Maciej Sarnot

Kierownik Sprzedaży Streamsoft Verto

Maciej Sarnot

Kierownik Sprzedaży Streamsoft Verto

Sprawne zarządzanie magazynem redukuje koszty i zwiększa zyski. Sprawdź, jak to robić wykorzystując nowoczesne systemy IT !

Czym jest gospodarka magazynowa ?

Wg definicji gospodarka magazynowa (z ang. warehouse management) to wszystkie procesy związane z przepływem i przechowywaniem produktów na magazynie. O gospodarce magazynowej mówi się też w kontekście całej infrastruktury magazynowej (regały magazynowe, szafy itp.), a także pracowników magazynu (pakowacze itp.).

Gospodarka magazynowa jest pojęciem szerszym niż zarządzanie stanem magazynowym. W jej zakres wchodzą też zasady lokowania towaru do odpowiednich stref na magazynie, inwentaryzacje, a nawet strategia wysyłki zamówień. Ogółem wszystko, co dzieje się z towarem na magazynie.

Gospodarka magazynowa – szczegółowe zadania

Ogólnym celem gospodarki magazynowej jest utrzymanie optymalnego przepływu towarów w firmie, a szczegółowe zadania to:

  • przyjmowanie dostaw
  • rozmieszczanie towaru zgodnie z przyjętymi w magazynie zasadami
  • inwentaryzacja i kontrolowanie stanów magazynowych
  • strategia wysyłki i kompletacji towaru
  • sprawdzanie poprawności zamówień
  • wydawanie zamówień

Jakie korzyści daje efektywna gospodarka magazynowa ?

Po co efektywnie zarządzać gospodarką magazynową? Bo sprawne procesy na magazynie zmniejszają koszty i zwiększają zyski przedsiębiorstwa. Jak? Skuteczna gospodarka magazynowa pozwala łatwiej zarządzać towarami i optymalizuje przestrzeń na hali. Poza tym skuteczny przepływ towarów na magazynie usprawnia pracę innych działów firmy.

Przykład?

Bez skutecznej gospodarki magazynowej trudno mówić np. o sprawnej pracy w dziale reklamacji. Jak to? Ponieważ paczka z produktem trafia najpierw na magazyn, skąd należy ją przekazać w ręce pracowników działu reklamacji – i to jak najszybciej, żeby klient nie czekał bez końca!

Zarządzanie gospodarką magazynową w e–handlu

Co dziś utrudnia sprawne zarządzanie gospodarką magazynową? Obecnie na złożoność procesów wpływa dynamiczny rynek i zmienne potrzeby klientów. Klienci odsyłają towar nawet 2 dni po otrzymaniu zamówienia. Bo zły kolor, bo zły wygląd, bo okazało się, że sweter nie pasuje do stylizacji. Coraz więcej e – sklepów oferuje klientom także możliwość przymierzania produktów w domu i ewentualny zwrot nawet 365 dni od chwili otrzymania towaru

Kolejna sprawa? Czas wysyłki. Dziś konsumenci oczekują , że paczka dotrze do nich w kolejnym dniu od momentu złożenia zamówienia. A więc szybkość doręczenia wpływa na ich satysfakcję.

Co jeszcze utrudnia zarządzanie gospodarką magazynową? Mnogość metod dostawy, która stają się w e – handlu standardem. Oznacza to, że magazyn wymaga wsparcia na każdym etapie przepływu produktu przez magazyn, tak aby obsłużyć wysyłki szybko i bezbłędnie.

To tylko kilka czynników, które skłaniają biznesy do skutecznej organizacji gospodarki magazynowej, która sprosta oczekiwaniom klientów. Jak wiec zapewnić optymalne funkcjonowanie przedsiębiorstwa w czasach wysokiej konkurencyjności i e–handlu?

Cyfryzacja procesów magazynowych z WMS – jak sprawnie zarządzać gospodarką magazynową?

Gospodarkę magazynową można usprawnić, wdrażając system informatyczny klasy WMS (z ang. Warehouse Management System), który wspiera przepływ towaru na każdym etapie. Od przyjęcia, przez składowanie po wydanie. Systemy stanowią samodzielne narzędzie lub część systemów ERP przeznaczonych do zarządzania zasobami firmy. Systemy WMS sprawdzają się nawet w tak wymagających magazynach jak te e–commerce, zapewniając optymalne wykorzystanie przestrzeni magazynowej.

1 narzędzie, które wspiera wszystkie procesy na magazynie

Streamsoft Verto WMS kontroluje wszystkie procesy magazynowe: od przyjęcia, składowania do kompletacji i wydania. Dzięki temu zapewnia sprawne zarządzanie gospodarką magazynową, zmniejszając liczbę pomyłek przy wysyłce.

Skuteczność rozwiązania poświadcza fakt, że w ciągu akcji Black Week, system obsłużył 500 tys. transakcji w tydzień !

W dalszej części artykuły przyjrzymy się, jak WMS szczegółowo wspiera pracę magazynu krok po kroku.

wms mockup

Sprawne przyjęcie towaru

Streamosft Verto WMS umożliwia sprawną kontrolę dostaw i porównuje aktualnie przyjmowaną dostawę z zamówieniem lub awizem (dostawca oświadcza, że doręczy konkretną ilość określonego rodzaju towaru).

Efekt? Gwarancja, że to co odbiera magazyn zawsze zgadza się z oczekiwaną ilością.

Szybkie i poprawne rozmieszczenie towaru

A co z rozkładem towaru? WMS wspiera ten proces, proponując magazynierom odpowiednie miejsca. A kiedy pracownik z różnych powodów zechce odłożyć towar w inne miejsce? Wtedy sczytuje kod kreskowy lokalizacji, np. regału, a informacje o zmianie miejsca towaru trafiają do systemu WMS. Dane pomagają później przy kompletacji zamówienia.

Poza tym system umożliwia prowadzenie inwentaryzacji ciągłej lub cyklicznej.

Optymalne ścieżki kompletowania towaru

A co ze zbiórką ? System tworzy specjalne ścieżki kompletacji towaru, na podstawie danych zapisanych (mapa magazynu, kody) przy rozkładaniu towaru. Rozwiązanie pomaga magazynierom podczas zbiórki towaru do zamówień, sugerując trasy, które przyspieszają kompletację. Pracownicy magazynu otrzymują także, tzw. listy pickingowe, a ich prace wspierają dodatkowo mobilne kolektory ze skanerami kodów kreskowych.

Dużym wsparciem podczas kompletacji jest też szeroko stosowana automatyka magazynowa: sortery, przenośniki rolkowe, czy regały automatyczne Modula. Streamsoft Verto WMS integruje wszystkie te rozwiązania.

Aplikacja mobilna !

Aplikacja mobilna umożliwia obsługę magazynu przy użyciu kolektora danych lub smartfona. Rozwiązanie powstało na bazie technologii MDA, dzięki temu można je swobodnie rozbudowywać, dodając funkcje potrzebne użytkownikom na magazynie.

Kontrola poprawności i wydawanych zamówień – bez błędów aż do końca

Wydawanie zamówień również przebiega sprawnie i intuicyjnie. Pomaga w tym dedykowany panel weryfikacyjny, który pozwala użytkownikom porównywać towar z zamówienia ze zdjęciem. A po zintegrowaniu z wagą – także sprawdzić jego ciężar. Co dzieje się później? Na końcu system drukuje dokument sprzedaży, a dokument wydania zewnętrznego narzędzie wystawia wirtualnie w systemie.

System umożliwia też zaplanowanie wysyłki, we współpracy z systemami kurierskimi i generuje list przewozowy. Zapewnia to poprawność kompletowanych zamówień i redukuje ilość błędów przy wydawaniu paczek.

Gospodarka magazynowa z systemem WMS – przyśpiesz przepływ towaru w magazynie i wysyłaj paczki poprawnie.

Dobra organizacja gospodarki magazynowej przyspiesza przepływ towaru i zmniejsza koszty magazynowania, a w efekcie zwiększa zyski.

Jak? Kontrolując towar na każdym etapie przepływu przez magazyn.

Utrzymanie odpowiedniego poziomu zapasów stanowi klucz do jakościowej pracy w innych działach firmy. Tak więc od sprawnego magazynu zależy efektywne funkcjonowanie całego przedsiębiorstwa, które dostarcza towar na czas, minimalizując czas oczekiwania klientów na zamówienie. Przekłada się to na większą satysfakcję klientów i stanowi kluczowy czynnik w utrzymaniu konkurencyjności na współczesnym rynku.