Tomasz Olejniczak

Księgowy w Biurze Rachunkowym

Tomasz Olejniczak

Księgowy w Biurze Rachunkowym

Śledzę ten poradnik już od jakiegoś czasu. Przyszło mi do głowy, że Pan może mi pomóc. A więc … Panie Tomku – szukam rady specjalisty w temacie – czym się kierować wybierając biuro rachunkowe dla firmy? Z góry dziękuję. – napisał Pan Karol

Każdy przedsiębiorca zastanawia się, jak prowadzić swoją księgowość, aby nie mieć problemów z urzędem skarbowym bądź ZUS. Osoba prowadząca działalność gospodarczą w Polsce, musi rozliczać się z podatku dochodowego oraz podatku od towarów i usług (tzw. VAT), w przypadku, gdy jest ona czynnym podatnikiem VAT. Wiele początkujących przedsiębiorców w celu optymalizacji kosztów, na własną rękę próbuje dokonywać rozliczeń, co moim zdaniem nie jest skomplikowane w przypadku prostego rodzaju działalności. Drudzy zaś, od razu oddają sprawy kadrowe i podatkowe pod opiekę biura rachunkowego. Poniżej przedstawię dwie koncepcje rozliczeń podatkowych.

Jak wybrać dobre biuro rachunkowe?

Wiele przedsiębiorców chciałoby powierzyć swoje księgi rachunkowe dla profesjonalnego biura rachunkowego. W szukaniu odpowiedniego i kompetentnego biura mogą pomóc znajomi przedsiębiorcy. Warto zrobić rozeznanie w śród znajomych, którzy prowadzą własne biznesy i wypytać ich o biura rachunkowe, w których się rozliczają. Następnie porównać zebrane informacje i zastanowić się, które najbardziej przypadło nam do gustu oraz umówić się na wstępną rozmowę.

Obecnie na rynku jest wiele biur rachunkowych. Jest to spowodowane zmianą przepisów, które pozwalają na to, że każda osoba może takie biuro założyć. Prędzej należało zdać odpowiedni egzamin MF, aby móc prowadzić działalność o charakterze księgowym. W mojej opinii było to lepsze rozwiązanie. Z drugiej strony, tak duża konkurencja powoduje wprowadzanie różnych udogodnień dla swoich klientów przez biura rachunkowe, np. darmowe programy do fakturowanie oraz inne rozwiązania technologiczne.

Jeśli trafi się biuro, które jest warte uwagi a znajduje się w innym mieście, to nie martwiłbym się tą sytuacją. W obecnych czasach technologia idzie cały czas do przodu, dzięki czemu możemy zapewnić profesjonalną opiekę nad klientem nawet z drugiego końca Polski. Znam to również z doświadczenia jako pracownik biura rachunkowego, gdyż obsługuję bardzo dużo firm z innych miast.

Wirtualne biuro rachunkowe?

Coraz częściej przedsiębiorcy chcieliby korzystać z udogodnień rozwijającej się technologii. Jest to jak najbardziej zrozumiałe, gdyż w ten sposób możemy zaoszczędzić dużo czasu i papieru. Dlatego przedsiębiorcy decydują się na tzw. księgowość online.

Na czym polega księgowość online?

W bazie produktów Streamsoft znaleźć można program Streamsoft Firmino. Jest to rozwiązanie w chmurze, w którym prowadzona jest księgowość. Zaczynając od procesu wystawiania faktur sprzedażowych, prowadzenie rozrachunków firmy, po rozliczenia podatkowe i wysyłkę deklaracji do US. Wielkim plusem księgowości online jest łatwość dostępu. W każdej chwili, z każdego miejsca na świecie i każdego urządzenia możemy zalogować się do swojej księgowości online. Głównym warunkiem płynnego dostępu jest posiadanie internetu, co w tych czasach jest łatwością.

Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na księgowość online?

Głównymi czynnikami, które mają znaczenie przy wyborze przez przedsiębiorcę księgowości online, są łatwość dostępu do firmy oraz niewielkie koszty abonamentu do programu. Program Streamsoft Firmino jest bardzo prosty w obsłudze oraz intuicyjny. Jest to jego wielkim atutem.

Prowadzenie księgowości w biurze rachunkowym, w zależności od formy rozliczania się przedsiębiorstwa, może być kosztowne. Abonamenty księgowości online, pomimo bardzo rozbudowanej konstrukcji i dużego wachlarza możliwości, są tańsze.

Zachęcam do zapoznania się z naszym programem Streamsoft Firmino. Więcej informacji na stronie internetowej www.firmino.pl Na www znajduje się również poradnik pomocy, który jest poradą przy użytkowaniu.