Karolina Szopa
Księgowa
Wykup przedmiotu leasingu – jak zaksięgować?
Po kilku latach spłacania rat leasingowych, nadchodzi wreszcie ten moment: przedsiębiorca otrzymuje ostatnią fakturę do umowy leasingowej, czyli fakturę na tzw. wykup przedmiot leasingu. Jak poprawnie zaksięgować tę transakcję?
Rozliczenie usług gastronomicznych i alkoholu w działalności gospodarczej
Usługi gastronomiczne, zakup żywności czy alkoholu – takie zakupy zdarzają się w wielu przedsiębiorstwach. Rozprawimy się z mitami dotyczącymi tych zakupów: o braku możliwości zaliczania w koszty, czy odliczania VAT
Data sprzedaży a okresy rozliczeniowe
Wystawianie faktur za usługi o charakterze ciągłym, takie jak np. najem usługi księgowe, telekomunikacyjne czy marketingowe, wymaga właściwego określenia daty sprzedaży. Przedsiębiorcy mogą mieć wątpliwości czy jako „data sprzedaży” na fakturze można wpisać…
Czy można wystawić fakturę na dwóch nabywców?
Standardowa transakcja sprzedaży jest zawierana pomiędzy dwoma kluczowymi stronami: sprzedawcą i nabywcą. A jak postąpić w sytuacji, gdy kupujących – w jednej transakcji – jest więcej? I wcale nie chodzi o odróżnienie nabywcy od odbiorcy czy płatnika, lecz o…
Samochód firmowy czy prywatny do celów służbowych?
Zakładam firmę (jednoosobową działalność gospodarczą). Posiadam samochód osobowy, który zamierzam wykorzystywać do tej działalności. Co jest bardziej korzystne: przyjąć ten samochód jako firmowy, czy rozliczać jako prywatny wykorzystywany częściowo do celów…
PIT przedsiębiorcy za 2024 rok
Powoli zbliżamy się do rozliczenia poprzedniego roku podatkowego i będziemy niedługo składać zeznania roczne PIT-36, PIT-36L, PIT-28, PIT-16A, PIT-39, PIT-38, DSF-1, itp. Należy pamiętać, że złożenie zeznania rocznego jest jednym z kluczowych obowiązków…
Ciekawostki dotyczące amortyzacji
Amortyzacja to nie tylko sposób na rozliczanie kosztów, ale także narzędzie optymalizacji podatkowej i strategicznego zarządzania finansami firmy. Oto kilka interesujących faktów na jej temat.
Sprzedaż towarów za granicę – kiedy 0% VAT?
Sprzedając towary za granicę, przedsiębiorstwo może skorzystać z preferencyjnej, najniższej stawki VAT: 0%. Przepisy jednak narzucają szczególne warunki, które muszą zostać spełnione, aby takie opodatkowanie zastosować.
Rozliczenie parkingu i autostrady w KPiR
Poprawne rozliczenie opłat za parkowanie oraz przejazdy autostradami może wydawać się skomplikowane, ponieważ zależy od wielu czynników: czyj to samochód – przedsiębiorcy czy pracownika? Wpisany do ewidencji środków trwałych czy nie
Potwierdzenie odbioru faktury korygującej – kiedy jest niezbędne?
Faktura korygująca jest dokumentem służącym do zmiany danych na pierwotnie wystawionej fakturze, wystawiana zazwyczaj w przypadku błędów, zmian warunków transakcji lub stosowania różnego rodzaju rabatów. Czy w świetle aktualne obowiązujących przepisów w…