Produkcja dyskretna jest szeroko stosowana w wielu branżach, m.in. automotive i przemyśle meblarskim. Jej główną zaletą jest wysoka elastyczność i przejrzystość procesów produkcyjnych. Wyzwaniami z kolei zarządzanie złożoną bazą technologii i surowców, a także konieczność ciągłego monitorowania produkcji.

Jak więc sprawnie organizować przebieg produkcji dyskretnej? Zobacz.

Czym jest produkcja dyskretna ?

Produkcja dyskretna (ang. Discrete Manufacturing) polega na wytwarzaniu odrębnych produktów, zazwyczaj w ograniczonych ilościach, które można zliczać i ewidencjonować. Mogą to być np. proste nakrętki, jak i złożone z wielu elementów konstrukcje typu samochód lub samolot. Zarówno pierwszy, jak i drugi składa się z mniejszych komponentów montowanych później w całość, np. skrzydło, drzwi czy układ hamulcowy.

Produkcję dyskretną charakteryzuje więc:

  • Przejrzystość procesów
  • Złożoność operacji montażowych
  • Ścisłe powiązanie z produkcją jednostkową (produkty można dostosować do indywidualnych preferencji odbiorcy)
  • Odwracalność procesu (rozkład finalnego produktu na elementy składowe)

Produkcja dyskretna a produkcja procesowa – czym się różnią?

Przeciwieństwem produkcji dyskretnej jest produkcja procesowa (ang. Process Manufacturing). Czym konkretnie różni się od dyskretnej?

W toku tej drugiej wyroby wytwarzane są w sposób ciągły, a końcowy produkt uzyskuje się w wyniku reakcji chemicznych surowców. Produkuje się tak np. żywność, benzynę, soki oraz inne artykuły mierzone objętościowo czy wagowo.

Warto jednocześnie podkreślić, że wyrób produkcji dyskretnej składa się często z elementów produkowanych w trybie ciągłym (powstaje więc metodą mieszaną). Przykład? Szklane drzwi. Jeden ze składników produktu – szkło – jest wynikiem połączenia piasku, wapnia i krzemianów sodu, a więc skutkiem reakcji chemicznej.

W jakich branżach stosuje się Produkcję dyskretną ?

Produkcję dyskretną stosuje się szeroko m.in. w:

  • przemyśle meblarskim: szafki, regały czy krzesła. Tego typu wyposażenie składa się z kilku mniejszych elementów produkowanych w ramach niezależnych ścieżek produkcyjnych (np. nogi, siedzenie, podłokietniki) montowanych następnie w całość. W zależności od wariantu mebla czy preferencji konsumenta każdy z nich może mieć inne wymiary.
  • przemyśle lotniczym: wszystkie części samolotu produkowane są osobno w procesie produkcji dyskretnej: skrzydła, kadłub, część ogonowa itd. Wszystkie są indywidualnie ewidencjonowane i przechodzą ścisłą kontrolę jakości, w celu wykluczenia jakichkolwiek wad. Pozytywny wynik kontroli daje zielone światło do rozpoczęcia montażu finalnego produktu.
  • przemyśle motoryzacyjnym: produkcję dyskretną stosuje się w branży automotive, gdzie gotowe samochody składają się z wielu pojedynczych i policzalnych komponentów. Poza tym elastyczność produkcji tego typu sprzyja personalizowaniu wyglądu aut, w tym wytwarzaniu elementów na specjalne życzenie klienta (nadwozie, zderzak, kolor).

Między innymi z tego powodu produkcja dyskretna postrzegana jest jako przyszłość branży wytwórczej. Daje ona odpowiedź na masową indywidualizację produkcji, polegającą na dostosowywaniu produktów do preferencji klientów.

Wyzwania związane z produkcją dyskretną

Każdy rodzaj produkcji wiąże się z określonymi wyzwaniami. W produkcji dyskretnej to m.in. konieczność utrzymania kompleksowej kontroli nad złożonym procesem wytwórczym, będącym odbiciem struktur przedmiotów. Poszczególne elementy wymagają przeważnie zastosowania innej technologii produkcyjnej, czyli tzw. receptury. Finalny komponent powstaje więc w toku różnych operacji produkcyjnych, a czasem przy użyciu różnych surowców.

Wyobraź sobie np. proces produkcyjny auta. Układ hamulcowy, rozrząd czy oświetlenie składają się z mniejszych części. Te składowe są wytwarzane w ramach niezależnych ścieżek produkcyjnych, które łączą się na poziomie głównego produktu. Wszystkie należy ciągle monitorować, aby utrzymać wysoką jakość finalnych artykułów i uniknąć konieczności powtórnej realizacji zlecenia. Stały nadzór nad montażem pozwala też na szybkie wyłapywanie wszelkich przerw mogących wydłużać ogólny czas produkcji.

Kolejna kwestia – surowce. Wyroby produkcji dyskretnej wymagają często użycia wielu różnorodnych materiałów. Wyzwanie polega tu na optymalnym zatowarowaniu produkcji i jednoczesnym uniknięciu nadwyżek. Jak sobie z tym radzić?

Jak system ERP pomaga w organizacji produkcji dyskretnej?

