Tomasz Olejniczak

Księgowy w Biurze Rachunkowym

Tomasz Olejniczak

Księgowy w Biurze Rachunkowym

Witam, posiadam samochód osobowy jako środek trwały wykorzystywany służbowo i prywatnie. Jestem zwolniony z VAT. Czy koszty zwiazane z eksploatacją : paliwo, naprawy, ubezpieczenie mogę odliczać w 100% czy 75%.? – Pyta Pan Paweł

Wykorzystywanie samochodu osobowego, w zależności czy jest on środkiem trwałym w działalności czy nie, zostało w dużym stopniu ograniczone z początkiem 2019 roku. Znaczenie ma również przeznaczenie wykorzystywania samochodu, czy jest on wykorzystywany do celów mieszanych czy wyłącznie do działalności gospodarczej.

W wyżej przytoczonym przykładzie samochód jest wykorzystywany do celów mieszanych, więc zgodnie z przepisami prawa, koszty eksploatacyjne, czyli paliwo,naprawy, akcesoria i płyny będą stanowić koszt uzyskania przychodu tylko w 75%.

Inna sytuacja jest w przypadku ubezpieczenia samochodu. Tutaj przede wszystkim jest ważne jaka jest wartość samochodu osobowego. Jeśli wartość samochodu wynosi 150 tys. zł lub mniej to koszty ubezpieczenia stanowią koszt uzyskania przychodu w 100%. Natomiast jeśli wartość samochodu jest większa niż 150 tys. zł to ograniczenie jest do składki AC i GAP samochodu osobowego, reszta składowych ubezpieczenia stanowi koszt w 100%.

Jak wyliczyć wartość, która może stanowić koszt uzyskania przychodu z tytułu ubezpieczenia AC i GAP, w samochodach wysokowartościowych?

Limit wynosi 150 tys. zł i do tej kwoty liczymy proporcję.

150 tys. zł / wartość samochodu osobowego x 100%