Tomasz Olejniczak

Księgowy w Biurze Rachunkowym

Tomasz Olejniczak

Księgowy w Biurze Rachunkowym

Prowadzę od niedawna sklep spożywczy. Zakupiłam jednorazowe reklamówki, w które klienci mogą za dodatkową drobną opłatą zapakować towar. Pytanie brzmi, jak ująć ten zakup w KPiR? – Kamila

Prowadząc sklep spożywczy, wiadome jest, że zakupujemy towar handlowy do dalszej odsprzedaży, a również inne materiały z tym związane, np. reklamówki. W przypadku tych drugich, należy zadać sobie pytanie, co z tym dalej zrobię?

Reklamówki w kolumnie 10 – zakup towarów handlowych i materiałów

W przypadku, gdy przedsiębiorca prowadzący sklep spożywczy, zakupuje reklamówki, a następnie na życzenie klienta wydaje je za opłatą, reklamówki będę stanowić towar handlowy i ich zakup powinien być księgowany w kolumnie nr 10 księgi przychodów i rozchodów.

Reklamówki w kolumnie 13 – pozostałe wydatki

W innym przypadku przedsiębiorca może zdecydować się, że zakupione przez klientów produkty zapakuje w reklamówki jednorazowe, nie pobierając przy tym opłaty. Takie czynności spowodują, że zakup reklamówek będzie stanowił koszt dla przedsiębiorcy, czyli zgodnie z rozporządzeniem w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, powinien zostać zaksięgowany w kolumnie nr 13 – Pozostałe wydatki.