Tomasz Olejniczak

Księgowy w Biurze Rachunkowym

Tomasz Olejniczak

Księgowy w Biurze Rachunkowym

Witam, staram się na bieżąco śledzić zmiany w zakresie Polskiego Ładu, wiem, że miała zostać wprowadzona jakaś ulga wyrównawcza, która miała poszerzać katalog osób, które mogą skorzystać z preferencji. Czy to już się stało? Co i dla kogo dokładnie się zmieni? Będę wdzięczny za odpowiedź. – Radek

Ministerstwo Finansów faktycznie zapowiedziało wprowadzenie ulgi wyrównawczej, która miała według MF być rozwiązaniem na zwiększenie grona podatników, którzy zyskają na reformie Nowego Ładu. Projekt ustawy jest obecnie w procesie legislacyjnym.

Co został zapisane w projekcie?

Ministerstwo Finansów zapowiedziało, że z ulga wyrównawcza będzie przysługiwała osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenie, nauczycielom akademickim, rencistom i emerytom, których przychody miesięczne w wartości brutto nie przekroczą 12.800 zł brutto.

Jeśli wynagrodzenia tych osób uległy obniżeniu w związku z wprowadzeniem Nowego Ładu, będzie im przysługiwała różnica do zwrotu. Zastosowanie tej ulgi będzie miało miejsce dopiero w rozliczeniu rocznym za 2022 rok, które będzie składane przez podatników do 30 kwietnia 2023 roku.

Przepisy wejdą w życie po uchwaleniu ustawy w Dzienniku Ustaw.