Wiktor Naskręt

Business Solution Manager Streamsoft Verto

Wiktor Naskręt

Business Solution Manager Streamsoft Verto

Błędy na magazynie mogą polegać np. na umieszczeniu w paczce produktu, którego klient nie zamawiał czy gotowego do wysyłki towaru w strefie zwrotów. Tego typu pomyłki warto redukować, zwłaszcza kiedy są liczne i zaburzają rytm pracy na magazynie.

Jak minimalizować błędy ludzkie na magazynie ?
Zobacz !

Czynnik ludzki a błędy na magazynie

Błędy ludzkie na magazynie wynikają z wielu powodów. Niekiedy ze zmęczenia, spadku motywacji czy nadmiaru obowiązków. M.in. te czynniki sprawiają, że magazynierzy wykonują wiele czynności nieprecyzyjnie. Odbija się to na efektywności ich pracy i zazwyczaj kończy pomyłką. Te z kolei generują dodatkowe koszty.

Niezależnie od tego, z czego wynikają popełnione błędy, w ich redukcji sprawdza się nowoczesna technologia. Głównie taka, która upraszcza i automatyzuje część powtarzalnych operacji, odciążając pracowników.

Nowoczesna technologia na magazynie – na jakie rozwiązania postawić ?

Nowoczesna technologia wspiera pracę magazynierów, lecz tylko kiedy jest intuicyjna w obsłudze. Dlaczego? Wyobraź sobie mobilne urządzenie z rozbudowanym interfejsem, szeregiem zbędnych przycisków oraz funkcji. W dodatku trudne jest wdrożenie w obsługę tego narzędzia. Efekt ?

Odwrotny do zamierzonego ! Czyli… dłuższy czas realizacji podstawowych zadań i rosnąca liczba pomyłek przy przyjęciu, kompletacji czy wydaniach, które w dalszej perspektywie prowadzą do spadku satysfakcji klientów.

Jakie więc narzędzie wybrać, aby minimalizować ilość błędów na magazynie ?

System WMS: jak redukować błędy w swoim magazynie?

System Streamsoft Verto WMS jest polecanym oprogramowaniem do zarządzania magazynem. Automatyzuje i upraszcza obsługę wielu rutynowych operacji, wspierając przepływ towaru przez halę magazynową.

System umożliwia m.in. szybką lokalizację produktów przypisanych do zamówień oraz ich precyzyjną weryfikację przed wysyłką. Oprócz tego, że funkcjonalności narzędzia minimalizują ilość błędów, to przekładają się także na szybką realizację zamówień (około 150 tys. dziennie).

Poniżej krok po kroku omawiamy kilka najczęstszych błędów popełnianych przez pracowników magazynu i sposoby ich rozwiązywania z wykorzystaniem WMS.

Ceny i waluty

Błędy na etapie przyjęcia

Błędy przy przyjęciach są jednym z głównych rodzajów pomyłek na magazynie. Powodują, że na halę trafiają produkty, których dostawca np. nie zamawiał. Co blokuje cały cykl przepływu towaru przez magazyn i jego dalszą dystrybucję.

Teoretycznie problem rozwiązuje podwójna weryfikacja na etapie przyjęcia. Jednak zajmuje dużo czasu, zwłaszcza kiedy polega na przeklikiwaniu wszystkich pozycji ręcznie. Z tego względu rzadko się ją stosuje.

Jak pomaga WMS?

WMS umożliwia magazynierom wgląd w elektroniczny dokument zamówienia. Ułatwia on kontrolę dostaw, pozwalając na porównanie produktów ze zdjęciami i opisem w systemie. Proces wspierają także kolektory mobilne oraz algorytm, który już na etapie przyjęcia, pozwala oddzielać towar procesowany zwykłym trybem od cross dockowego. Rozwiązanie wskazuje także odrębną strefę magazynu, w której należy go umieścić.

Błędy przy rozmieszczaniu i relokacji produktów

Kolejny błąd polega na nieoptymalnym wykorzystaniu przestrzeni magazynowej i niepraktycznym rozłożeniu towaru na magazynie. Przykład? Umieszczanie produktów o wysokim poziomie rotacji w dalszych częściach hali. Sprawia to, że, często, aby skompletować zamówienie, magazynierzy muszą robić tysiące kroków, przemierzając długie trasy. Bywa to uciążliwe dla pracowników i wydłuża czas realizacji zamówień.

Jak pomaga WMS?

Algorytm systemu WMS usprawnia proces alokacji towarów na magazynie. Rozwiązanie uwzględnia cechy produktu (np. wagę i wymiary) oraz parametry miejsc składowania (np. regały, szafy itp.). Na tej podstawie wskazuje, gdzie odłożyć konkretny produkt. Każdy artykuł można też sprawnie przemieścić, np. do innej strefy w dowolnej chwili. Pomagają w tym tzw. mobilne miejsca składowania, w tym specjalne kosze oraz kuwety.

WMS wspiera także strategię FIFO (First in First Out) oraz FEFO (First Expired First Out).

Błędy przy kompletacji towaru

Jednym z częstych błędów występujących na magazynie są te związane z kompletacją zamówień. Wynikają zazwyczaj z braku wypracowanych odpowiednich standardów pracy, a czasami z niewłaściwych oznaczeń produktów (np. błędne etykiety).

Zły kolor, model czy zbyt duża ilość produktów w jednym ładunku. To tylko kilka przykładów pomyłek popełnianych w procesie zbiórki zamówień, które wydłużają czas ich realizacji i mogą obniżać satysfakcję klientów.

Jak pomaga WMS?

System WMS dostarcza pracownikom list pickingowych i pozwala na tworzenie optymalnych tras kompletacji zamówień. Wyborem ścieżki zarządzają specjalne algorytmy sugerujące magazynierom, w jakiej kolejności zbierać produkty przypisane do zamówień. Z jednej strony przyspiesza to kompletację, z drugiej minimalizuje ryzyko zbiórki towaru niezgodnego z żądaniem klienta.

WMS współpracuje także z automatyką magazynową, m. in. z: sortownikami automatycznymi, przenośnikami taśmowymi czy szafami automatycznymi Modula. Poza tym oferuje aplikację mobilną WMS Streamsoft Verto z czytelnym menu, która umożliwia intuicyjną pracę na kolektorach mobilnych i smartfonach (oraz tabletach).

Aplikacja oraz automatyzacja zwiększają precyzję działań, co w jeszcze większym stopniu minimalizuje ryzyko wystąpienia błędów podczas kompletacji.

Błędy przy wydaniach

Błędy przy pakowaniu towaru stanowią kolejny częsty błąd popełniany w toku pracy na magazynie. Polegają na umieszczaniu w paczce produktów, których klient nie zamawiał (np. czerwonych butów zamiast zielonych). Wpływa to na satysfakcję klienta i jest też przyczyną zwrotów, które generują dodatkowe koszty. Należy więc optymalizować proces weryfikacji towaru przed wysyłką. Niezależnie od poziomu precyzji czy automatyzacji wcześniejszego etapu – kompletacji.

Jak pomaga WMS?

WMS posiada panele weryfikacyjne służące do kontrolowania towaru przed wysyłką. Dzięki nim można porównywać produkty z czytelnymi zdjęciami w systemie. Pracownicy mogą też zestawiać parametry artykułów (np. koloru) oraz sprawdzać ich masę (po integracji z wagą). Dzięki intuicyjnej obsłudze rozwiązanie pozwala na sprawną i bezbłędną wysyłkę zamówień nawet w tak dynamicznych branżach, jak e-commerce, gdzie realizuje się dużo przesyłek za pośrednictwem różnych przewoźników.

Brak ciągłego podnoszenia kompetencji pracowników

Błędy wynikają także z braku odpowiedniego przeszkolenia w zakresie obsługi danego procesu. Aby je eliminować, należy stale monitorować wydajność magazynierów. Później zaś organizować szkolenia, które zwiększają umiejętności kadry i tym samym zapobiegają kolejnym błędom na poszczególnych etapach.

Jak pomaga WMS?

System rejestruje w bazie danych informacje o wszystkich czynnościach wykonywanych na hali magazynowej (przyjęcia, wydania, relokacje itd.). Uwzględnia ich czas oraz informuje o odstępstwie od założonej normy czasowej. Zapewnia to managerom i kierownikom magazynów wgląd w kompletne dane o wydajności każdej operacji (np. liczba wysyłek) oraz dostarcza informacji o tym, które z nich wymagają usprawnienia. Dzięki temu mogą oni też podejmować trafne decyzje dotyczące wdrażania skutecznych strategii szkoleniowych podnoszących umiejętności pracowników.

WMS: nowoczesne narzędzie dla każdego typu magazynu

Podsumowując, system WMS to nowoczesne oprogramowanie, które minimalizuje ludzkie błędy popełniane na magazynie. Sprawdza się na halach każdego typu. Także w dynamicznej branży e-commerce.

Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak WMS usprawnia kluczowe procesy związane z gospodarką magazynową oraz wspiera pracowników w czasie pracy ? Wypełnij formularz poniżej.

    System WMS

    Wypełnij formularz i sprawdź koszt wdrożenia Systemu WMS w Twojej firmie.

    Dane przesłane w formularzu będą przetwarzane zgodnie z zasadami Polityki Prywatności Streamsoft.

    Chcę otrzymywać informacje marketingowe i merytoryczne dotyczące produktów Streamsoft z wykorzystaniem: