Maciej Sarnot

Kierownik Sprzedaży Streamsoft Verto

Maciej Sarnot

Kierownik Sprzedaży Streamsoft Verto

Dla każdego sklepu e-commerce istotnym aspektem jest nie tylko sprzedaż, ale też efektywne zarządzanie magazynem. Ten obszar działalności wpływa bezpośrednio na koszty operacyjne, satysfakcję klienta i ogólną kondycję prowadzonego biznesu.

Przedstawiamy praktyczne strategie obniżania kosztów magazynowania, wykorzystując nowoczesne technologie oraz integracje z systemem ERP.

Systemy WMS: Optymalizuj zarządzanie magazynem

System WMS (Warehouse Management System) to kompleksowe narzędzie informatyczne, które pozwala na efektywne planowanie, monitorowanie i kontrolę operacji magazynowych. Głównymi funkcjami systemu są zarządzanie zapasami, obsługa procesów kompletacji czy inwentaryzacja.

Wdrożenie odpowiedniego WMS obniża koszty magazynowania poprzez:

 • Zwiększenie precyzji inwentaryzacji, redukcję nadmiernych zapasów
 • Optymalizację procesów magazynowych, np. przyjęcia towaru, która przekłada się na jego szybszą dostępność w sprzedaży i efektywniejszą rotację
 • Automatyzację powtarzalnych zadań
wms mockup

Szafy Pick To Light: Skróć czas kompletacji i wyeliminuj błędy

Szafy PTL (Pick to Light) są nowoczesnym narzędziem, które wspiera kompletację zamówień, wykorzystując system świetlnych wskaźników. Kiedy operator stoi przy regale PTL, odpowiednie światło wskazuje, który produkt z niego pobrać. Takie rozwiązanie minimalizuje czas potrzebny na znalezienie produktów, eliminuje błędy w czasie zbiórki towaru i zwiększa wydajność pracy magazynierów. Rozwiązanie idealnie sprawdza się w organizacjach sprzedających drobny asortyment, który „zmieści” w bardzo dużej ilości na ograniczonej przestrzeni.

Podsumowując, szafy PTL umożliwiają precyzyjne zarządzanie zadaniami związanymi ze zbiórką zamówień i obniżają koszty magazynowania dzięki:

Fulfillment: Outsourcing procesów logistycznych

Fulfillment, czyli zlecanie procesów logistycznych firmom zewnętrznym jest kolejną strategią obniżania kosztów magazynowania. Przekazując odpowiedzialność za składowanie i wysyłkę towarów podmiotowi zewnętrznemu, przedsiębiorcy mogą skupić się na swoich kluczowych kompetencjach. Podczas gdy operacjami magazynowymi zajmują się specjaliści od logistyki.

Outsourcing fulfillmentu przynosi wiele korzyści, w tym:

 • Redukcja kosztów związanych z zatrudnieniem i utrzymaniem personelu magazynowego,
 • Skalowalność operacji magazynowych w zależności od zmieniającego się popytu
 • Dostęp do zaawansowanych systemów i technologii magazynowych.

Poniżej przedstawiamy przykładowe zestawienie kosztów wewnętrznego magazynowania w porównaniu do outsourcingu:

Element kosztówWewnętrzne magazynowanieOutsourcing fulfillmentu
PersonelWysokie koszty zatrudnienia i szkolenia pracownikówKoszty zależne od wielkości zamówień i poziomu obsługi
InfrastrukturaNakłady na infrastrukturę, np. wynajem lub zakup magazynuZewnętrzna firma zapewnia infrastrukturę
Technologia i oprogramowanieInwestycje w systemy WMS i inne technologieFirma zewnętrzna dostarcza zaawansowane systemy i oprogramowanie
Zasoby i materiałyKoszty związane z zakupem, przechowywaniem i zarządzaniem zapasamiFirma zewnętrzna zarządza zasobami i dostarcza materiały
LogistykaKoszty związane z dostawami, obsługą zwrotów i obsługą klientaFirma zewnętrzna zajmuje się logistyką i obsługą zwrotów

Integracja z systemem ERP:Optymalizacja procesów magazynowych z wykorzystaniem Streamsoft Verto

Kluczowym krokiem w doskonaleniu procesów magazynowych i optymalizacji ich kosztów jest integracja systemu WMS z oprogramowaniem ERP (Enterprise Resource Planning). Przykładem elastycznej współpracy tego typu jest system ERP Streamsoft Verto z nowoczesnym WMS, który zapewnia kompleksową obsługę magazynu.

Jedno źródło danych

Współpraca umożliwia pracę na jednym źródle danych dotyczących zarządzania zapasami, kompletacji zamówień oraz innych procesów magazynowych. Wymiana informacji między systemami przebiega automatycznie. Eliminuje to konieczność podwójnego wprowadzania danych, minimalizuje ryzyko występowania błędów i skraca czas operacji magazynowych.

Optymalne ścieżki kompletacji zamówień

Algorytmy systemu WMS wskazują magazynierom optymalne ścieżki, które przyspieszają i ułatwiają kompletacje zamówień. Poza tym system umożliwia budowanie własnych logik przejścia przez magazyn i pozwala na zbiórkę towaru wg. określonych parametrów, np. strefy czy wybranej metody dostawy.

Integracja z automatyką magazynową

Streamsoft Verto WMS integruje się z automatyką magazynową, w tym szafami Modula, regałami HDS czy sortownikami automatycznymi. Dla organizacji będących na początku „drogi do optymalizacji” posiada wbudowany sorter softwareowy, który podobnie jak fizyczny przyspiesza procesy sortowania zamówień wielopozycyjnych.

Integracja z szafami Pick to Light

System może przesyłać informacje o zamówieniach i produktach bezpośrednio do szafy PTL, która przy użyciu świetlnych wskaźników wskazuje operatorom, które produkty pobrać. Minimalizuje to błędy podczas kompletacji zamówień oraz skraca czas ich realizacji.

Integracja z fullfilmentem

System posiada najszerszy na rynku zakres integracji z otoczeniem firmy, która zachodzi za pośrednictwem szyny ESB lub interfejsu API. Pozwala to na zautomatyzowaną i sprawną współpracę np. z outsourcingiem logistycznym.

Podsumowując, zaawansowany system ERP Streamsoft Verto oferuje kompleksową integrację z wieloma technologiami, umożliwiając sklepom e-commerce wydajniejszą pracę, przyspieszenie procesów magazynowych, skuteczną redukcję kosztów i tym samym osiąganie przewagi konkurencyjnej.

case study streamsoft verto

  Sprawdź nasze rozwiązania u liderów branży e-commerce

  Wypełnij formularz, a otrzymasz Case Study

  Dane przesłane w formularzu będą przetwarzane zgodnie z zasadami Polityki Prywatności Streamsoft.

  Chcę otrzymywać informacje marketingowe i merytoryczne dotyczące produktów Streamsoft z wykorzystaniem: