Pisałem kiedyś, że „egzotyka lepsza jest od nudy”, podtrzymuję tą opinię przedstawiając kolejny komponent z palety Streamsoft NEXT – tytułowego Pivot’a czyli po naszemu komponent tabeli przestawnej. Tabela przestawna to klasyczny komponent ułatwiający analizowanie danych i wyciąganie z nich wniosków. Dane prezentowane przez tabelę przestawną zawierają dwie kategorie informacji

  • wymiary – są to informacje opisujące nasze dane jakościowo, czyli np. data dokumentu, rok obrotowy, miejsce sprzedaży, grupa towarowa, kontrahent, miejscowość, itp.
  • miary – są to informacje opisujące nasze dane ilościowo, czyli np. ilość towaru, wartość zamówienia, stan magazynowy, wysokość rabatu, itp.

Wg wymiarów możemy grupować. Miary możemy sumować, liczyć średnie, szukać maksimów i minimów. Wg obu kategorii możemy filtrować i sortować.

Tyle teorii, w praktyce ważne jest to, że tabele przestawne umożliwiają wykonywanie tych wszystkich czynności w przestrzeni użytkownika, łatwo, prosto i przyjemnie. Dodając do tabeli przestawnej wykresy, otrzymujemy bardzo wygodne i wydajne narzędzie do szybkiej analizy danych i prezentowania jej wyników.

W Streamsoft Verto komponent tabeli przestawnej „wpięty” został w mechanizm zestawień proceduralnych. Od najnowszej wersji wynikiem zestawienia proceduralnego może być zwykła tabela albo właśnie tabela przestawna

sposób prezentacji: tabela przestawna

Rolą zestawienia proceduralnego jest dostarczenie danych w układzie „miary i wymiary”, a rolą komponentu jest przestawienie tych danych do analizy i prezentacja wyników. Przypomnę, że zestawienia proceduralne to w Verto potężne narzędzie, dostarczające mechanizm wbudowanego BI, z wykonywaniem analiz na zewnętrznych serwerach lustrzanych czy odroczonym wykonywaniem zestawień z utrwalaniem wyników.

Poniżej przestawiam klika przykładów analiz otrzymanych za pomocą opisywanego komponentu:

zestawienia proceduralne

zestawienia proceduralne

zestawienia proceduralne

zestawienia proceduralne

 

Zachęcam do testowania i używania a także liczę na informację zwrotną.

Krzysztof Olszewski

Krzysztof Olszewski

Dyrektor Technologii i Architektury Oprogramowania

Krzysztof Olszewski

Krzysztof Olszewski

Dyrektor Technologii i Architektury Oprogramowania