Oprogramowaniem, które wspiera organizację i kontrolę procesu produkcji dyskretnej, jest system ERP, np. Streamsoft Prestiż. Posiada on rozbudowany moduł Zarządzanie Produkcją oraz centralną bazę danych, która gromadzi m.in. informacje o wszystkich stosowanych w firmie technologiach, operacjach produkcyjnych czy strukturach wyrobów.

Pulpit kierownika w systemie Streamsoft Prestiż

Przejrzyste struktury produktów

System wspiera proces zarządzania listami materiałów BOM (ang. Bill of Materials), stosowanych do szybkiego projektowania i zakładania technologii. Każdą z nich można przypisać do odpowiedniej kartoteki (głównej, alternatywnej), co pozwala na szybkie lokalizowanie danej struktury w słownikach systemu i przyspiesza start produkcyjny. Inny sposób optymalizacji pracy polega na bezpośrednim podpięciu BOM do operacji produkcyjnych w celu automatyzacji zatowarowania produkcji, co sprzyja utrzymaniu wysokiej efektywności pracy.

Sprawne zarządzanie bazą technologii

Intuicyjny w obsłudze kreator pozwala definiować złożone technologie w kilku krokach.  Rozwiązanie bazuje na tzw. wzorcach operacji produkcyjnych, dzięki którym można w przystępny sposób tworzyć zarówno proste (np. cięcie), jak i wielopoziomowe operacje (np. obróbka kopiowa) w wielu wariantach. Przyspiesza to także nadawanie produktom indywidualnych cech (np. określony kolor czy desing), pożądanych przez konkretnych klientów. W takim przypadku wystarczy niewielka modyfikacja wzorca, bez ingerowania w jej rdzeń. Szybko i sprawnie.

Postęp wszystkich operacji uwzględnionych w danej technologii można śledzić na czytelnym interfejsie systemu. Użytkownik widzi tam czas operacji oraz dzielących je przerw. Dzięki temu ma możliwość precyzyjnej kontroli przebiegu całego procesu.

Sprawne zarządzanie bazą materiałów

Sugestie zakupowe pomagają w wyliczaniu ilości surowców potrzebnych do produkcji. Powstają wg zdefiniowanego algorytmu, który weryfikuje szereg istotnych parametrów m.in. terminy dostaw, minima zapasów czy bieżące stany magazynowe. Gotowe kartoteki można dzielić na mniejsze listy, w celu przygotowania zamówień dla różnych dostawców. Co istotne można je składać grupowo, skracając tym samym czas zakupu i dostawy surowców.

Śledzenie przebiegu produkcji w czasie rzeczywistym

System meldunków zwrotnych zapewnia pełną kontrolę nad przebiegiem produkcji. Kluczową rolę pełnią tu raporty przesyłane przez pracowników za pośrednictwem paneli dotykowych bezpośrednio z hali. Gotowy meldunek dostarcza szczegółowych informacji o ilości produktów wykonanych w zleceniu oraz zużytych materiałach. Intuicyjność metody oraz błyskawiczny transfer danych gwarantują z jednej strony wgląd w bieżący stan zleceń w czasie rzeczywistym, z drugiej sprawne rozliczanie produkcji w toku.

Kontrola jakości na każdym etapie produkcji

System umożliwia kontrolowanie jakości produktów w dowolnym momencie procesu produkcyjnego (start, koniec, między operacjami). Wysoki poziom precyzji zapewnia czytelna karta kontroli jakości (tabela, rysunek), instruująca krok po kroku, jak sprawdzać stan produktu (rodzaj pomiaru, sposób i parametry kontroli itd.). Po pierwsze minimalizuje to ryzyko pomyłek, po drugie ułatwia pracę osobom odpowiedzialnym za kontrolę.

Import projektów bezpośrednio z CAD

System ERP może pobierać specyfikację struktury wyrobu z plików generowanych w programach CAD (często stosowanych w produkcji dyskretnej) lub przetworzonych wcześniej w programie Excel. W efekcie do bazy ERP trafia dokument projektowy szczegółowo opisujący zależności między wszystkimi jego elementami (BOM). Przyspiesza to start produkcyjny dla artykułów o złożonej strukturze.

Produkcja dyskretna pod kontrolą Systemu ERP

Podsumowując, Streamsoft Prestiż pozwala sprostać wyzwaniom związanym z produkcją dyskretną, optymalizując każdy etap produkcji: od definiowania technologii, przez pełną kontrolę, po rozliczenia.

Pobierz Katalog modułu Zarządzanie Produkcją i dowiedz się więcej  systemie, który wspiera procesy już w ponad 500 firmach produkcyjnych.

Mariusz Smoliński

Mariusz Smoliński

Ekspert ds. Technologii, Kierownik ds. Kluczowych Klientów

Mariusz Smoliński

Mariusz Smoliński

Ekspert ds. Technologii, Kierownik ds. Kluczowych Klientów

Katalog Zarządzanie Produkcją

    Pobierz katalog o skutecznym Zarządzaniu Produkcją!

    Wypełnij formularz, aby otrzymać materiał

    Dane przesłane w formularzu będą przetwarzane zgodnie z zasadami Polityki Prywatności Streamsoft.

    Chcę otrzymywać informacje marketingowe i merytoryczne dotyczące produktów Streamsoft z wykorzystaniem: