Rosnąca liczba zamówień na magazynie skłania przedsiębiorców do szukania skutecznych sposobów na przyspieszenie pracy magazynu. Pomocnym narzędziem jest system WMS.
Rozwiązanie usprawnia kluczowe procesy logistyczne: przyjęcie, kompletację, wydanie oraz zapewnia pełną kontrolę nad stokiem magazynowym. Co warto wiedzieć przed wdrożeniem WMS? Zapoznaj się z naszym krótkim kompendium wiedzy o informatycznym systemie zarządzania magazynem.
WMS – co to jest i gdzie się sprawdza?
WMS (ang. Warehouse management system) to informatyczny system zarządzania magazynem przeznaczony do kontroli wszystkich ruchów na hali magazynowej. Sprawdza się zarówno w średnich lokalizacjach, jak i dużych magazynach e – commerce oraz centrach logistycznych, gdzie obsługuje się wiele paczek doręczanych przez różnych dostawców. System zapewnia także pełną kontrolę nad magazynem i dostarcza realnej wiedzy o stanach magazynowych.
WMS sprawdza się więc wszędzie tam, gdzie przedsiębiorcy oczekują szybkiej wysyłki paczek i mniejszej ilości błędów na magazynie. Narzędzie zapewnia też efektywną kontrolę stanów magazynowych i redukuje koszty składowania.
WMS zapewnia sprawny przepływ produktów na magazynie
Od przyjęcia poprzez kompletację do wydania.
Przyjęcie towaru
Weryfikacja dostawy przebiega sprawnie – pracownicy magazynowi mogą porównywać towar z elektronicznym dokumentem zamówienia lub awizem, a algorytmy systemu pomagają przy alokacji i ustalaniu parametrów rozkładu (wg wagi, lokalizacji, gabarytu itp.). Dzięki zastosowaniu mobilnych miejsc składowania (kosze i kuwety), sprawnie przebiega też przemieszczanie towaru pomiędzy strefami na magazynie.
Kompletacja towaru
Jak wygląda kompletacja? System wykorzystuje dane zebrane podczas alokacji/relokacji i tworzy optymalne ścieżki kompletacji, które przyspieszają zbiórkę towaru. Magazynierom pomagają także listy pickingowe i szeroko stosowana automatyka magazynowa (szafy automatyczne, sortery fizyczne, lub softwarowe itp.).
Wydanie towaru
WMS minimalizuje błędy przy wysyłce, które pojawiają się zazwyczaj na etapie wydania zamówienia. Jak? Dzięki zautomatyzowanym panelom użytkownik może porównać produkt ze zdjęciem. Z kolei, aby przeprowadzić dokładniejszą weryfikację, można np. zintegrować panele z wagą i sprawdzić ciężar produktu.
Poza tym system WMS integruje się również z automatycznymi maszynami do pakowania, które wpływają na szybkość samej wysyłki.
WMS kontroluje stany magazynowe
System WMS zapewnia także skuteczną kontrolę stanów magazynowych i gwarantuje, że rzeczywista ilość produktów na magazynie jest zawsze zgodna z ilością w bazie danych. To możliwe, ponieważ system rejestruje wszystkie zmiany (wydania, przyjęcia itp.) w czasie rzeczywistym i informuje o dokładnej lokalizacji towaru. Przekłada się to na większą przejrzystość procesów w łańcuchu dostaw oraz mniejszą ilość pomyłek.
WMS automatyzuje magazyn
WMS automatyzuje magazyn, narzędzie oferuje rozwiązanie pośrednie pomiędzy tzw. Dark Warehouse – magazynem automatycznym i tradycyjnym. W tym modelu pracy działania pracowników wspiera rozbudowana automatyka magazynowa. Szeroko stosuje się ją np. na specjalnych obszarach, do których z różnych względów nie wpuszcza się ludzi. Konkretnym przykładem jest strefa buforowa magazynu, w której wyłącznie maszyny odpowiadają za tymczasowe składowanie kontenerów z towarem i przygotowują je do kolejnych procesów. Współpraca ludzi z maszynami zapewnia równowagę, dzięki której mamy z jednej strony pewność sprawnej i zautomatyzowanej pracy, z drugiej zaś, możliwość jej kontynuacji nawet w wypadku awarii maszyny.
Jest gotowy na rozbudowę
WMS jest gotowy na rozwój. Ciągłe zmiany, w których producent uwzględnia panujące trendy w logistyce magazynowej, są gwarancją, że system WMS rozwija się wraz z firmą i wspiera ją na każdym etapie, dostarczając potrzebnych rozwiązań.
Przykładem jest aplikacja mobilna WMS Streamsoft Verto.
Aplikacja mobilna w technologii MDA
Aplikacja mobilna przyspiesza kluczowe procesy na magazynie. Działa na smartfonach oraz na skanerach i tabletach z systemem Android.
Efekt? Pełna kontrola wielkopowierzchniowego magazynu na urządzeniu, które mieści się w dłoni. Plus oszczędność czasu i większe tempo pracy na hali.
3 kluczowe korzyści z systemu WMS
Podsumowując, system WMS zapewnia m.in.:
- Szybką wysyłkę zamówień
- Minimalizację ilości błędów na magazynie
- Bieżącą kontrolę stanów magazynowych
Ile kosztuje system WMS ?
Na cenę zakupu wpływa wiele czynników, m. in. ilość potrzebnych integracji, czy branża, w jakiej działa firma. Jeżeli chcesz poznać przybliżony koszt systemu WMS, wypełnij formularz poniżej.
Wiktor Naskręt
Business Solution Manager Streamsoft Verto
Wiktor Naskręt
Business Solution Manager Streamsoft Verto