Tomasz Olejniczak

Księgowy w Biurze Rachunkowym

Tomasz Olejniczak

Księgowy w Biurze Rachunkowym

Dzień dobry, prowadzę działalność gospodarczą i rozliczam podatek na zasadach ryczałtu ze stawką 17%. Dodatkowo wynajmuję prywatnie mieszkanie za które podatek chciałbym rozliczać ryczałtem 8,5%. Czy wyliczając miesięczna zaliczkę na podatek powinienem odliczać składki ZUS proporcjonalnie od dochodów z DG i najmu? – Pyta Pan Robert

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to uproszczona forma opodatkowania działalności gospodarczej. Przedsiębiorca tak jak nazwa mówi, płaci podatek od przychodów, pomniejszonych o składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

Prowadząc działalność gospodarczą, możemy również wynajmować prywatnie mieszkania, gdzie najkorzystniejszą formą rozliczenia się z takich przychodów jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, który w tym przypadku wynosi 8,5%. Wyliczając miesięczną zaliczkę na podatek dochodowy powinniśmy zsumować wszystkie przychody uzyskane w danym miesiącu. Mając możliwość odliczenia składek na ubezpieczenia społeczne, powinny być one rozliczone proporcjonalnie do uzyskanych przychodów. Tak samo będzie wykazane w zeznaniu rocznym PIT-28.