Tomasz Olejniczak

Księgowy w Biurze Rachunkowym

Tomasz Olejniczak

Księgowy w Biurze Rachunkowym

Czym jest podatek od nadmiarowych zysków?

Obecnie podatek od nadmiarowych zysków to tylko i wyłącznie zapowiedź. Nie ma bowiem żadnego projektu ustawy w RCL (Rządowe Centrum Legislacji), który mógłby zostać procesowany. Głośno zrobiło się o tym podatku w październiku ubiegłego roku za sprawą wypowiedzi wicepremiera Sasina.

Dla kogo podatek od nadmiarowych zysków?

Podatek od nadmiarowych zysków miałby dotyczyć spółek Skarbu Państwa, firm energetycznych oraz prywatnych przedsiębiorstw, u których poziom zatrudnienia przekracza 250 pracowników.

Jak wysoki byłby podatek od nadmiarowych zysków?

Zgodnie z zapowiedziami podatek od nadmiarowych zysków wynosiłby 50% wartości uzyskanych nadmiarowych zysków przez wyżej wspomniane podmioty.

Podstawą opodatkowania podatkiem od nadmiarowych zysków miałaby być marża zysku brutto za 2022 rok, jeśli będzie ona wyższa niż średnia marża uzyskana w latach 2018, 2019, 2021 przez te podmioty. Rok 2020 zostałyby wyłączony z wyliczeń ze względu na pandemię COVID-19.

Kiedy wejdzie w życie podatek od nadmiarowych zysków?

Jak już wcześniej wspomniałem, na razie nie ma konkretnego projektu ustawy, która regulowałaby w Polsce podatek od nadmiarowych zysków. Gdy tylko się pojawi na pewno przyjrzymy się szczegółom i zobaczymy czy i jak zapowiedzi pokrywałyby się z rzeczywistością przełożoną na papier.