Dzień dobry, niestety mój zakład jest w ciężkiej sytuacji finansowej i jesteśmy zmuszeni zlikwidować część stanowisk. Pierwszy raz jestem w takiej sytuacji, z tego względu pytania. 1. Czy przy likwidacji stanowisk zwolnionym osobom należy się bezwzględnie odprawa pieniężna, w jakiej kwocie? 2. Jak to wgląda pod kątem formalności – czy musi być wzmianka o rodzaju zwolnienia w wypowiedzeniu? Będę wdzięczna za informacje – Kamila
Niestety, likwidacja miejsc pracy nie jest niczym przyjemnym zarówno dla pracodawcy, jak i dla pracownika. Jednak czasami pracodawca nie ma innego wyjścia i z przyczyn często niezależnych od niego, musi ograniczyć etaty w pracy lub w ostateczności zlikwidować działalność.
Likwidacja stanowiska pracy wiąże się jednak z pewnymi obowiązkami ze strony pracodawcy.
Likwidacja stanowiska pracy – odprawa pieniężna
Odprawa pieniężna w związku z likwidacją stanowiska pracy zależna jest od ilości zatrudnionych przez pracodawcę osób na podstawie umowy o pracę. Obowiązek wypłacenia odprawy w związku z wypowiedzeniem stosunku pracy z przyczyn niezawinionych przez pracownika dotyczy pracodawców zatrudniających co najmniej 20 pracowników. Wysokość odprawy uzależniona jest od okresu zatrudnienia u tego pracodawcy i przyznawana jest w wysokości:
- jednomiesięcznego wynagrodzenia – przy zatrudnieniu krócej niż 2 lata;
- dwumiesięcznego wynagrodzenia – przy zatrudnieniu od 2 lat do 8 lat;
- trzymiesięcznego wynagrodzenia – przy zatrudnieniu ponad 8 lat.
Likwidacja stanowiska pracy – wypowiedzenie
Warunki okresu wypowiedzenia umowy o pracę również zależne są od liczby zatrudnionych pracowników. W przedsiębiorstwach do 20 pracowników stosowane są przepisy Kodeksu pracy. Okres wypowiedzenia, przy zatrudnieniu pracownika na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony lub określony, wynosi:
- 2 tygodnie – przy zatrudnieniu krócej niż 6 miesięcy;
- 1 miesiąc – przy zatrudnieniu od 6 miesięcy do 3 lat;
- 3 miesiące – przy zatrudnieniu powyżej 3 lat.
Jeżeli jednak zakład pracy zatrudnia co najmniej 20 pracowników, stosujemy wtedy szczególne zasady rozwiązywania umowy o pracę. Skutkuje to tym, że pracodawca może skrócić wypowiedzenie umowy o pracę do 1 miesiąca pod warunkiem wypłaty odszkodowania za pozostałą część okresu wypowiedzenia.
W powyższej sytuacji pracodawca powinien w wypowiedzeniu określić przyczynę wypowiedzenia, tj. likwidacja stanowiska pracy.
Tomasz Olejniczak
Księgowy w Biurze Rachunkowym
Tomasz Olejniczak
Księgowy w Biurze Rachunkowym