Tomasz Olejniczak

Księgowy w Biurze Rachunkowym

Tomasz Olejniczak

Księgowy w Biurze Rachunkowym

Panie Tomku, śledzę poradnik Streamsoft od jakiegoś czasu, znalazłam tu dużo naprawdę praktycznych porad, które okazały się pomocne w mojej codziennej pracy (jestem początkującą księgową). Mam do Pana pytanie, które chyba jeszcze się tu nie pojawiło i nie jest zbyt standardowe. Czy może Pan napisać, z których materiałów, które do tej pory powstały na portalu, dowiem się rzeczy najpotrzebniejszych w codziennej pracy księgowego? Proszę wybrać swoje TOP 5 takich materiałów i uzasadnić wybór, chętnie do nich wrócę. – napisała Pani Agnieszka

Bardzo nam miło, że nasze artykuły są dla Pani pomocne w codziennej pracy. Praca w księgowości wymaga ciągłej nauki, gdyż zmiany w przepisach nabierają coraz to większego tępa, a nie zawsze od razu są oczywiste.

Ciężko było mi się zdecydować na TOP 5 artykułów dla osoby początkującej w księgowości, ale chyba udało mi się je wyłuskać. Poniżej przedstawiam artykuły warte ponownego przeczytania wraz z krótkim uzasadnieniem.

1. “O czym warto pamiętać rozpoczynając działalność? ABC zasad!”
Bardzo często nasi nowi kontrahenci potrzebują pomocy przy założeniu swojej działalności gospodarczej. Warto przedstawić im taki pakiet podstawowych informacji na start.

2. “Skorzystaj z ulgi na start! Kiedy najlepiej rozpocząć działalność?”
Pozycja druga jest rozbudowaniem pozycji pierwszej o kwestie bliższe rozliczeniom z ZUS, a raczej formą ulg możliwych przy rozpoczęciu działalności, z których przedsiębiorca może skorzystać.

3. “Dofinansowanie z PFRON – zasady”
Bardzo duże grono początkujących przedsiębiorców nie wie o tym, że może otrzymać dofinansowanie z PFRON. Zaciekawienie klienta tym tematem może być tylko plusem dla księgowego/-ej przy pierwszych rozmowach.

4. “Czy przedsiębiorca MUSI mieć osobne (firmowe) konto w banku?”
Wiem z doświadczenia, że to pytanie pada bardzo często w śród przedsiębiorców. Ja zawsze zachęcam, do zakładania kont firmowych, aby rozgraniczyć majątek prywatny od firmowego, ale nie każdy tak chce. Warto sprawdzić, kiedy podatnik jest zobowiązany do posiadania takiego konta bankowego.

5. “Prywatny samochód na cele firmy”
Większość przedsiębiorców korzysta z samochodów osobowych w swojej firmie. Warto zawsze odświeżyć sobie informacje o ich prawidłowym rozliczeniu. Z czasem wiadomo, że wchodzi to w nawyk. Z informacji jakie do mnie dotarły, wiem, że opracowywane są nowe zasady amortyzacji samochodów osobowych po wykupie z leasingu.

Dodatkowa jeszcze jedna pozycja:

6. “Jak poprawnie zaksięgować różnice kursowe w KPIR?”
Temat różnic kursowych czasami umyka księgowym, a przedsiębiorca nie jest świadomy, że należy je rozliczać.
Mam nadzieję, że takie zestawienie będzie bardzo pomocne.