Maciej Sarnot

Kierownik Sprzedaży Streamsoft Verto

Maciej Sarnot

Kierownik Sprzedaży Streamsoft Verto

System WMS (ang. Warehouse management system) gwarantuje sprawny przepływ towaru, skuteczną kontrolę i przejrzystość procesów w magazynie. Aby w pełni wykorzystać potencjał tego narzędzia, warto wybrać rozwiązanie dostosowane do potrzeb danego przedsiębiorstwa. Sprawdź jak to zrobić!

Czy system WMS jest odpowiedni dla twojej branży ?

E- commerce, retail, czy tradycyjna dystrybucja – każdy z tych rodzajów działalności wymaga odpowiedniego podejścia do kwestii oprogramowania stosowanego w magazynie. Np. w e – handlu szczególny nacisk kładzie się na sprawną komunikację między systemem sprzedaży a magazynem, która gwarantuje szybką realizację zamówień (główny czynnik wpływający na satysfakcję klientów). Z kolei w firmie dysponującej drobnym magazynem przeładunkowym, gdzie procesy przeładunku produktów dominują nad procesami przechowywania, hala ma zazwyczaj rozbudowaną strefę przyjęć i wydań, które zapewniają szybsze przepakowanie i wysyłkę.

Systemy zarządzania magazynem skrojone pod potrzeby danej branży, gwarantują najwyższy poziom wsparcia.

Czy WMS sprawdzi się na twoim magazynie ?

Przy wyborze WMS należy również upewnić się, że dany system sprawdza się w określonym typie magazynu. Przykład ? Magazyn farmaceutyczny przeważnie dzieli się na strefy (clean room, strefy o określonej temperaturze itd.). Ze względów bezpieczeństwa dostęp do nich mają tylko wybrani pracownicy. W tym przypadku warto sprawdzić, czy system dopasowuje się do procedur w obiektach, w których obowiązują restrykcyjne zasady składowania i najwyższe normy bezpieczeństwa. A także, czy ma możliwość dostosowywania się do zmian w czasie i czy przewyższa pod tym względem standardowe oprogramowanie półkowe.

Rośnie także rola indywidualnych projektów magazynów tzw. „szytych na miarę” (np. pod konkretną kategorię produktów). Wiele z nich posiada unikalny układ regałów, szaf i innych rozwiązań, które mają przede wszystkim zapewnić firmie przewagę konkurencyjną. Dlatego, wybierając system WMS, warto sprawdzić, czy dostosuje się on do indywidualnego typu i układu konkretnego magazynu (np. czy umożliwia integrację z automatycznymi systemami transportu wewnętrznego i przechowywania).

Oprócz tych różnic przedsiębiorstwa mogą też stosować odmienne strategie kompletacji towaru, np. wg asortymentu, gdzie magazynierzy zbierają produkty z różnych zamówień, a towar dopiero później jest łączony w konkretne zamówienia. W magazynach, w których stosuje się takie strategie, oczekuje się większego wsparcia m.in w zakresie automatycznej identyfikacji towaru przygotowanego do wysyłki czy kontroli jakości.

Czy jest elastyczny i gotowy na rozbudowę ?

Elastyczność i gotowość na zmiany to dziś kluczowe cechy w biznesie. Często przedsiębiorstwa już na starcie projektu planują kierunki dalszego rozwoju (np. rozszerzenie kategorii produktowych) Niezależnie od tego, czy czas zmian już nadszedł, czy dopiero przyjdzie, system WMS powinien być na to gotowy. Z drugiej strony może być również tak, że to właśnie wzmożony okres pracy na magazynie skłania przedsiębiorcę do poszukiwania systemu, który zoptymalizuje pracę na hali.

Optymalizacja pracy magazynu

Co świadczy o elastyczności WMS ?

