Auto dostawcze

Odliczenie VAT od rat leasingowych samochodu osobowego

Zgodnie z art. 86a ust. 1 i 2 ustawy o podatku do towarów i usług, w przypadku wydatków dotyczących używania pojazdów samochodowych na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze i wydatków związanych z tą umową,…

Więcej Info


Vat

Czy można wrócić do zwolnienia z VAT?

Prawo do korzystania ze zwolnienia podmiotowego z VAT przysługuje podatnikom, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200 000 zł, przy czym do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. Tak stanowi art.…

Więcej Info


Liczenie na kalkulatorze

Wydatki wliczane do wartości początkowej środka trwałego

Przepisy ustaw podatkowych określające definicję wartości początkowej środka trwałego to: art. 16g. ustawy o pdop oraz analogicznie art. 22g. ustawy o pdof.

Więcej Info


Pieniądze i dokumenty

Amortyzacja liniowa czy degresywno-liniowa?

W kolejnym artykule z cyklu "Wszystko o amortyzacji" skupimy się na metodach amortyzacji, przedstawimy pokrótce zależność między amortyzacją liniową a degresywno-liniową.

Więcej Info


Kalkulator

Co wolno amortyzować, a czego nie?

Amortyzacja to wartość odpisana w koszty w poszczególnym okresie obrachunkowym. Na czym dokładnie polega amortyzacja, jakie są rodzaje (metody) oraz jakie środki jej podlegają przeczytacie w cyklu artykułów. W odcinku pierwszym przedstawimy kryteria, jakie…

Więcej Info


Dokumenty przeliczanie

Amortyzacja jednorazowa

Z poprzednich części dowiedzieliśmy się o metodach i sposobach na przyspieszenie amortyzacji. W ostatnim odcinku powiemy o możliwości odpisania w koszty całej wartości początkowej środka trwałego naraz.

Więcej Info


Zmiany przepisów

Ulepszanie środków trwałych a amortyzacja

Dla danego środka trwałego raz ustalona wartość początkowa, metoda i stawka amortyzacji nie mogą zostać zmienione.

Więcej Info