Avatar

Jakie są zasady prawidłowego rozliczania udzielanych urlopów? W dzisiejszym odcinku przytoczymy kilka przykładów dotyczących zastosowania tych przepisów.

Prawidłowe rozliczanie udzielonego urlopu jest proste, jeżeli pamiętamy o tych zasadach:

  • Urlop można udzielić tylko na te dni, które są dla danego pracownika dniami pracy według harmonogramu
  • Urlop udziela się na całe dni pracy, ale rozlicza w godzinach
  • Jedyna możliwość udzielenia urlopu na godziny to przypadek, gdy pracownikowi zostało do wykorzystania z wymiaru mniej, niż ilość godzin do przepracowania w danym dniu
  • 8 godzin rozliczonego urlopu „zjada” 1 dzień z wymiaru urlopu, przysługującego pracownikowi

Te zasady wynikają z art. 1542 Kodeksu Pracy, a oto kilka przykładów na ich zastosowanie.

Przykład 1.
Pani Sylwia pracuje od poniedziałku do piątku na pełny etat, w normalnym systemie czasu pracy (po 8 godzin) i wnioskuje o tydzień urlopu w okresie 3 – 11 stycznia 2015 (9 dni kalendarzowych, 6. stycznia we wtorek przypada święto). Pracodawca udziela pani Sylwii 4 dni urlopu (5, 7, 8 i 9 stycznia) i rozlicza z jej wymiaru 32 godziny, czyli pozostały do wykorzystania urlop zostaje zmniejszony o 4 dni.

Przykład 2.
Pan Sebastian pracuje od poniedziałku do piątku na ½ etatu, w normalnym systemie czasu pracy – po 4 godziny i wnioskuje o tydzień urlopu również na okres 3 – 11 stycznia 2015. Pracodawca udziela panu Sebastianowi 4 dni urlopu i rozlicza z jego wymiaru 16 godzin, czyli pozostały do wykorzystania urlop zostaje zmniejszony o 2 dni.

Przykład 3.
Pani Sabina pracuje w równoważnym systemie czasu pracy z przedłużoną normą dobową. Harmonogram na dany tydzień przewiduje, że pani Sabina będzie pracować: w poniedziałek, piątek i niedzielę po 12 godzin, w środę 8 godzin; dni wolne przypadają na wtorek, czwartek i sobotę. Pani Sabina składa wniosek urlopowy na cały ten tydzień (od poniedziałku do niedzieli). Pracodawca udziela pani Sabinie 4 dni urlopu (poniedziałek, środa, piątek i niedziela) i rozlicza z jej wymiaru 44 godziny, czyli pozostały do wykorzystania urlop zostaje zmniejszony o 5,5 dnia.

Przykład 4. Pani Sabinie przysługiwał urlop proporcjonalny 6 dni, a po tygodniu z przykładu 3. zostało jej do wykorzystania tylko pół dnia. Pani Sabina wnioskuje o urlop na kolejny poniedziałek, kiedy powinna pracować 12 godzin. Jeżeli pracodawca zgodzi się na urlop, pani Sabina będzie miała tego dnia do przepracowania tylko 8 godzin, a na pozostałą część dnia zostanie udzielony urlop.