Wiktor Naskręt

Business Solution Manager Streamsoft Verto

Wiktor Naskręt

Business Solution Manager Streamsoft Verto

Optymalizacja przestrzeni magazynu polega na wdrożeniu rozwiązań, które pozwalają maksymalnie wykorzystać jego powierzchnię i zwiększyć wydajność operacji.

Obejmuje metody składowania towaru (np. modernizacja regałów) oraz wszystkie procesy wpływające na sprawny przepływ produktów przez magazyn (od przyjęcia, przez kontrolę stanów, do wydania).
Narzędziem, które wspomaga te działania, jest system WMS.

Optymalizacja przestrzeni magazynowej i operacji magazynowych w praktyce

Polega na efektywniejszym wykorzystaniu powierzchni magazynu i usprawnianiu czynności, które z różnych względów trwają długo lub generują dodatkowe koszty. Przykład? Wyobraź sobie, że każdego dnia magazynier robi tysiące zbędnych kroków, aby skompletować zamówienie. A wózek widłowy kursuje między dokami setki razy, zużywając wiele litrów paliwa. Przebieg tych czynności przyspiesza, np. wyznaczenie optymalnych ścieżek kompletacji.

Jak optymalizacja przestrzeni magazynu wpływa na satysfakcję klienta ?

Niewydajna praca magazynu obniża satysfakcję klientów, zwłaszcza że coraz częściej oczekują oni dostawy w 24 h po złożeniu zamówienia. Czas wysyłki wydłuża np. brak bieżącej kontroli stanów magazynowych. Obrazuje to sytuacja, kiedy klient dokonuje zakupu, a dzień później otrzymuje maila z informacją o braku towaru na stanie. Takim sytuacjom zapobiega sprawny przepływ danych o asortymencie między magazynem a platformą sprzedażową.

Optymalizacja magazynu – od czego zacząć ?

Optymalizację przestrzeni magazynowej najlepiej rozpocząć do znalezienia efektywnego sposobu składowania towaru. Budowa czy wynajem nowego obiektu sporo kosztuje, dlatego przedsiębiorcy częściej decydują się na modernizację obecnych magazynów, np. instalację mobilnych regałów typu shuttle (ruch palet odbywa się za pomocą specjalnej platformy). Zazwyczaj wprowadzają również bardziej ekonomiczne metody transportu produktów.

Kluczowa jest także pełna kontrola nad przepływem produktów, którą zapewniają zaawansowane systemy do zarządzania magazynem WMS. Narzędzia tej klasy gwarantują także wysoki poziom cyfryzacji i transfer informacji w czasie rzeczywistym. Przekłada się to na dostęp do bieżących danych o stanach oraz sprawną komunikację między magazynierami.

Optymalizacja pracy magazynu

System WMS - czyli skuteczna optymalizacja przestrzeni magazynu

Streamsoft Verto WMS (z ang. Warehouse Management System) pomaga w optymalnym rozmieszczaniu produktów na magazynie i przyspiesza przebieg kluczowych operacji (przyjęcie, kompletacja, wydanie, inwentaryzacja).

Warto podkreślić, że system został stworzony do optymalizacji procesów magazynowych w handlu nowoczesnym. Stąd sprawdza się w e-commerce oraz wszędzie tam, gdzie dominuje dynamiczna logistyka i intensywny przepływ towarów.

Kluczowe korzyści stosowania systemu WMS

  • Minimalizacja pomyłek w wydaniach
  • Szybka realizacja zamówień (np. 500 tys. transakcji dziennie)
  • Szybka inwentaryzacja i rzetelna kontrola stanów magazynowych

Jak WMS optymalizuje przestrzeń magazynu ?

Wsparcie 3 kluczowych procesów = szybki przepływ towaru przez magazyn

WMS optymalizuje procesy:

Przyjęcie i alokacja

System WMS pozwala na precyzyjną weryfikację każdej dostawy. Proces polega na porównywaniu dostarczonych produktów z zamówieniem lub awizem dostawy. Pomagają w tym kolektory mobilne wyposażone w czytniki kodów kreskowych.

Z kolei proces rozmieszczania towaru na magazynie wspierają algorytmy, które analizują miejsca składowania, a następnie dopasowują produkty do konkretnych lokalizacji (regały, szafy, palety itp.). Rozkład uwzględnia określone cechy artykułów (waga, gabaryt, termin przydatności itd.). Dzięki stosowaniu mobilnych miejsc składowania (np. kosze) sprawnie przebiega również przemieszczanie towaru między regałami.

Kompletacja zamówień

Zbiórkę zamówień przyspieszają optymalne ścieżki kompletacji, czyli trasy pozwalające magazynierom na kompletowanie wszystkich zamówień w krótkim czasie. Ich podstawą są informacje zebrane w systemie w czasie alokacji towaru. Kluczowa jest także integracja z automatyką magazynową oraz szafą PTL (z ang. Pick to Light), która ułatwia użytkownikom sortowanie zebranych produktów i grupowanie ich w konkretne zamówienia.

WMS umożliwia również budowanie własnych schematów przejścia przez magazyn. Dzięki temu pracownicy hali mogą zbierać produkty wg. określonych kryteriów, np. wybranej metody dostawy.

Wydanie towaru

W równie intuicyjny sposób przebiega proces weryfikacji produktów przed wysyłką. Pomagają w tym panele weryfikacyjne, które umożliwiają porównywanie asortymentu z cechami i zdjęciami produktów wyświetlanymi na ich ekranach. Poza tym system pozwala na kontrolę wagi produktu, dzięki temu można uniknąć dodatkowych opłat wynikających z błędnego oszacowania gabarytu wysyłki (większa paczka = większe koszty transportu).

Kontrola stanów magazynowych w czasie rzeczywistym

WMS rejestruje każdą zmianę w stanach magazynowych. Niezależnie czy wynika ona z przyjęcia czy wydania towaru. Dane o każdej z nich spływają do systemu w czasie rzeczywistym. Gwarantuje to, że informacje w bazie danych zawsze odpowiadają realnym ilościom w magazynie. Efekt ? Minimalizacja pomyłek i eliminacja sytuacji, w których klient zakupił niedostępny na stanie produkt.

Istotnym czynnikiem pozwalającym na weryfikację bieżących stanów jest również inwentaryzacja. W systemie WMS można ją przeprowadzać na wiele sposobów:

  • Inwentaryzacja ciągła: polega na bieżącym zliczaniu ilości zapasów składowanych w magazynie. Inwentaryzację tego typu można przeprowadzać bez wstrzymywania przepływu towaru na hali i blokady sprzedaży.
  • Inwentaryzacja cykliczna: realizowana w określonych odstępach czasu, np. raz w miesiącu, raz na kwartał, dwa razy w roku. Wyróżnia się kilka rodzajów inwentaryzacji cyklicznej: całościową, wyrywkową i na produkt.

Kompletna wizualizacja przestrzeni magazynu

Narzędzie pozwala na tworzenie pełnej wizualizacji magazynu przy użyciu Html Composite View. Aby graficznie odzwierciedlić określoną przestrzeń w systemie, wystarczy podać jej kod, nazwę, szerokość i długość. Wizualizacja ma postać siatki oznaczonej współrzędnymi i składa się dwóch poziomów:

  • Wizualizacja piętra
  • Wizualizacja regałów

Do wizualizacji regałów można dodać odpowiednie jednostki logistyczne (np. pojemniki i palety) wraz z ich współrzędnymi. Rozwiązanie umożliwia łatwiejszą kontrolę pracy na hali i rozchodu towaru, zwłaszcza w dużych wielopiętrowych magazynach.

Aplikacja mobilna z intuicyjnym interfejsem

Aplikacja mobilna zwiększa wydajność pracy magazynierów. Działa na kolektorach oraz posiada optymalny interfejs, który zapewnia intuicyjną pracę wszystkim użytkownikom. Efekt? Szybka reakcja na wszelkie zdarzenia magazynowe oraz redukcja pomyłek dzięki czytelnym zdjęciom i widocznym parametrom produktów (np. podczas relokacji).

Co więcej, zakres funkcji narzędzia można zwiększać, dostosowując ją do indywidualnych potrzeb. To możliwe dzięki technologii MDA, w której powstała aplikacja mobilna WMS Streamsoft Verto.

Aplikacja mobilna WMS

Rozwój zgodny z najnowszymi trendami w logistyce

WMS Streamsoft Verto dostosowuje się do zmian, które zachodzą w firmie np. w wyniku wzrostu sprzedaży (przewyższa w tym klasyczne systemy półkowe). W związku z tym, kiedy sklep rozszerza ofertę produktową, a liczba klientów wzrasta, WMS dostarcza skutecznych narzędzi zgodnych z najnowszymi trendami w logistyce magazynowej.

Ile kosztuje system WMS ?

Koszt systemu WMS zależy od wielu czynników. Na ostateczną cenę wpływa rodzaj działalności czy branża firmy. Istotna są też indywidualne wymagania przedsiębiorcy np. potrzebny zakres integracji z systemami kurierskimi czy urządzeniami peryferyjnymi.

Więcej o czynnikach, które wpływają na cenę, przeczytasz z artykułu: Ile kosztuje system WMS ?

Z kolei umawiając się na bezpłatną prezentację, poznasz więcej funkcji systemu WMS, które zwiększają wydajność magazynu.

    System WMS

    Wypełnij formularz i sprawdź koszt wdrożenia Systemu WMS w Twojej firmie.

    Dane przesłane w formularzu będą przetwarzane zgodnie z zasadami Polityki Prywatności Streamsoft.

    Chcę otrzymywać informacje marketingowe i merytoryczne dotyczące produktów Streamsoft z wykorzystaniem: