Tomasz Olejniczak

Księgowy w Biurze Rachunkowym

Tomasz Olejniczak

Księgowy w Biurze Rachunkowym

Zastanawiam się nad korzystaniem z „Mały ZUS plus”, ale jestem copywriterem i pracuję na zlecenia. Kolega, który jest grafikiem, powiedział mi ostatnio, że w związku z tym, że nie pracuję na etacie nie należą mi się ulgi. Ciężko mi w to uwierzyć. To prawda?! – Pyta Pani Aga

Mały ZUS plus jest ulgą przysługującą przedsiębiorcom, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą i spełniają określone warunki. Ulga ta polega na opłacaniu składki na ubezpieczenie społeczne od podstawy wymiaru, której wysokość zależy od dochodów przedsiębiorcy z działalności gospodarczej. Jest ona trzecią w kolejności ulgą do skorzystania dla przedsiębiorców, którzy rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej, tj. po uldze na start oraz preferencyjnych składkach ZUS. Więcej na ten temat znajdzie Pani w artykule pt. „Skorzystaj z ulgi na start! Kiedy najlepiej rozpocząć działalność?”.

W Pani przypadku, zatrudnienie na podstawie umowy zlecenie nie powoduje prawa do obniżenia składek na ubezpieczenie społeczne.