Po pierwsze skuteczne oprogramowanie magazynowe jest ciągle wzbogacane o najnowsze funkcjonalności stosowane na rynku. Po drugie oferuje możliwość tworzenia indywidualnych rozwiązań dla konkretnych firm. Np. producent systemu WMS Streamsoft Verto stale rozwija narzędzie i dodaje kolejne funkcje skrojone pod potrzeby klientów. Przykłady? Integracja z narzędziem real – time  locating system, wizualizacja magazynu czy software sorter.

Czy współpracuje z systemem ERP ?

Wraz z rozwojem działalności w firmie wzrasta liczba zamówień i złożoność procesów, które należy efektywnie obsługiwać. Aby utrzymać wysokie tempo wysyłki, nawet przy dużym wolumenie transakcji, magazyn musi sprawnie komunikować się z systemem ERP/OMS w zakresie zarządzania informacjami o zamówieniach, czy z systemami płatności elektronicznej, które umożliwiają szybkie i zautomatyzowane parowanie zamówień z przelewami od operatorów zewnętrznych.

Dlatego podczas wyboru WMS warto upewnić się, że dany system zarządzania magazynem umożliwia lub posiada integracje z systemem do zarządzania zasobami przedsiębiorstwa (ERP), który oferuje odpowiedni zakres integracji z otoczeniem (kurierzy, systemy płatności, aukcje itd.)

Skuteczną komunikację i wymianę danych między systemami zapewnia integracja za pośrednictwem szyny danych ESB lub interfejsu API – WebService. Inny sposób to zakup WMS jako narzędzia będącego częścią systemu ERP.

Czy dostawca oferuje wynajem licencji ?

Nie wszystkie firmy mają potrzebę nabywania oprogramowania WMS na własność (tj. w modelu zakupowym) i od razu decydowania się na określoną liczbę dostępów. Część oczekuje zwiększonego wsparcia na magazynie, głównie w okresach intensywnej sprzedaży np. w czasie akcji rabatowej Black Week. W takich sytuacjach sprawdza się opcja „wynajęcia” licencji – bez konieczności zakupu. Opcja pozwala na elastyczne zarządzanie liczbą dostępów w danym okresie. W ramach opłaty za „wynajem” klient zyskuje także dostęp do wszystkich aktualizacji systemu.

Wybierając dostawcę oprogramowania, który oferuje model wynajmu licencji, zapewniamy sobie elastyczność w zależności od okresu sprzedażowego i niższy koszt wejścia w projekt.

Jaki jest ogólny koszt systemu WMS ?

Ustalenie konkretnej kwoty zakupu systemu WMS zależy od kilku czynników m.in.: ilości dostępów (na start), ilości i rodzajów procesów, potrzebnych modyfikacji, czy zakresu integracji. Kwoty tych usług składają się na całkowity koszt wdrożenia, a ich wysokość zależy przede wszystkim od skali i złożoności całego projektu. Warto poznać ogólne koszty wdrożenia systemu zarządzania magazynem (WMS), bo dzięki temu łatwiej przygotować odpowiedni budżet.

Więcej o skutecznym wdrożeniu przeczytasz w artykule: Jak przygotować się do wdrożenia systemu WMS ?.

Zwróć uwagę na doświadczenie dostawcy

Sprawdzony dostawca gwarantuje sprawne wdrożenie systemu i jednocześnie minimalizuje ryzyko niepowodzenia projektu. Ponadto zapewnia asystę powdrożeniową po starcie produkcyjnym oraz skuteczne usługi serwisowe. Kluczowe przy wyborze firmy wdrażającej jest sprawdzenie referencji.

Jeśli chcesz poznać orientacyjne koszty wdrożenia i dowiedzieć się więcej o magazynowym systemie zarządzania, umów się na bezpłatną prezentację, wypełniając formularz poniżej.

    Uzupełnij formularz, oddzwonimy do Ciebie!

    Zaproponujemy termin bezpłatnej prezentacji systemu ERP.

    Dane przesłane w formularzu będą przetwarzane zgodnie z zasadami Polityki Prywatności Streamsoft.

    Chcę otrzymywać informacje marketingowe i merytoryczne dotyczące produktów Streamsoft z wykorzystaniem: