Kolejny cykl konferencji Informatyka w produkcji dobiegł końca. Hasłem przewodnim tym razem było „Produkcja to czarna dziura”. To uczestnicy ostatnich wiosennych spotkań dali impuls, rozmów na właśnie ten temat.  Znów odczuliśmy, że zorganizowane spotkania okazały się strzałem w dziesiątkę. Z możliwości uczestnictwa skorzystało wiele firm. Przeprowadziliśmy rozmowy z  dyrektorami produkcji, kierownikami, technologami i informatykami oraz właścicielami i prezesami firm. W sumie odbyło się aż 13 konferencji w wielu miastach w Polsce. Sześć z nich  było zorganizowanych przez Streamsoft, natomiast pozostałe siedem przez partnerów, przy merytorycznym wsparciu. Dziękujemy za pozytywne opinie o kolejnym cyklu. Dzięki temu po raz kolejny przekonaliśmy się, że to konferencje, których brakuje, na które czekają osoby chcące ciągle rozwijać i udoskonalać swoją produkcję.

Wymiania doświadczeń, rozmowy o problemach produkcyjnych i ich rozwiązaniach już nastroiły nas pozytywnie na organizację kolejnych spotkań. Liczymy, że kolejny cykl wiosenny również przyciągnie wielu zainteresowanych. Wszystkich, którzy chcieli skorzystać ze spotkań, a nie mieli okazji z różnych powodów zapraszamy do kontaktu. Zawsze jest okazja spotkać się i porozmawiać na temat tego jakie mamy sposoby na to aby tę czarną, produkcyjną dziurę opanować.

„Produkcja to czarna dziura”

Zaprezentowaliśmy uczestnikom konferencji Informatyka w produkcji, że mamy sposoby na to, aby opanować i skutecznie kontrolować tą „czarną dziurę”. Większość kierowników i dyrektorów produkcji zwracała nam uwagę na problemy informatyczne związane m.in. z rejestracją danych z produkcji w toku, z brakiem spójnych danych gromadzonych w różnych obszarach firmy, z brakiem odpowiednich narzędzi, które nadążają za zmieniającą się produkcją, z kwestią użytkowania różnych niezintegrowanych programów. Sporo było również pytań dotyczących tego od czego rozpocząć informatyzację tak kluczowego obszaru firmy jakim jest produkcja.

Można skutecznie „walczyć” z informacyjną czarna dziurą na produkcji, jest to możliwe dzięki systemowi ERP Streamsoft Prestiż.

Na tą  „czarną dziurę” według osób zarządzających produkcją składa się brak informacji o kosztach, o tym co się dzieje z materiałami pobranymi na produkcję, o absencjach pracowników, postępie realizowanych zleceń produkcyjnych, większym zużyciu, odpadach, brakach, itp. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest najczęściej posiadanie przez firmę różnych niezintegrowanych programów informatycznych przeznaczonych do wspomagania zarządzania.

Systemy ERP dzięki swoim funkcjonalnościom i dobrze przemyślanej implementacji pozwalają gromadzić dane z różnych obszarów firmy, a następnie dzięki analizom i raportom zamienić te dane w informacje o stanie przedsiębiorstwa i zasadności realizowanych czynności. Często osoby zarządzające firmą, nie mając dobrych narzędzi i nie mogą jednoznacznie ocenić, które czynności na przykład w procesie produkcyjnym są zbędne, a które realizowane w sposób nie prawidłowy. Dzięki zastosowaniu zintegrowanych, wielomodułowych systemów ERP kadra zarządzająca, na podstawie zgromadzonych danych może zidentyfikować np.  źródła większego zużycia materiału pobranego do produkcji, przyczyny zbyt długiego czasu wykonywania danej czynności w stosunku do czasu, który był planowany, przyczyny nadprodukcji i nadmiernych zapasów magazynowych itp.

Fakt, że znamy się na produkcji i pasjonują nas niezmiennie procesy jakie zachodzą w różnych firmach produkcyjnych – wyraża się w unikalnych rozwiązaniach, które opracowaliśmy. Wśród nich, należy wymienić m.in.: