Jestem zainteresowany założeniem działalności z moim dobrym kolegą. Ja jestem grafikiem, on specjalistą od marketingu. Myślę, że coś nam może ciekawego z tego wyjść, mamy natomiast pewien problem z ustaleniem formy spółki. Myśleliśmy o jawnej, natomiast ostatnio słyszałem o jakiejś nowej możliwości, chyba się to nazywa spółka partnerska. Mogliby nam Państwo przybliżyć jakie zasady tu obowiązują? Dziękuję! – Dawid
Spółka partnerska – najważniejsze informacje
Spółka partnerska regulowana jest kodeksem spółek handlowych oraz przepisami regulującymi wolne zawody. Poniżej przedstawię najważniejsze informacje dotyczące tej spółki, od momentu założenie do momentu likwidacji.
Art. 86 KSH
§ 1 Spółką partnerską jest spółka osobowa, utworzona przez wspólników (partnerów) w celu wykonywania wolnego zawodu w spółce prowadzącej przedsiębiorstwo pod własną firmą. Przykładem wolnego zawodu może być, np. lekarz medycyny, adwokat, architekt, księgowy, specjalista do spraw reklamy, grafik komputerowy.
§ 2. Spółka może być zawiązana w celu wykonywania więcej niż jednego wolnego zawodu, chyba że odrębna ustawa stanowi inaczej.
Art. 90 KSH Firma spółki partnerskiej
§ 1. Firma spółki partnerskiej powinna zawierać nazwisko co najmniej jednego partnera, dodatkowe oznaczenie „i partner” bądź „i partnerzy” albo „spółka partnerska” oraz określenie wolnego zawodu wykonywanego w spółce.
§ 2. Dopuszczalne jest używanie w obrocie skrótu „sp.p.”.
§ 3. Firmy z oznaczeniem „i partner” bądź „i partnerzy” albo „spółka partnerska” oraz skrótu „sp.p.” może używać tylko spółka partnerska.
Art. 91 KSH Umowa spółki partnerskiej
Umowa spółki partnerskiej powinna zawierać:
1) określenie wolnego zawodu wykonywanego przez partnerów w ramach spółki;
2) przedmiot działalności spółki;
3) nazwiska i imiona partnerów, którzy ponoszą nieograniczoną odpowiedzialność za zobowiązania spółki, w przypadku przewidzianym w art. 95 odpowiedzialność partnerów w spółce § 2;
4) w przypadku gdy spółkę reprezentują tylko niektórzy partnerzy, nazwiska i imiona tych partnerów;
5) firmę i siedzibę spółki;
6) czas trwania spółki, jeżeli jest oznaczony;
7) określenie wkładów wnoszonych przez każdego partnera i ich wartość.
Założenie spółki partnerskiej – kolejność
• Umowa spółki partnerskiej powinna być zawarta na piśmie pod rygorem nieważności.
• Wpis spółki do KRS. Wpis jest:
-
- obowiązkowy
- konstruktywny (spółka powstaje w momencie wpisu do KRS)
Odpowiedzialność partnerów i reprezentacja spółki
Art. 95 KSH Odpowiedzialność partnerów w spółce
§ 1. Partner nie ponosi odpowiedzialności za zobowiązania spółki powstałe w związku z wykonywaniem przez pozostałych partnerów wolnego zawodu w spółce, jak również za zobowiązania spółki będące następstwem działań lub zaniechań osób zatrudnionych przez spółkę na podstawie umowy o pracę lub innego stosunku prawnego, które podlegały kierownictwu innego partnera przy świadczeniu usług związanych z przedmiotem działalności spółki.
§ 2. Umowa spółki może przewidywać, że jeden albo większa liczba partnerów godzą się na ponoszenie odpowiedzialności tak jak wspólnik spółki jawnej.
Art. 96 KSH Reprezentowanie spółki partnerskiej
§ 1. Każdy partner ma prawo reprezentować spółkę samodzielnie, chyba że umowa spółki stanowi inaczej.
§ 2. Pozbawienie partnera prawa reprezentowania spółki może nastąpić tylko z ważnych powodów uchwałą powziętą większością trzech czwartych głosów w obecności co najmniej dwóch trzecich ogólnej liczby partnerów. Umowa spółki może przewidywać surowsze wymogi powzięcia uchwały.
§ 3. Pozbawienie partnera prawa reprezentowania spółki na podstawie § 2 staje się skuteczne z chwilą wpisu do rejestru.
Rozwiązanie spółki partnerskiej – przyczyny
Art. 98. Katalog przyczyn rozwiązania spółki partnerskiej
§ 1. Rozwiązanie spółki powodują:
1) przyczyny przewidziane w umowie spółki;
2) jednomyślna uchwała wszystkich partnerów;
3) ogłoszenie upadłości spółki;
4) utrata przez wszystkich partnerów prawa do wykonywania wolnego zawodu;
5) prawomocne orzeczenie sądu.
§ 2. W przypadku gdy w spółce pozostaje jeden partner lub gdy tylko jeden partner posiada uprawnienia do wykonywania wolnego zawodu związanego z przedmiotem działalności spółki, spółka ulega rozwiązaniu najpóźniej z upływem roku od dnia zaistnienia któregokolwiek z tych zdarzeń.
Art. 99. Odesłanie do przepisów o likwidacji spółki jawnej
Przepisy art 59–62 i art 64–66 stosuje się w przypadku:
1) śmierci partnera;
2) ogłoszenia upadłości partnera;
3) wypowiedzenia umowy spółki przez partnera lub wierzyciela partnera.
Art. 100. Utrata uprawnień zawodowych przez partnera spółki partnerskiej
§ 1. W przypadku utraty przez partnera uprawnień do wykonywania wolnego zawodu, powinien on wystąpić ze spółki najpóźniej z końcem roku obrotowego, w którym utracił prawo wykonywania wolnego zawodu.
§ 2. Wystąpienie następuje przez pisemne oświadczenie skierowane do zarządu albo do partnera uprawnionego do reprezentowania spółki.
§ 3. Po bezskutecznym upływie terminu określonego w § 1 uważa się, że partner wystąpił ze spółki w ostatnim dniu tego terminu.
Art. 101. Pozycja prawna spadkobiercy partnera spółki partnerskiej
Spadkobierca partnera nie wstępuje do spółki w miejsce zmarłego partnera, chyba że umowa spółki stanowi inaczej, z uwzględnieniem art. 87 wymogi wobec partnerów spółki.
Tomasz Olejniczak
Księgowy w Biurze Rachunkowym
Tomasz Olejniczak
Księgowy w Biurze Rachunkowym