Rosnące koszty powierzchni magazynowych skłaniają przedsiębiorców do szukania nowych metod składowania zapasów. Popularne rozwiązanie polega na zastępowaniu tradycyjnych hal magazynami wysokiego składowania.

Czym dokładnie są magazyny tej klasy i co zapewniają ? Piszemy o tym !

Magazyn Wysokiego Składowania – co to jest ?

W magazynie wysokiego składowania towary umieszcza się na całej wysokości hali – aż po strop. Dzięki dużej gęstości składowania można w nim przechowywać od tysięcy do nawet setek tysięcy palet rozmieszczanych na różnych piętrach hali.

W takich obiektach regały stanowią integralną część ścian oraz innych elementów nośnych budynków. Cechuje je też solidna i trwała konstrukcja wykonana zazwyczaj ze wzmocnionej stali, gwarantująca odporność na wszelkie zjawiska atmosferyczne, w tym: wiatr, deszcz, a także wstrząsy tektoniczne.

Ile wynosi wysokość magazynów wysokiego składowania ?

Kryterium klasyfikującym takie magazyny jest wysokość przekraczająca 7,2 metra (max. 50 m). Norma ta została opracowana oddolnie przez doświadczonych ekspertów z branży logistycznej (z powodu brak definicji prawnej). Dla porównania, w świetle tych wytycznych, obiekt budowlany określany jako magazyn średniego składowania ma od 4,2 do 7,2 m wysokości. Z kolei niskiego 4,2 m lub mniej.

Jakie przepisy obowiązują w magazynie wysokiego składowania ?

Podobnie jak w halach tradycyjnych w magazynach wysokiego składowania obowiązują przepisy BHP. Z tego względu, że w polskich normach prawnych nie wprowadzono jeszcze ustawy definiującej tego typu obiekty oraz obowiązujących tam regulacji, stosuje się te zawarte w rozporządzeniu Ministra Pracy oraz Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Wg tych regulacji w takich magazynach należy instalować regały wykonane z materiałów zapewniających stabilność i wytrzymałość. Z kolei masa umieszczanych tam towarów nie może przekraczać maksymalnego obciążenia stropów. Poza tym materiały niebezpieczne czy klasyfikowane jako delikatne (np. szklanki, zastawa stołowa) trzeba odkładać na najniższych piętrach magazynów.

Warto dodać, że ze względów bezpieczeństwa, magazyny wysokiego składowania posiadają ograniczoną skalowalność i podlegają rozbudowie tylko do pewnego poziomu.

 Wyposażenie magazynów wysokiego składowania

System wysokiego składowania wymaga zastosowania specjalnych urządzeń i mechanizmów, często automatycznych, które umożliwiają m.in. bezpieczny transport towaru pomiędzy regałami ulokowanymi na dużej wysokości.

Dlatego stałą częścią inwentarza magazynów tej klasy są często m.in.: wózki systemowe VNA, automatyczne regały Shuttle czy układnice paletowe przemieszczające towar na wysokości 40 m.

Poziom automatyzacji w magazynach wysokiego składowania

Czy szeroko stosowana automatyka zrównuje magazyn wysokoregałowy z magazynem automatycznym? Niekoniecznie. Wiele operacji można w nim wykonywać ręcznie, niekiedy w ogóle rezygnuje się z urządzeń stosowanych w automatycznych magazynach. Więcej korzyści przynosi jednak zrównoważenie czynnika ludzkiego i automatyzacji.

Ta ostatnia pozwala np. na pracę w strefach, do których z różnych względów nie wpuszcza się pracowników (strefy buforowe). Z kolei stała obecność ludzi umożliwia szybką reakcję w przypadku awarii maszyn, a tym samym sprawne przywrócenie normalnego rytmu pracy (+ uniknięcie dodatkowych kosztów).

To istotne, zwłaszcza że budowa oraz utrzymanie wysokoregałowych magazynów pochłania więcej środków finansowych, niż klasycznych. Połączenie tradycyjnych metod magazynowania i automatyki, zwiększa więc szansę zwrotu z inwestycji.

Jakie korzyści zapewniają magazyny wysokiego składowania ?

Podsumowując, piętrowe rozlokowanie zapasów umożliwia efektywne wykorzystanie powierzchni magazynowej. Dzięki temu na małej hali można zmieścić towar, który w tradycyjnym obiekcie magazynowym pokrywa np. 10 000 tys. m2 przestrzeni.

Poza tym magazyn wysokiego składowania zapewnia przedsiębiorcom m.in.:

  • niższe koszty składowania towaru i działań operacyjnych
  • szersze możliwości składowania towarów wysokogabarytowych (elastyczna konfiguracja regałów)
  • wyższy poziom bezpieczeństwa (automatyka)

Systemy WMS w magazynach wysokiego składowania – co zapewniają ?

W organizacji magazynów wysokiego składowania istotną rolę odgrywają nowoczesne systemy WMS (ang. Warehouse Management System). Narzędzia takie dostarczają wielu korzyści, zwłaszcza przedsiębiorcom, którzy decydują się na połączenie automatyki i czynnika ludzkiego. Oprogramowanie usprawnia kontrolę w halach magazynowych każdego typu. Przykładem systemu tej klasy jest Streamsoft Verto WMS.

