Sprzedaż retail przechodzi transformację. Retailerzy stopniowo rozszerzają kanały dystrybucji, aby zwiększać rozpoznawalność marki i dotrzeć z ofertą do większej liczby klientów, którzy oczekują wielowymiarowego kontaktu z marką. Sprzedaż detaliczna stawia dziś na wielokanałowość i strategię omnichannel.
Sprawdzonym wsparciem tej strategii jest system ERP. Przeczytaj o szczegółach!
Omnichannel, czyli sprzedaż wielokanałowa
Omnichannel to model dystrybucji, który integruje tradycyjną sprzedaż w salonach stacjonarnych (offline) z nowoczesnym handlem w sieci (online). W omnichannel kanałami dystrybucji są również oferty sprzedażowe składane przez mail czy telefon.
Ta strategia sprzedaży zapewnia klientom spójne doświadczenia obcowania z marką, niezależnie od tego, jaki sposób interakcji wybiorą. Informacje o produktach są wszędzie identyczne (ceny, wygląd, parametry, metody płatności itp.).
Omnichannel, czyli spójny wizerunek marki
Podsumowując, skuteczna strategia omnichannel to m.in.:
- Integracja wszystkich kanałów dystrybucji: oznacza zarówno obecność marki w wielu kanałach sprzedaży (sales channels), jak i jednolitą ofertę (poziom obsługi klienta, asortyment, promocje). Gwarantuje to konsumentom spójne doświadczenie podczas każdego kontaktu z brandem.
- Spójność danych: działając w omnichannel, należy regularnie aktualizować informacje (o produktach, promocjach, zasadach zwrotu itp.) w każdym z kanałów sprzedaży (strona sklepu, salony, aplikacje itd.). Pozwala to uniknąć rozbieżności, które mogą obniżać satysfakcję klientów.
- Szybki obrót towarem i realizacja zamówień: w świecie e-commerce standardem staje się wysyłka w 24 h (lub tryb same day delivery). Z kolei salony powinny zawsze dysponować towarem, na który jest aktualnie popyt. Tak więc w omnichannel kluczowa jest szybka realizacja zakupów – zarówno tych internetowych, jak i stacjonarnych, co wymaga sprawnej logistyki oraz rozwiązań IT.
- Personalizacja: zakupy w sieci przyzwyczaiły konsumentów do bycia w centrum uwagi sprzedawcy. Dlatego popularność zyskuje oferta spersonalizowana, która uwzględnia indywidualne preferencje klientów. W omnichannel must have stanowi bogaty asortyment oraz dostęp do wielu sposobów płatności i metod dostawy, a także atrakcyjne zniżki.
Omnichannel w retail = większa liczba (zadowolonych) klientów
Wdrożenie strategii omnichannel zapewnia wiele korzyści. Przede wszystkim wzrost liczby klientów, większą rozpoznawalność marki i tym samym większą konkurencyjność na rynku handlu nowoczesnego, gdzie dominują ludzie młodzi i hipermobilni.
Współczesny konsument jest aktywny, zabiegany, szybciej decyduje o zakupie. Przykład? W drodze do kina młody człowiek dostrzega na wystawie buty. W tej samej chwili googluje nazwę sklepu, wyszukuje produkt, czyta opinie. Pozytywne zachęcają do zakupu, którego dokonuje w aplikacji sklepu na smartfonie (jeżeli ten działa omnichannel). Oznacza to, że salon był dla niego wyłącznie pierwszym krokiem na ścieżce zakupowej. Ostatnim zaś aplikacja.
Jak wykorzystać wiedzę o zachowaniu konsumenta? Budując skuteczne kampanie marketingowe, uwzględniające indywidualne preferencje konsumentów i ich nawyki zakupowe.
Pozwala na to omnichannel, bo umożliwia precyzyjne monitorowanie pełnej ścieżki zakupowej klienta, niezależnie do tego, gdzie ta się zaczyna. Dostęp tych danych umożliwia analizę trendów i przekłada się na większą sprzedaż.
Jak system ERP wspiera budowanie strategii omnichannel w retail ?
System ERP (z ang. Enterprise Resource Planning) dostarcza wielu nowoczesnych narzędzi wspierających dystrybucję w modelu omnichannel.
Rozwiązaniem tej klasy, dedykowanym firmom handlowym, jest Streamsoft Verto, z którego korzystają liderzy rynku (Modivo, R-GOL.com, Answear.com czy New Balance). System wspiera pracę średnich i dużych organizacji, obsługując tysiące transakcji (bazy danych rzędu nawet 12 terabajtów). Gwarantuje to bezpieczny rozwój i stabilną pracę, nawet podczas przetwarzania informacji spływających ze wszystkich sklepów stacjonarnych, internetowych czy marketplace’ów. Dzięki temu system umożliwia szybką realizację transakcji (offline i online) także podczas peaków sprzedażowych (w e-commerce 98 % paczek trafia do klienta w następnym dniu po złożeniu zamówienia).
Oprogramowanie gwarantuje również spójność danych w obrębie całej firmy i szybką wymianę informacji pomiędzy wszystkimi kanałami dystrybucji.
Streamsoft Verto to:
- sprawna praca salonów stacjonarnych dzięki modułowi POS
- kompleksowa obsługa magazynu ze Streamsoft Verto WMS: od przyjęcia, przez kompletację, po weryfikację i wydanie
- zarządzanie stanami w multidystrybucji: wsparcie dotowarowania i replenishmentu
- spójna polityka sprzedaży we wszystkich kanałach dystrybucji
Omówimy to bliżej.
Sprawna obsługa salonów z modułem POS
Nowoczesny moduł POS wspiera pracę salonów, gwarantując klientom spójne doświadczenia zakupowe dzięki integracji offline i online.
Intuicyjna realizacja modeli zakupowych np. reserve&collect
Moduł pozwala klientom rezerwować produkty na stronie i odbierać je w wybranym sklepie stacjonarnym (reserve&collect). Jeszcze przed zakupem konsument ma okazję dotknąć, poczuć oraz ocenić wykonanie wyrobu – przeważnie już po kilku godzinach od rezerwacji. Warto podkreślić, że klient może też uzupełnić zamówienie, dobierając kolejny produkt z salonu i realizować zakup na jednym paragonie.
Ma też możliwość zwrotu artykułów kupionych online w salonach stacjonarnych (BORIS: buy online & return in store).
Bieżący podgląd stanów w całej sieci i centrali
A co jeśli zarezerwowany produkt rozmija się z oczekiwaniami, np. but jest za mały?
Pracownik sklepu szuka w systemie większych rozmiarów, próbując zlokalizować je w pozostałych salonach sieci czy centrali. Umożliwia to dostęp online do wspólnej bazy danych, która przechowuje informacje o wszystkich wyrobach, w tym o ich lokalizacji. Sprzedawca może też zaoferować artykuł o wyglądzie czy parametrach zbliżonych do preferowanego (np. w innym kolorze). Pomagają w tym czytelne panele produktowe ze zdjęciami. Zapewnia to klientom satysfakcjonujące doświadczenie zakupowe.
Spójna polityka promocyjna i szeroki katalog metod płatności
POS pozwala na utrzymanie spójnej polityki cenowej i promocyjnej we wszystkich kanałach sprzedaży. Dzięki temu klienci mogą korzystać z identycznych zniżek w salonie oraz na stronach sklepu. POS udostępnia także szeroki zakres sposobów płatności: bon, karta podarunkowa/rabatowa. Umożliwia też realizację transakcji mieszanych, w ramach których klient pokrywa część kosztów np. bonem i dopłaca resztę gotówką czy kartą.
Warto podkreślić, że narzędzie obsługuje programy lojalnościowe dla stałych klientów. Sprawia to, że chętnie wracają oni do sklepu i dokonują powtórnych zakupów.
Intuicyjna i szybka obsługa kasy
Moduł POS współpracuje z szeregiem urządzeń peryferyjnych tj. panele dotykowe, kasy fiskalne i terminale płatnicze. Odpowiednia integracja POS z ww. sprzętem pozwala szybko i bezbłędnie obsługiwać transakcje (np. dzięki eliminacji konieczności przepisywania kwot na terminal płatniczy czy dostępowi do wszystkich wydruków w jednym urządzeniu fiskalnym).
Szybki przepływ towaru w magazynie i aktualne stany magazynowe
Nowoczesny moduł WMS gwarantuje sprawną rejestrację informacji o ruchach produktów w magazynie, pozwalając na szybką realizację rezerwacji i zamówień. Procesy WMS wspierają algorytmy, które wskazują magazynierom optymalne trasy kompletacji produktów oraz możliwość budowania własnych logik przejścia przez magazyn, np. strefami.
Istotną funkcję pełni tu także sprawna współpraca WMS z automatyką magazynową, np: maszynami Packsize, regałami automatycznymi czy liniami sortującymi. Szereg automatycznych urządzeń przyspiesza realizację zamówień pierwszej mili.
Moduł współpracuje także z urządzeniami peryferyjnymi (czytniki QRcode, RFID czy terminale mobilne). Dzięki temu informacje o wszystkich ruchach magazynowych (przyjęciach, wydaniach, relokacji) trafiają do systemu na bieżąco. Efekt? Informacje o dostępnej do sprzedaży ilości produktów zawsze odpowiadają rzeczywistości. A klient nie otrzymuje powiadomień o braku towaru chwilę po złożeniu zamówienia.
Automatyzacja procesu replenishmentu i dotowarowania
System wspiera proces uzupełniania zapasów oraz zatowarowania salonów stacjonarnych. Czynności wspiera moduł Logistyka, który posiada tzw. algorytmy sesji zaopatrzenia. Automatycznie wyliczają one bieżące zapotrzebowanie na produkty konkretnych miejsc sprzedaży, aby utrzymać płynną sprzedaż i realizować założone targety. Zapewnia to poszczególnym sklepom i całej sieci stały dostęp do najlepiej rotujących produktów per lokalizacja.
Umów się na bezpłatną prezentację i dowiedz się więcej o skutecznej sprzedaży omnichannel z systemem ERP.
Maciej Sarnot
Kierownik Sprzedaży Streamsoft Verto
Maciej Sarnot
Kierownik Sprzedaży Streamsoft Verto