Avatar

„W naszej firmie posiadamy samochód Renault Kangoo z 2002 r. Samochód używany jest do celów prowadzonej działalności handlowej (zaopatrzenie sklepów). Czy zgłaszamy samochód do US na podstawie Vat 26 i czy mamy prawo do odliczenia VAT od zakupu paliwa w 100%.”
Teresa

Jeżeli samochód jest wykorzystywany wyłącznie do celów działalności gospodarczej, wtedy podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia 100% VAT od zakupu paliwa, jak  również od innych wydatków, związanych z użytkowaniem tego samochodu. Aby skorzystać z prawa do pełnego odliczenia, nie można zapomnieć o dopełnieniu warunków formalnych, takich jak:

  • zgłoszenie pojazdu do urzędu skarbowego na formularzu VAT-26,
  • prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu, w której zostanie wykazane, że wszystkie kilometry były przejechane w celach służbowych.

W przypadku samochodu Renault Kangoo (lub podobnego pojazdu innego producenta) może mieć zastosowanie jeszcze inny wyjątek, pozwalający na pełne odliczenie VAT. Jeżeli jest to model z jednym rzędem siedzeń (czyli zarejestrowany z ilością miejsc 2) i „trwałą przegrodą” (czyli kratką lub innym oddzieleniem przestrzeni za siedzeniami), to jest możliwe pozyskanie w stacji kontroli pojazdów – po dodatkowym badaniu technicznym – odpowiedniego zaświadczenia. Zaświadczenie to, potwierdzone wpisem do dowodu rejestracyjnego, daje prawo do odliczenia całego VAT, co istotne: z pominięciem ww. formalności, czyli bez zgłaszania samochodu do urzędu skarbowego i bez obowiązku prowadzenia ewidencji.