Tomasz Olejniczak

Księgowy w Biurze Rachunkowym

Tomasz Olejniczak

Księgowy w Biurze Rachunkowym

Witam, mam wątpliwość dotyczącą tzw. oddawania dnia wolnego za święto przypadające w sobotę. W niektórych objaśnieniach przepisów czytałam, że taki obowiązek nie wynika wprost z Kodeksu Pracy, w innych, że jednak tak. Jak to jest, jak powinnam się do tego ustosunkować, jako kadrowa? Bardzo proszę o objaśnienie. Pozdrawiam – Leokadia

W roku 2022 mamy 13 dni świątecznych, które są ustawowo wolne od pracy. Zgodnie z art. 130 § 2 – Kodeks pracy, każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Oznacza to, że pracodawca jest zobowiązany do oddania pracownikowi tych 8 godzin w innym terminie. Dotyczy to pracowników, u których występuje pięciodniowy tydzień pracy, gdzie w sobotę się nie pracuje. Dzień wolny od pracy musi zostać udzielony do końca okresu rozliczeniowego.

Ważne!
Za święto wypadające w niedzielę nie przysługuje dzień wolny!

Kiedy jeszcze nie przysługuje dzień do odbioru?

W przypadku pobierania przez pracownika zasiłku chorobowego lub zasiłku macierzyńskiego w okresie, kiedy wypada dzień świąteczny w sobotę, dodatkowy dzień wolny nie przysługuje. Wynika to natomiast z faktu, że zasiłek chorobowy jak i macierzyński przysługuje za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wykluczając dni wolnych od pracy.