Avatar

Anna Witkowska – Dziadosz

Avatar

Anna Witkowska – Dziadosz

Czy zakupy dokonywane na aukcjach internetowych można wpisywać do książki podatkowej?

Sposób zamawiania, dostawy czy zawierania transakcji nie mają znaczenia. Aby zakup mógł być ujęty w kosztach w księdze podatkowej, wydatek ten powinien nie tylko służyć działalności gospodarczej, ale powinien być prawidłowo udokumentowany. Kupując przez internet powinniśmy zadbać o to, aby otrzymać od sprzedającego fakturę – bo to faktura jest podstawowym dowodem księgowym.
Na zasadzie wyjątku, przepisy dopuszczają księgowanie kosztu w księdze podatkowej na podstawie paragonu – ale wyłącznie w przypadku zakupu materiałów pomocniczych, środków czystości i bhp oraz materiałów biurowych.

Kupiliśmy na aukcji samochód od osoby prywatnej, która nie może nam wystawić faktury czy paragonu. Czy taki zakup można  ująć w książce podatkowej?

W przypadku zakupu od osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej, dowodem księgowym do ujęcia kosztu w księdze podatkowej może być umowa. Umowa ta powinna określać strony transakcji, datę przeniesienia prawa własności oraz opis przedmiotu transakcji.

Na aukcji wylicytowałem używany zestaw komputerowy, w bardzo okazyjnej cenie – dużo niższej od ceny rynkowej. Jaką kwotę ostatecznie należy wpisać do księgi podatkowej?

Zapisów w księdze podatkowej dokonuje się na podstawie dokumentów. Jeżeli faktura (ewentualnie paragon, umowa) opiewa nawet na symboliczną złotówkę, to – bez względu na wartość rynkową – do księgi wpisujemy tą złotówkę z dokumentu właśnie.

Na aukcji kupiłam fachową literaturę. Kliknięcie „kup teraz” i zapłata miała miejsce na koniec miesiąca, książki zakupione na aukcji dotarły do firmy na początku kolejnego miesiąca, a faktura – kilka tygodni później. Kiedy należy dokonać wpisu kosztu do książki podatkowej?

Ujęcie kosztu w księdze podatkowej może nastąpić pod datą wystawienia faktury przez sprzedawcę, bez względu na to, kiedy dokonano płatności, kiedy otrzymano zakupione przedmioty, czy na zwłokę w otrzymaniu faktury za nie.