Wiedza – termin używany powszechnie, istnieje wiele definicji tego pojęcia. Nowa Encyklopedia Powszechna definiuje wiedzę jako „ogół wiarygodnych informacji o rzeczywistości wraz z umiejętnością ich wykorzystywania.(http://pl.wikipedia.org/wiki/Wiedza)
Miałem niedawno przyjemność, a nawet zaszczyt brać udział w pewnym eksperymencie polegającym na przeprowadzaniu gry symulacyjnej za zakresu prowadzenia projektów informatycznych. W grze udział brały cztery zespoły, równolegle realizując ten sam projekt, ale każdy zespół robił to na swój własny sposób. Gra podzielona była na tury, w każdej turze można było podejmować wybrane działania i planować działania w następnych turach. Ograniczeniem jak zawsze były zasoby, utrudnieniem zmiany w postaci materializujących się ryzyk i oczywiście cały czas trzeba było pilnować jakości, zakresu i budżetu. Jednym słowem klasyka prowadzenia projektów. Co ważne dziedzina nie była całkiem rozpoznana, więc działania były po części badawcze. Po co to piszę?
Otóż podsumowując wyniki gry, okazało się, że trzy z czterech zespołów, aby lepiej prowadzić projekt, w jego trakcie wyprodukowały coś na kształt bazy wiedzy. Były to „po bazgrane” kartki, notatki robione w „amoku ferworu walki”. Jednak jak się potem okazało, zwycięski zespół bardzo szybko wykonał to w postaci, która dla informatyka jest oczywista, i w oczywisty sposób zyskała bardzo pozytywny odbiór u ogółu uczestników eksperymentu. W postaci z 3. tury wyglądało to tak:
Przemilczmy markę ciastek, z których opakowanie posłużyło jako hardware do postawienia tego serwisu wiki 🙂 Nie będę się też zagłębiał w tajniki wyszukiwana pełnotekstowego w tak skonfigurowanym narzędziu. Zdjęcia końcowej postaci nie mam, ale pamiętam, że było ciężko znaleźć na niej puste niezapisane miejsce. Zwycięski zespół oprócz ważnej decyzji o budowaniu bazy wiedzy podjął już w pierwszej turze jeszcze jedną ważną decyzję. Mianowicie postawił na współpracę, na pracę grupową, wymianę doświadczeń, praktyk, oraz narzędzi, ustalając wspólną platformę działań. Te dwa elementy, w ocenie prowadzących, zadecydowały o jednym z najlepszych wyników w historii przeprowadzania tej gry. To jeszcze raz, po co to piszę?
W ostatnich dniach udostępniliśmy wersję PRE ALPHA portalu partnerów firmy Streamsoft, którego głównym składnikiem jak na razie jest baza wiedzy w postaci WIKI (VERTO, NEXT). Docelowo portal ma stać się nie tylko platformą udostępniania wiedzy, ale także medium jej wymiany, kanałem komunikacji, ma być w efekcie miejscem spotkań społeczności zgromadzonej wokół VERTO, NEXT’a i innych produktów firmy Streamsoft. Partnerów, którzy mają już dostęp do portalu, proszę o „używanie”, a także o opinie i sugestie, pozostałych partnerów zapraszam na portal (proszę o kontakt w celu założenia konta).
Na koniec wyjaśnienie skąd taka długa przerwa we wpisach na bloga … no musiałem w tej grze uczestniczyć :), to raz, no i zająć się pisaniem treści na portal :), to dwa.