Dlaczego warto go wybrać ?

Bo skraca czas obsługi zamówień, gwarantując ich szybką realizację (nawet 150 tys. transakcji na dobę w firmach z branży handlu nowoczesnego).

Jakich narzędzi usprawniających pracę na magazynach wysokiego składowania dostarcza system Streamsoft Verto WMS ?

Ceny i waluty

Szeroko stosowana automatyka magazynowa

System współpracuje z wieloma nowoczesnymi urządzeniami automatycznymi. Jeśli chodzi o wydajną i bezpieczną pracę w magazynach wysokiego składowania, szczególną rolę pełnią:

  • systemy regałowe typu Shuttle: czyli mobilne platformy, które ułatwiają procesy transportu i odkładania ładunków w trudno dostępnych strefach hali, np. na najwyższych miejscach odkładczych. Ludzka ingerencja polega tu wyłącznie na kontroli urządzenia za pośrednictwem intuicyjnego panelu.
  • regały automatyczne Modula: to maszyny przypominające szafę. Są wyposażone w ruchome półki ulokowane na różnych wysokościach, które służą do transportu i składowania produktów o różnych gabarytach. Ze względu na dużą elastyczność urządzenie można dostosowywać do obowiązującej w magazynie metody zarządzania zapasami. Panele operatorskie znajdują się na optymalnej dla użytkownika wysokości, co przekłada się na bezpieczną i ergonomiczną obsługę rozwiązania.

Z czym jeszcze współpracuje Streamsoft Verto WMS? Pojazdy AVG, podajniki rolkowe, regały HDS oraz przenośniki taśmowe. To tylko kilka rozwiązań zapewniających bezpieczne i sprawne przemieszczanie ładunków między wysokimi regałami hali.

Pełna kontrola nad magazynem

System WMS pozwala na precyzyjne, graficzne odtworzenie pełnej przestrzeni wielopiętrowych hal magazynowych. Umożliwia to wizualizacja magazynu przy pomocy narzędzia HTML Composite View.

W toku tworzenia wizualizacji należy podać nazwę, kod, długość i szerokość przestrzeni oraz współrzędne i parametry obszarów składowania. Dotyczy to wszystkich poziomów. Poza tym na każdym z nich można rozlokować regały, na nich zaś palety, półki oraz inne mniejsze jednostki logistyczne.

Intuicyjną obsługę wizualizacji gwarantuje jej forma, czyli siatka współrzędnych z osią x i y. Znacznie ułatwia to nawigowanie po wirtualnej hali, umożliwiając sprawną kontrolę oraz organizację pracy w wielopiętrowych magazynach.

Automatyczna inwentaryzacja w czasie rzeczywistym

Inwentaryzacja ciągła pozwala na zliczanie ilości zapasów na bieżąco. To możliwe, ponieważ system WMS rejestruje informacje o każdym ruchu magazynowym, czyli wydaniu, przyjęciu czy relokacji w czasie rzeczywistym. Co istotne – inwentaryzacja odbywa się w tle i nie blokuje innych czynności, np. związanych z realizacją zamówień czy obsługą zwrotów. Przekłada się to na sprawną  kontrolę nad zapasami w wielopiętrowych magazynach, w których ze względu na wysokie rozlokowanie towaru inwentaryzacja bywa wyzwaniem.

System gotowy na skalowanie i ciągły rozwój

System WMS to oprogramowanie otwarte na dalszą rozbudowę. Elastyczność rozwiązania wiąże się z możliwością dodawania kolejnych funkcji potrzebnych na aktualnym etapie rozwoju firmy (ekspansja na inne rynki itp.). Dotyczy to zarówno wdrożenia rozwiązań, związanych z indywidualną strategią firmy, jak i aktualnie dominującymi trendami w branży logistycznej. Przykład? Aplikacja mobilna Streamsoft Verto mobile.

Poznaj więcej funkcji Streamsoft Verto WMS !

System Streamsoft Verto WMS optymalizuje pracę magazynów w wielu firmach z sektora handlu nowoczesnego (m.in. sportowa, motoryzacyjna, odzieżowa, artykułów biurowych).

Jeżeli chcesz bliżej poznać funkcje WMS ważne dla magazynów wysokiego składowania, umów się na bezpłatną prezentację, wypełniając formularz poniżej.

Wiktor Naskręt

Wiktor Naskręt

Business Solution Manager Streamsoft Verto

Wiktor Naskręt

Wiktor Naskręt

Business Solution Manager Streamsoft Verto

    System WMS

    Wypełnij formularz i sprawdź koszt wdrożenia Systemu WMS w Twojej firmie.

    Dane przesłane w formularzu będą przetwarzane zgodnie z zasadami Polityki Prywatności Streamsoft.

    Chcę otrzymywać informacje marketingowe i merytoryczne dotyczące produktów Streamsoft z wykorzystaniem: