Avatar

Samochód osobowy (bez kratki – VW Touran kupiony w 2010 r. na działalność gospodarczą, występuje w ewidencji środków trwałych, nie jest prowadzona ewidencja jazdy) jak należy rozliczać VAT od kosztów eksploatacyjnych (opony, oleje naprawy, itd. ) z dniem 1 kwietnia 2014r? 
pyta Pan Zdzisław

 

Od 1 kwietnia, w przypadku samochodu osobowego o którym Pan pisze, są dwie możliwości rozliczania VAT od wydatków związanych z tym samochodem:

Rozwiązanie 1.

Jeżeli zadeklaruje Pan do urzędu skarbowego, że samochód jest używany wyłącznie do celów działalności gospodarczej (dokonuje się tego na specjalnym formularzu VAT-26), i będzie to potwierdzone rozpisaniem kilometrów w ewidencji przebiegu pojazdu, wtedy będzie przysługiwało prawo do odliczenia VAT w wysokości 100%; i to nie tylko od wydatków eksploatacyjnych, ale również od paliwa.
Rozwiązanie 2.

Jeżeli samochód nie jest używany wyłącznie do celów działalności gospodarczej, lub w przypadku gdy samochód nie używany prywatnie, lecz nie został dopełniony któryś z ww. obowiązków formalnych (vat-26 lub prowadzenie ewidencji), wtedy będzie przysługiwało prawo do odliczenia VAT w wysokości:
– 100% od zakupu towarów montowanych w pojeździe, jeżeli tej rzeczy nie da się wykorzystać inaczej niż do celów działalności gospodarczej (czyli np. oklejenie samochodu reklamą firmy – 100% odliczenia, ale zakup nawigacji już nie będzie się tu kwalifikował),
–  50% od pozostałych wydatków eksploatacyjnych, związanych z tym pojazdem (czyli tak jak Pan pisze: opony, oleje i płyny, usługi takie jak serwis, naprawy czy myjnia, opłaty za parkowanie i autostrady…)
Przy zastosowaniu tego 2. rozwiązania, nie można w ogóle odliczać VAT od zakupu paliwa do tego samochodu (będzie to możliwe dopiero od 1.07.2015).