Mariusz Smoliński

Ekspert ds. Technologii, Kierownik ds. Kluczowych Klientów

Mariusz Smoliński

Ekspert ds. Technologii, Kierownik ds. Kluczowych Klientów

Współczesna produkcja jest złożona – aby nią efektywnie zarządzać potrzeba nowoczesnych narzędzi. Jednym z nich są Zaawansowane Systemy Planowania i Harmonogramowania (APS), które odgrywają obecnie istotną rolę w kształtowaniu konkurencyjnej przewagi w sektorze produkcyjnym.

W tym artykule omówimy kluczowe aspekty APS: dlaczego są istotnym elementem współczesnych systemów produkcji i jak wpływają na wzrost ich efektywności.

APS z bliska: Co to jest i jaki ma cel?

Systemy APS (Advanced Planning and Scheduling) to zaawansowane oprogramowanie, które automatyzuje proces planowania i harmonogramowania produkcji. Narzędzie posiada algorytmy oparte na sztucznej inteligencji, które pozwalają planować produkcję w taki sposób, aby maksymalnie skrócić czas jej trwania i realizować zlecenia produkcyjne jak najszybciej. APS wpływa także na efektywne wykorzystanie zasobów produkcyjnych, redukcję poziomu zapasów i minimalizację kosztów wytwarzania.

Historia i rozwój APS

Systemy APS zostały wprowadzone na rynek w latach 80 XX wieku, jako odpowiedź na rosnące potrzeby firm produkcyjnych. Od tamtego czasu APS ewoluowały, stając się coraz bardziej zaawansowane i zyskując więcej funkcji wspierających różne aspekty zarządzania produkcją.

Harmonogramowanie szczegółowe - wykres Gantta

Współczesny APS - klucz do efektywnego zarządzania

Obecnie APS to kompleksowy system, który oferuje szeroki zakres funkcji wspierających procesy wytwórcze. Od planowania i harmonogramowania produkcji, przez zarządzanie zapasami i zasobami, po prognozowanie popytu i zarządzanie łańcuchem dostaw. Tak bogaty wachlarz funkcjonalności sprawia, że APS stanowi istotny element procesu zarządzania i sterowania produkcją – zarówno seryjną, jak i jednostkową.

Przejmij przewagę: Korzyści z wdrożenia systemu APS

Wdrożenie APS zapewnia firmom produkcyjnym wiele korzyści. W tym:

 • Większa wydajność produkcji
 • Większa kontrola nad procesami produkcyjnymi
 • Szybka reakcja na zmiany na rynku
 • Redukcja kosztów produkcyjnych
 • Krótszy czas trwania procesu produkcji
 • Efektywne zarządzanie zapasami
 • Synchronizacja działań w ramach całego łańcucha dostaw.

Wymienione korzyści przekładają się bezpośrednio na budowanie trwałej przewagi konkurencyjnej przedsiębiorstwa.

Idź naprzód mądrze: Wyzwania związane z wdrożeniem APS

Niestety wdrożenie APS nie należy do najprostszych etapów cyfrowej transformacji przedsiębiorstw. Wiąże się z kilkoma wyzwaniami, w tym koniecznością adaptacji pracowników do nowego systemu. W tym przypadku sprawdza się odpowiedni plan zarządzania zmianami, który pomaga pracownikom dostrzec w systemie APS wsparcie (a nie zagrożenie) przy wykonywaniu codziennych obowiązków.

Pomimo tych wyzwań implementacja systemów tej klasy, zapewnia długoterminowe korzyści, zwłaszcza że płynny przebieg procesów wytwórczych jest obecnie jednym z kluczowych czynników sukcesu w firmach produkcyjnych.

Otwórz się na nowe możliwości: Integracja APS z innymi systemami

Systemy APS są skutecznym wsparciem i uzupełnieniem oprogramowania ERP (Enterprise Resource Planning) i MES (Manufacturing Execution System). Np. system ERP przetwarza duże zbiory danych w czasie rzeczywistym. Zakres informacji jest szeroki i uwzględnia aktualny popyt czy planowany poziom sprzedaży. Stanowi to cenne wsparcie dla systemu APS, który może wykorzystać te dane do symulowania określonych sytuacji produkcyjnych i generowania harmonogramów, które najlepiej odpowiadają bieżącym celom produkcji.

Wniosek? Integracja APS z tymi rozwiązaniami przyspiesza organizację produkcji na wszystkich jej etapach i gwarantuje efektywne wykorzystanie dostępnych zasobów produkcyjnych.

APS w systemie Streamsoft Prestiż

System ERP Streamsoft Prestiż z rozbudowanym modułem Zarządzania Produkcją posiada wbudowany mechanizm APS do harmonogramowania szczegółowego produkcji. Każdą utworzoną symulację system wyświetla na graficznym wykresie Gantta. A gotowy harmonogram można edytować, stosując intuicyjną metodę Drag&Drop. W ten sposób można zmieniać np., daty rozpoczęcia konkretnych operacji czy dobierać do nich inne zasoby.

Warto podkreślić, że mechanizm pozwala tworzyć różne wersje harmonogramu w zależności od wybranych wcześniej reguł, a następnie wybrać ten, który spełnia potrzeby określonego typu produkcji.

Pulpit kierownika w systemie Streamsoft Prestiż

Dopasuj do siebie: Wybór i wdrożenie odpowiedniego systemu APS

Wybór odpowiedniego oprogramowania APS zależy od wielu czynników, w tym od wielkości firmy, specyfiki systemu wytwarzania, dostępnych zasobów produkcyjnych czy celów biznesowych przedsiębiorstwa. Wsparcie w tym procesie zapewniają doświadczeni dostawcy, którzy konsultują z potencjalnym klientem kluczowe aspekty związane z działaniem oraz wdrożeniem systemu. A następnie podpowiadają, czy dany system zapewnia konkretnej firmie oczekiwane korzyści.

APS = przyszłość produkcji

Podsumowując, Zaawansowane Systemy Planowania i Harmonogramowania (APS) stanowią klucz do skutecznego zarządzania produkcją w dynamicznych realiach współczesnego przemysłu. Wdrożenie odpowiedniego systemu APS zapewnia firmom produkcyjnym szereg korzyści, w tym: wzrost wydajności, większą kontrolę nad procesami technologicznymi, a także szersze możliwości prognozowania popytu i synchronizacji działań w ramach łańcucha dostaw.

Jak każda zmiana technologiczna, wprowadzenie tego narzędzia wymaga odpowiednich przygotowań, przeszkolenia personelu i sprawnej adaptacji pracowników do obsługi nowej technologii. Jednak poniesiony nakład pracy zwraca się w postaci zwiększonej wydajności i konkurencyjności na rynku.

Katalog Zarządzanie Produkcją

  Pobierz katalog o skutecznym Zarządzaniu Produkcją!

  Wypełnij formularz, aby otrzymać materiał

  Dane przesłane w formularzu będą przetwarzane zgodnie z zasadami Polityki Prywatności Streamsoft.

  Chcę otrzymywać informacje marketingowe i merytoryczne dotyczące produktów Streamsoft z wykorzystaniem: