Rita Wojtczak

Marketing Manager Streamsoft

Rita Wojtczak

Marketing Manager Streamsoft

Na Facebooku śledzisz głównie znajomych i kocie memy? A gdybyś tak… wykorzystał wynalazek Zuckerberga do pogłębiania wiedzy biznesowej? Zbadaj co i dlaczego warto w tej materii.

Wyobrażasz sobie dziś śniadanie bez scrollowania walla? Jazdę pociągiem, autobusem czy metrem bez klikania „Lubię to”? Przerwę w pracy bez konwersacji na Messengerze? No właśnie… Po pierwsze, „siedzenie” na Fejsie zjada ogromną ilość naszego czasu, stanowiąc jego główny wypełniacz. Po drugie, nawykliśmy do czynności związanych z bezustanną obsługą „w tle” tego medium na tyle mocno, że — bez chwili zastanowienia — nie jesteśmy już w stanie nawet dostrzec tych działań. Oczywiście nie ustają dyskusje czy to dobrze i czy tak należy, czy też nie. Podobnie głośne są debaty jaki potencjalny wpływ na nasze zdrowie i podejście obowiązków mają te czynności. To zostawiamy jednak pod rozwagę psychologom i trenerom osobistym.

Wiedza za sprawą fejsbukowania? Jesteśmy na TAK!

My pozostańmy przy stwierdzeniu, że Facebooka używamy. I to dużo! Fakt jest faktem i kropka. Do tego posługujemy się nim zazwyczaj w celach rozrywkowych. Mówiąc bardziej wprost, przesiadując w serwisie, skupiamy się po prostu na śledzeniu błahostek. A gdyby tak przewartościować podejście i traktować Facebooka nie tylko jak źródło taniej rozrywki? Poniżej przykłady 5 fanpage FB, które codziennie dostarczają swoim czytelnikom wartościowej i konkretnej wiedzy biznesowej i okołobiznesowej. Ekonomia, gospodarka i handel w małym paluszku, tylko za sprawą fejsbukowego scrollowania? Bez angażującego „szperania” po dziesiątkach www i kupowania tony papierowej prasy? Jesteśmy na tak!

  1. Business Insider Polska (BI Polska)

Fanpage należy do magazynu Business Insider Polska, który w całości poświęcony jest tematyce biznesowej, a kierowany do młodych przedsiębiorców. Magazyn-matka wydawany w USA, ma wiele wersji lokalnych w różnych krajach. Na BI Polska znajdziecie m.in. nowości ze świata finansów, ekonomii a nawet… architektury czy życia naukowców i krezusów. Dużo praktycznych informacji o opłacalnych startupach i naprawdę przydatne posty poradnikowe.

  1. Puls Biznesu

Na tym fanpage’u znajdziecie całkiem sporą porcję konkretu (finanse, bankowość, inwestycje etc.). Dodatkowo administratorzy dość często okraszają swoją fejsbukową ścianę „niespodziankami” w postaci np. informacji z życia określonych branż (rynek FMCG, IT). Dobre źródło wiedzy o wydarzeniach biznesowych i naukowych. Sami autorzy piszą: „Chcemy informować, inspirować i zarażać gospodarczą pasją” i rzeczywiście można stwierdzić, że wiedzą o czym mówią.

  1. Money.pl

Biznes, przepisy prawne, rynek pracy, giełda, finanse, ale także sporo polityki i informacji dla kadr menadżerskich. Materiały zarówno z kraju, jak i zza granicy. Do tego sporo tzw. „życiowych” tematów i materiałów video. Podsumowując, fanpage serwisu money.pl także Was nie zawiedzie! Jak łatwo się domyślić, strona jest moderowana przez money.pl — portal finansowy i znane medium biznesowe, które działa od 2000 roku.

  1. wGospodarce

Tu znajdziecie między innymi takie kategorie tematyczne jak biznes, finanse, polityka, prawo, energetyka, paliwa, transport czy innowacje. Generalnie, bardzo szeroko na temat gospodarki i ekonomii — od tej państwowego, do tej „jednostkowego” szczebla. Autorzy nie unikają też tematyki stosunków międzynarodowych. Fanpage administrowany przez portal wGospodarce.pl, który należy do polskiej grupy medialnej Fratria.

 

  1. Pierwszy Milion

Zachęca już sama nazwa. Komu bowiem mogłaby się ona źle kojarzyć? 😉 Z jednej strony ciężko nazwać go poradnikiem, z drugiej sami autorzy piszą, że jest to magazyn dla przedsiębiorczych, w którym znaleźć można pomysły na biznes i rady dla początkujących przedsiębiorców. Dużo tu o start-up’ach i pomysłowych Polakach. Połączenie wiedzy z porządną dawką koncepcyjnej, skłaniającej do działania ikry. Fanpage Pierwszy Milion jest częścią portalu Forbes.