Mały podatnik w VAT – czy warto?

Polski system podatkowy przewiduje ulgi dla przedsiębiorców, którzy spełniają warunki do uzyskania statusu małego podatnika VAT. Status ten daje pewne korzyści, takie jak prawo do wyboru metody kasowej rozliczeń VAT czy kwartalnego rozliczenia VAT

Więcej Info


Terminy wystawiania faktur

Właściwe wystawianie faktur w kontekście dostawy towarów i wykonywania usług jest kluczowym elementem obiegu dokumentów w obrocie gospodarczym. Przestrzeganie terminów wystawiania faktur jest istotne nie tylko dla celów księgowych i prawidłowego zarządzania…

Więcej Info


Faktura otrzymana z opóźnieniem

Chyba każdy zetknął się z takim przypadkiem w praktyce działalności gospodarczej: zakup dokonany, a faktura dociera do firmy dopiero po wielu tygodniach, a nawet miesiącach. Jak prawidłowo ująć taką fakturę w kosztach, w PKPiR oraz kiedy można odliczyć od…

Więcej Info


Nietypowe faktury

Faktura jest podstawowym dokumentem potwierdzającym sprzedaż towarów lub usług, a także dowodem umożliwiającym rozliczenia podatkowe obu stron transakcji. Z reguły faktury są stosunkowo proste i zawierają podstawowe informacje, takie jak dane sprzedawcy,…

Więcej Info


Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w VAT?

Według ogólnej zasady obowiązek podatkowy w VAT powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi.

Więcej Info


Jakie wydatki przedsiębiorcy można wrzucić do kosztów?

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Więcej Info


Auto dostawcze

Odliczenie VAT od rat leasingowych samochodu osobowego

Zgodnie z art. 86a ust. 1 i 2 ustawy o podatku do towarów i usług, w przypadku wydatków dotyczących używania pojazdów samochodowych na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze i wydatków związanych z tą umową,…

Więcej Info


Vat

Czy można wrócić do zwolnienia z VAT?

Prawo do korzystania ze zwolnienia podmiotowego z VAT przysługuje podatnikom, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200 000 zł, przy czym do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. Tak stanowi art.…

Więcej Info


Liczenie na kalkulatorze

Wydatki wliczane do wartości początkowej środka trwałego

Przepisy ustaw podatkowych określające definicję wartości początkowej środka trwałego to: art. 16g. ustawy o pdop oraz analogicznie art. 22g. ustawy o pdof.

Więcej Info


Pieniądze i dokumenty

Amortyzacja liniowa czy degresywno-liniowa?

W kolejnym artykule z cyklu "Wszystko o amortyzacji" skupimy się na metodach amortyzacji, przedstawimy pokrótce zależność między amortyzacją liniową a degresywno-liniową.

Więcej Info