Współczesna produkcja jest złożona – aby nią efektywnie zarządzać potrzeba nowoczesnych narzędzi. Jednym z nich są Zaawansowane Systemy Planowania i Harmonogramowania (APS), które odgrywają obecnie istotną rolę w kształtowaniu konkurencyjnej przewagi w sektorze produkcyjnym.
W tym artykule omówimy kluczowe aspekty APS: dlaczego są istotnym elementem współczesnych systemów produkcji i jak wpływają na wzrost ich efektywności.
APS z bliska: Co to jest i jaki ma cel?
Systemy APS (Advanced Planning and Scheduling) to zaawansowane oprogramowanie, które automatyzuje proces planowania i harmonogramowania produkcji. Narzędzie posiada algorytmy oparte na sztucznej inteligencji, które pozwalają planować produkcję w taki sposób, aby maksymalnie skrócić czas jej trwania i realizować zlecenia produkcyjne jak najszybciej. APS wpływa także na efektywne wykorzystanie zasobów produkcyjnych, redukcję poziomu zapasów i minimalizację kosztów wytwarzania.
Historia i rozwój APS
Systemy APS zostały wprowadzone na rynek w latach 80 XX wieku, jako odpowiedź na rosnące potrzeby firm produkcyjnych. Od tamtego czasu APS ewoluowały, stając się coraz bardziej zaawansowane i zyskując więcej funkcji wspierających różne aspekty zarządzania produkcją.
Współczesny APS - klucz do efektywnego zarządzania
Obecnie APS to kompleksowy system, który oferuje szeroki zakres funkcji wspierających procesy wytwórcze. Od planowania i harmonogramowania produkcji, przez zarządzanie zapasami i zasobami, po prognozowanie popytu i zarządzanie łańcuchem dostaw. Tak bogaty wachlarz funkcjonalności sprawia, że APS stanowi istotny element procesu zarządzania i sterowania produkcją – zarówno seryjną, jak i jednostkową.
Przejmij przewagę: Korzyści z wdrożenia systemu APS
Wdrożenie APS zapewnia firmom produkcyjnym wiele korzyści. W tym:
- Większa wydajność produkcji
- Większa kontrola nad procesami produkcyjnymi
- Szybka reakcja na zmiany na rynku
- Redukcja kosztów produkcyjnych
- Krótszy czas trwania procesu produkcji
- Efektywne zarządzanie zapasami
- Synchronizacja działań w ramach całego łańcucha dostaw.
Wymienione korzyści przekładają się bezpośrednio na budowanie trwałej przewagi konkurencyjnej przedsiębiorstwa.
Idź naprzód mądrze: Wyzwania związane z wdrożeniem APS
Niestety wdrożenie APS nie należy do najprostszych etapów cyfrowej transformacji przedsiębiorstw. Wiąże się z kilkoma wyzwaniami, w tym koniecznością adaptacji pracowników do nowego systemu. W tym przypadku sprawdza się odpowiedni plan zarządzania zmianami, który pomaga pracownikom dostrzec w systemie APS wsparcie (a nie zagrożenie) przy wykonywaniu codziennych obowiązków.
Pomimo tych wyzwań implementacja systemów tej klasy, zapewnia długoterminowe korzyści, zwłaszcza że płynny przebieg procesów wytwórczych jest obecnie jednym z kluczowych czynników sukcesu w firmach produkcyjnych.
Otwórz się na nowe możliwości: Integracja APS z innymi systemami
Systemy APS są skutecznym wsparciem i uzupełnieniem oprogramowania ERP (Enterprise Resource Planning) i MES (Manufacturing Execution System). Np. system ERP przetwarza duże zbiory danych w czasie rzeczywistym. Zakres informacji jest szeroki i uwzględnia aktualny popyt czy planowany poziom sprzedaży. Stanowi to cenne wsparcie dla systemu APS, który może wykorzystać te dane do symulowania określonych sytuacji produkcyjnych i generowania harmonogramów, które najlepiej odpowiadają bieżącym celom produkcji.
Wniosek? Integracja APS z tymi rozwiązaniami przyspiesza organizację produkcji na wszystkich jej etapach i gwarantuje efektywne wykorzystanie dostępnych zasobów produkcyjnych.
APS w systemie Streamsoft Prestiż
System ERP Streamsoft Prestiż z rozbudowanym modułem Zarządzania Produkcją posiada wbudowany mechanizm APS do harmonogramowania szczegółowego produkcji. Każdą utworzoną symulację system wyświetla na graficznym wykresie Gantta. A gotowy harmonogram można edytować, stosując intuicyjną metodę Drag&Drop. W ten sposób można zmieniać np., daty rozpoczęcia konkretnych operacji czy dobierać do nich inne zasoby.
Warto podkreślić, że mechanizm pozwala tworzyć różne wersje harmonogramu w zależności od wybranych wcześniej reguł, a następnie wybrać ten, który spełnia potrzeby określonego typu produkcji.
Dopasuj do siebie: Wybór i wdrożenie odpowiedniego systemu APS
Wybór odpowiedniego oprogramowania APS zależy od wielu czynników, w tym od wielkości firmy, specyfiki systemu wytwarzania, dostępnych zasobów produkcyjnych czy celów biznesowych przedsiębiorstwa. Wsparcie w tym procesie zapewniają doświadczeni dostawcy, którzy konsultują z potencjalnym klientem kluczowe aspekty związane z działaniem oraz wdrożeniem systemu. A następnie podpowiadają, czy dany system zapewnia konkretnej firmie oczekiwane korzyści.
APS = przyszłość produkcji
Podsumowując, Zaawansowane Systemy Planowania i Harmonogramowania (APS) stanowią klucz do skutecznego zarządzania produkcją w dynamicznych realiach współczesnego przemysłu. Wdrożenie odpowiedniego systemu APS zapewnia firmom produkcyjnym szereg korzyści, w tym: wzrost wydajności, większą kontrolę nad procesami technologicznymi, a także szersze możliwości prognozowania popytu i synchronizacji działań w ramach łańcucha dostaw.
Jak każda zmiana technologiczna, wprowadzenie tego narzędzia wymaga odpowiednich przygotowań, przeszkolenia personelu i sprawnej adaptacji pracowników do obsługi nowej technologii. Jednak poniesiony nakład pracy zwraca się w postaci zwiększonej wydajności i konkurencyjności na rynku.
Mariusz Smoliński
Ekspert ds. Technologii, Kierownik ds. Kluczowych Klientów
Mariusz Smoliński
Ekspert ds. Technologii, Kierownik ds. Kluczowych Klientów