Tomasz Olejniczak

Księgowy w Biurze Rachunkowym

Tomasz Olejniczak

Księgowy w Biurze Rachunkowym

Panie Tomku, czytam Pana na Poradniku Streamsoft od jakiegoś czasu, tym razem sam mam pytanie. Trochę z wyczytania w sieci, trochę z poczty pantoflowej od innych przedsiębiorców, ale coraz więcej widzę i słyszę o planowanych od przyszłego roku zmianach zasad w leasingu. Ten temat jest mi szczególnie bliski, bo korzystam z kilku aut w mojej firmie w ten sposób (transport). Mam do Pana ogromną prośbę, mógłby Pan wszystko uporządkować, podsumować i wyjaśnić temat, jeśli chodzi o plany zmian. Co, z czym, jak i dlaczego? Dziękuję! – Adam

Niestety zmiany w leasingu od przyszłego roku są już prawie pewne. Pewne jest również to, że nie będą one na korzyść przedsiębiorców. Obecnie bardzo dobrą furtką podatkową dla przedsiębiorców jest możliwość wykupu przedmiotu leasingu prywatnie. Można sprzedać wykupiony w ten sposób przedmiot po upływie 6 miesięcy od końca miesiąca, w którym nastąpił wykup, bez obowiązku rozliczenia VAT i PIT.

Zmiany od 2022 roku – podatek dochodowy

Od 1 stycznia 2022 roku nie będzie możliwe stosowanie wyżej wspomnianego obejścia przepisów prawa podatkowego. Przychodem z działalności gospodarczej będą również przychody z odpłatnego zbycia ruchomych składników majątku, które były wykorzystywane na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej na podstawie umowy leasingu.

Przedsiębiorca nie będzie w stanie uniknąć sprzedaży np. samochodu bez podatku dochodowego, chyba że od wyprowadzenia odczeka 6 lat.

Podatek VAT od wyprowadzenia

Przedsiębiorca chcący wyprowadzić z działalności gospodarczej wykupiony z leasingu przedmiot, będzie zobligowany od wyprowadzenia naliczyć podatek VAT, gdyż miał wcześniej prawo do jego odliczenia. Podstawa naliczenia VAT od wyprowadzenia stanowiłaby wartość rynkowa pojazdu.

Jak uniknąć niekorzystnych skutków?

Jedynym rozwiązaniem, aby móc skorzystać z przepisów, które jeszcze obowiązują, jest wykupienie przedmiotu leasingu do końca 2021 roku. Przedsiębiorcy, którzy się na to zdecydują, będą mogli jeszcze wykupić prywatnie przedmiot leasingu i sprzedać go po 6 miesiącach bez VAT oraz PIT.

Takie rozwiązanie może jednak wiązać się z dodatkowymi opłatami związanymi z przedwczesnym wykupem przedmiotu leasingu, które zostały zawarte w umowie leasingowej.