Tomasz Olejniczak

Księgowy w Biurze Rachunkowym

Tomasz Olejniczak

Księgowy w Biurze Rachunkowym

Wiemy, że wystawiać faktury będziemy musieli, ale kiedy je wysyłać do KSeF? Czy będzie to konieczne na koniec każdego dnia, czy też będzie można zrobić to zbiorczo, np. na koniec miesiąca?

Do 1 lipca 2024 roku pozostało jeszcze wiele czasu, lecz jak wiemy, biegnie on bardzo szybko. Nie warto spraw związanych z KSeF zostawiać na ostatnią chwilę, bo może się okazać, że ciężko będzie nam się później odnaleźć. Już teraz np. właściciele biur rachunkowych powinni przemyśleć proces wdrożenia KSeF w swoich firmach, kwestię zmian w umowach czy przygotowanie klientów na fakturowanie wyłącznie elektroniczne.

Termin wysłania faktur do KSeF

Zgodnie z tym co zostało zawarte w art. 106 ustawy o VAT, fakturę ustrukturyzowaną uznaje się za wystawioną w dniu jej przesłania do KSeF. Może zdarzyć się sytuacja, w której podatnik wystawi fakturę w swoim programie jednego dnia, a kolejnego dopiero wyśle ją do KSeF. Nie ma tutaj ograniczeń w tym temacie. Należy tylko pamiętać o zachowaniu terminów na wystawienie faktury.

Ministerstwo Finansów zostało zapytane o termin przesłania faktur do KSeF w swojej serii pytań i odpowiedzi, mianowicie:

Pytanie:

Czy dokument musi zostać wysłany do KSeF w dniu wystawienia (jeżeli data wystawienia dokumentu w pliku ma być tożsama z datą bieżącą)? Nie ma możliwości wysłania, np. następnego dnia?

Odpowiedź MF:

Dokument może zostać wysłany kolejnego dnia, przy zachowaniu ustawowo określonych terminów dotyczących wystawienia faktur. Wskazanie w polu P_01 konkretnej daty nie obliguje podatnika do wysłania w tym dniu faktury do KSeF.

Mając na uwadze powyższe, podatnik ma prawo wystawiać faktury w swoim programie w ciągu miesiąca i w ostatnim dniu wysłać je do KSeF. Musi mieć jednak świadomość, że termin wystawienia w KSeF będzie tożsamy z dniem ich przesłania.

 

Źródło: https://www.podatki.gov.pl/ksef/pytania-i-odpowiedzi-ksef/

  Kalkulator KSeF - wycena systemu

  Wypełnij formularz, aby poznać koszt wdrożenia obsługi KSeF w systemie ERP.

  Określ wielkość firmy

  Kalkulator KSeF - wycena systemu

  Wypełnij formularz, aby poznać koszt wdrożenia obsługi KSeF w systemie ERP

  Dane kontaktowe

  Pozostaw dane kontaktowe, w celu otrzymania wyceny.

  Dane przesłane w formularzu będą przetwarzane zgodnie z zasadami Polityki Prywatności Streamsoft.

  Chcę otrzymywać informacje marketingowe i merytoryczne dotyczące produktów Streamsoft z wykorzystaniem: