Tomasz Olejniczak

Księgowy w Biurze Rachunkowym

Tomasz Olejniczak

Księgowy w Biurze Rachunkowym

W związku z niepewną sytuacją na rynku walutowym, coraz częściej zastanawiam się nad dywersyfikacją moich aktywów. Prowadzę średniej wielkości firmę, dobrze mi się powodzi, ale obawiam się, że stracę, niezależnie od waluty, w którą zdecydowałabym się zainwestować. Ciekawą opcją wydają się kryptowaluty lub, modne ostatnio, NFT. Nie mam jednak pojęcia jak wygląda sytuacja podatkowa w przypadku takich inwestycji. Bardzo proszę o przybliżenie tematu. – Michał

To fakt, że społeczność cały czas zastanawia się, gdzie ulokować swoje środki, aby nie traciły na wartości. Obecna sytuacja polityczna na świecie nie ułatwia tych decyzji. Bardzo duże grono osób decyduje się na ulokowanie swoich środków w nieruchomościach, choć ich ceny na rynku bardzo wzrosły. Na popularności zyskuje handel w sieci, m.in. waluty wirtualne, NFT. Początkowo ludzie zakupują kryptowaluty z ciekawości, aby zobaczyć jak działa rynek.

Gdy zarobią na rynku walut wirtualnych lub NFT, nasuwa się pytanie: czy muszę płacić od tego podatek? Jak to rozliczyć?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: TAK.
A jak to rozliczyć – to zależy już od tego czym obracamy.

Rozliczenie podatkowe kryptowalut

Gdy osoba postanowi zainwestować w rynek kryptowalut i zakupuje swoje pierwsze kryptowaluty a następnie je sprzedaje z zyskiem lub stratą, to staje się już podatnikiem podatku od walut wirtualnych. Wszystkie kryptowaluty mieszą się w tej definicji.

Podatnik, po zakończonym roku podatkowym, zobowiązany jest złożyć zeznanie podatkowe do odpowiedniego urzędu skarbowego i się z tego rozliczyć. Stawka podatku od walut wirtualnych wynosi 19%, a dedykowany dla tego źródła dochodu jest formularz PIT-38.

Podatnik zobowiązany jest wykazać uzyskany przychód za cały rok podatkowy, koszty uzyskania tych przychodów o ile występują. W przypadku uzyskania straty na handlu kryptowalutami, podatnik może rozliczyć tą stratę w następnych 5-ciu kolejno następujących po sobie latach, o ile osiągnie w nich dochód.

Rozliczenie podatkowe NFT

Token NFT to Non-Fungible Token, co w tłumaczeniu brzmi „niewymienialny token”, czyli taki, który nie ma swojej sztywnej wartości w innej walucie. Każdy token NFT jest unikatowy i jedyny w swoim rodzaju. Mogą to być jakieś obrazy, animacje czy modele 3D, które nie mogą mieć swojego drugiego odpowiednika.

Rynek tokenów NFT w Polsce nie jest jeszcze tak popularny jak kryptowaluty, choć coraz więcej osób zaczyna nim się interesować. Może to być spowodowane trudniejszym procesem zakupu tokenu NFT niż kryptowalut.

Token NFT nie jest objęty definicją waluty wirtualnej, co powoduje, że sprzedaż takiego tokenu jest inaczej opodatkowana. Zakup tokenu NFT to zakup usługi lub prawa majątkowego. Dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej, sprzedaż tokenu NFT będzie opodatkowana według zasad ogólnych, tj. 17% w pierwszym progu podatkowym (12% prawdopodobnie od 1 lipca 2022) oraz 32% podatku po przekroczeniu 120 tys. zł dochodu.

Rynki walut wirtualnych oraz tokenów NFT mogą przynieść bardzo duże i szybkie zyski, ale również bardzo duże i szybkie straty, dlatego warto przemyśleć decyzję o wysokości zainwestowanego kapitału.