Tomasz Olejniczak

Księgowy w Biurze Rachunkowym

Tomasz Olejniczak

Księgowy w Biurze Rachunkowym

Dzień dobry, mam serdeczną prośbę do o przedstawienie ABC kolejnych zmian w Polskim Ładzie, które nastąpią od 1 lipca. Przede wszystkim wiadomo, że chodzi mi o likwidację ulgi dla klasy średniej i wszystkie konsekwencje dla płatników, jakie to za sobą niesie. Czytałam poprzednie podsumowania u Państwa na blogu i zawsze były dla mnie jasne. Z góry dziękuję ! – Jadwiga

Sejm uchwalił tzw. Polski Ład 2.0, więc już coraz bliżej do wprowadzenia nowych przepisów, które mają obowiązywać od 1 lipca 2022 roku.

Jest trochę bardzo istotnych zmian, o których będziemy musieli pamiętać.

Zmiana stawki podatku z 17% na 12%

Największy szum z pośród zmian w Polskim Ładzie 2.0 robi zmniejszenie stawki podatku z 17% na 12% w przypadku podatników osiągających dochody rozliczane według skali podatkowej w pierwszym progu podatkowym. Kwota wolna od podatku pozostaje bez zmian na poziomie 30 tys. zł.

Zmiana na plus, choć patrząc na ogół obciążeń, tzn. 12% podatku + 9% składka zdrowotna, to daje nam większe obciążenie niż w 2021 roku.

Zmiana wartości kwoty zmniejszającej podatek

W związku ze zmianą stawki na 12% podatku, zmianie ulegnie wysokość kwoty zmniejszającej podatek. Po wprowadzeniu Nowego Ładu od 1 stycznia 2022 roku wynosiła ona 5.100 zł (30.000×17%). Zmniejszenie stawki podatku powoduje obniżenie kwoty zmniejszającej podatek do kwoty 3.600 zł (30.000×12%).

Ponowna zmiana formy opodatkowania

Przedsiębiorcy, którzy na rok 2022 wybrali opodatkowanie w formie podatku liniowego lub ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, będą mogli ponownie dokonać wyboru formy opodatkowania. Możliwa zmiana przewidziana dla nich to wybór skali podatkowej. Będą mogli tego dokonać w terminie do:

  • 30 kwietnia 2023 r. – przez podatników rozliczających się liniowo lub ryczałtowo,
  • 22 sierpnia 2022 r. – w przypadku ryczałtowców, którzy na zasadach ogólnych chcą rozliczyć tylko drugą połowę roku podatkowego 2022.

Składka zdrowotna w kosztach uzyskania przychodu

Przedsiębiorcy rozliczający się w ramach podatku liniowego, ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz karty podatkowej będą mogli rozliczyć w części składkę zdrowotną. Mianowicie:

  • podatnicy rozliczający się podatkiem liniowym będą mogli zaliczyć kwoty zapłaconej składki zdrowotnej do kosztów uzyskania przychodu jednak nie więcej niż 8700 zł rocznie;
  • podatnicy rozliczający się w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych będą mogli obniżyć stanowiący podstawę opodatkowania przychód o 50% kwoty zapłaconych składek zdrowotnych;
  • podatnicy rozliczający się w formie karty podatkowej będą mogli pomniejszyć podstawę opodatkowania o 19% wysokości kwoty zapłaconych składek zdrowotnych.

Powyższe rozwiązanie daje dodatkowy zysk przedsiębiorcom, choć nie jest on tak duży jaki dawał mechanizm odliczania składki zdrowotnej od podatku funkcjonujący w 2021 roku.

Likwidacja ulgi dla klasy średniej

Ustawodawca likwiduje od 1 lipca 2022 roku funkcjonowanie ulgi dla klasy średniej przy miesięcznych wyliczeniach. Nie będzie też obowiązku korekty okresów od początku 2022 roku. Ulgę tę będzie jednak można zastosować jeszcze w zeznaniu rocznym, pod warunkiem, że będzie ona korzystniejsza dla podatnika.

Zmiana dla samotnych rodziców

Likwidacji ulega ulga w kwocie 1.500 zł na dziecko. Samotni rodzice będą mogli rozliczyć się na starych zasadach.

Zmiany dla rodziców i opiekunów

Od 1 lipca będą obowiązywać nowe preferencje dla rodziców, opiekunów i dzieci:

  • zwiększona ma zostać kwota zarobków, jakie może osiągnąć dziecko bez utraty preferencji podatkowych przez rodziców z 3089 zł do 16 061,28 zł w 2022 r. (12-krotność renty socjalnej),
  • renta rodzinna małoletniego nie będzie zaliczana do dochodów rodziców, a dziecko jako podatnik będzie korzystało z kwoty wolnej od podatku w wysokości 30 000 zł,
  • w przypadku dzieci do 18 roku życia, które otrzymują rentę rodzinną, nie będzie pobierana składka ubezpieczenia zdrowotnego.

Zaprzestanie podwójnego liczenia zaliczek na PIT

Ustawa wycofa od 1 lipca 2022 roku obowiązek podwójnego liczenia zaliczek na PIT. Nie będzie trzeba liczyć już zaliczek na PIT według przepisów 2021 roku oraz 2022 roku.

Ujednolicenie terminu zeznań podatkowych

Ustawa wprowadza jeden termin rozliczenia zeznań podatkowych i będzie to 30 kwietnia. Także już w 2023 roku za 2022 rok w terminie do 30 kwietnia 2023 roku zeznanie podatkowe złożą podatnicy rozliczający się na karcie podatkowej oraz ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych.

Powyżej przedstawiłem zmiany, które cieszą się największą popularnością w ramach przepisów, które mają wejść w życie od 1 lipca br. Nie jest to drastyczny obrót o 180 stopni, a raczej malutki krok w stronę tego co było przed Nowym Ładem. Przekonany jestem, że to jeszcze nie koniec zmian w ramach Nowego Ładu, jakie zafunduje nam rząd.