie na nowsze, np. system ERP Streamsoft Verto, użytkowany przez liderów handlu nowoczesnego.

Maciej Sarnot

Maciej Sarnot

Kierownik Sprzedaży Streamsoft Verto

Maciej Sarnot

Maciej Sarnot

Kierownik Sprzedaży Streamsoft Verto

Case Book - Retail

    System ERP dla branży retail

    Wypełnij formularz, a otrzymasz Casebook Retail

    Dane przesłane w formularzu będą przetwarzane zgodnie z zasadami Polityki Prywatności Streamsoft.

    Chcę otrzymywać informacje marketingowe i merytoryczne dotyczące produktów Streamsoft z wykorzystaniem: