Tomasz Olejniczak

Księgowy w Biurze Rachunkowym

Tomasz Olejniczak

Księgowy w Biurze Rachunkowym

Dzień dobry, mam do Państwa raczej niestandardowe pytanie. Otóż całkiem niedawno założyłem start-up w branży usługowej. Może się wydawać, że gospodarczo nie jest to najlepszy okres na tego typu decyzje, ale razem z kolegą mieliśmy dobry pomysł i raczej wydaje się, że wszystko powinno nam pójść pomyślnie. Niemniej, jako że dopiero początkujemy z biznesem, jest w nas nutka niepewności i z tego względu przydałaby się nam pomoc prawna, która pozwoliłaby poczuć się pewniej z naszymi decyzjami biznesowymi. Mogliby nam Państwo doradzić jak się zabrać do tematu – czy istnieją jakieś konkretne wytyczne co do wyboru obsługi prawnej firmy? Jak się zabrać za szukanie, żeby było efektywnie? Ile to kosztuje? Jak rozliczyć takie usługi. Będę wdzięczny – Michał

Bez wątpienia prowadzenie biznesu wiąże się z bardzo dużą odpowiedzialnością. O ile mielibyśmy wykształcenie prawnicze, to jeszcze moglibyśmy sami prowadzić swoje sprawy. Jeśli niestety nie mamy, warto pomyśleć o obsłudze prawnej stałej lub okresowej. Wszystko zależy m.in od branży, w której planujemy prowadzić działalność gospodarczą, potrzebnych umów, zgód, regulaminów itp. Jak dużym ryzykiem jest obarczona działalność? Kim będą nasi odbiorcy? Czy to osoby nieprowadzące działalności gospodarczej? Czy przedsiębiorcy?

Jak wybrać odpowiednią kancelarię?

Na to pytanie każdy z nas musi sobie sam odpowiedzieć. Nie ma złotego środka w tej sprawie. Są raczej czynniki, które mogą spowodować ułatwienie podjęcia decyzji co do wyboru danej kancelarii. Co może być takim czynnikiem? Mianowicie:

  • opinia innych znajomych, przedsiębiorców, osób współpracujących;
  • branża, w której dana kancelaria się specjalizuje;
  • czas oczekiwania na rezultat pracy kancelarii;
  • wrażenia z rozmowy wstępnej;
  • nie zapomnijmy również o cenie usług.

Przedsiębiorca nie ma żadnych obowiązków co do wyboru kancelarii prawnej, to on decyduje, którą wybierze. Warto przede wszystkim zwrócić uwagę na specjalizację prowadzonych spraw. Najczęściej na rynku jest tak, że kancelarie prawne specjalizują się w sprawach z konkretnego zakresu. Dobrze świadczy to o ich pozycji na rynku, gdyż możemy domniemać, że są świetnymi specjalistami w danym zakresie, gdyż nie łapią się wszystkich spraw z jakimi przyjdzie klient.

Jeśli chodzi o ceny usług to przede wszystkim uzależnione są od rodzaju sprawy, jak jest duża i ile czasu należy na zrobienie tego poświęcić, wielkości miasta, w którym kancelaria jest usytuowana. Ceny mogą wahać się od ok. 500 zł za najdrobniejsze sprawy, do nawet kilkudziesięciu tysięcy złoty za skomplikowane i wymagające długiego nakładu pracy sprawy.

Kancelarie prawne swoje wykonane usługi muszą należycie udokumentować, np. fakturą VAT. Tak wystawiona faktura na dane naszej firmy jak najbardziej może stanowić koszt uzyskania przychodu naszej działalności, gdyż bez wątpienia spełnia jego definicję.

Zgodnie z definicją ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. tej ustawy.