Dzień dobry, prowadzę małą firmę produkcyjną, to bardziej manufaktura. Ostatnio jednak mamy dużo zamówień i rozważam wprowadzenie nocnej zmiany dla 4 pracowników. Mam pytanie – jakie zasady kodeksu pracy obowiązują przy takim rozwiązaniu, jakich zasad muszę przestrzegać ? – Aneta
Definicja pory nocnej – Kodeks pracy
Zgodnie z art. 151[7] – Kodeks pracy pora nocna obejmuje 8 godzin między godzinami 21:00 a 7:00. Do woli pracodawcy zostaje dokładne określenie pory nocnej w jego zakładzie, z tym że godziny nie mogą wybiegać poza wskazane powyżej ramy czasowe.
Określenie pory nocnej pracodawca powinien ustalić w układzie zbiorowym pracy, regulaminie pracy lub w obwieszczeniu pracodawcy. Jeśli pracodawca nie ma obowiązku ich sporządzania, powinien powiadomić pracownika o porze nocnej na osobnym piśmie w ciągu 7 dni od zawarcie umowy o pracę. Warto pamiętać, że inne wytyczne uwzględnia Kodeks pracy w przypadku zatrudnienia pracowników młodocianych.
Czas pracy w porze nocnej – Kodeks pracy
Pracownik, którego rozkład czasu pracy obejmuje w każdej dobie co najmniej 3 godziny pracy w porze nocnej lub którego co najmniej 1/4 czasu pracy w okresie rozliczeniowym przypada na porę nocną, jest pracującym w nocy.
Czas pracy pracującego w nocy nie może przekraczać 8 godzin na dobę, jeżeli wykonuje prace szczególnie niebezpieczne albo związane z dużym wysiłkiem fizycznym lub umysłowym. Wykaz prac, o których mowa powyżej, określa pracodawca w porozumieniu z zakładową organizacją związkową, a jeżeli u pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowa – z przedstawicielami pracowników wybranymi w trybie przyjętym u danego pracodawcy, oraz po zasięgnięciu opinii lekarza sprawującego profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami, uwzględniając konieczność zapewnienia bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia pracowników (art. 151[7] – Kodeks pracy).
Dodatek za pracę w porze nocnej – Kodeks pracy
Pracownikowi wykonującemu pracę w porze nocnej przysługuje dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w porze nocnej w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów. W stosunku do pracowników wykonujących pracę w porze nocnej stale poza zakładem pracy dodatek, o którym mowa powyżej, może być zastąpiony ryczałtem, którego wysokość odpowiada przewidywanemu wymiarowi pracy w porze nocnej (art. 151[8] – Kodeks pracy).
Kto nie może wykonywać pracy w porze nocnej? – Kodeks pracy
Wykonywać pracy w porze nocnej nie mogą:
- pracownicy młodociani,
- pracownicy niepełnosprawni, chyba że pracownik jest zatrudniony przy pilnowaniu lub lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne wyraził zgodę na pracę w porze nocnej,
- pracownicy w ciąży,
- pracownicy opiekujący się dzieckiem do ukończenia przez nie 4 roku życia bez jego zgody (w przypadku pracy obojga rodziców, tylko jedno korzysta z tego prawa).
Tomasz Olejniczak
Księgowy w Biurze Rachunkowym
Tomasz Olejniczak
Księgowy w Biurze Rachunkowym