Mobilność jest ważnym składnikiem nowoczesnych systemów ERP. Umożliwia pracę z dowolnego miejsca i zwiększa wydajność firmy oraz jej atrakcyjność na rynku pracy.
Dowiedz się, jak wykorzystać jej potencjał!

Jak praca zdalna wpłynęła na trendy na rynku pracy ?

Epidemia Covid – 19 odmieniła standardy pracy. Wbrew powszechnej opinii nie zatrzymała gospodarki, lecz ją wzmocniła, przyspieszając rozwój trendów związanych z mobilnością. Normą stała się praca zdalna. Co istotne wykonywana nie tylko na laptopach, ale coraz częściej na smartfonach i tabletach.

Dziś wielu ludzi nie wyobraża sobie pracy poza home office lub bez trybu hybrydowego (np. 2 dni w biurze + 3 dni w domu). Potwierdzają to najnowsze badania. Wg ekspertów WFH Research w niektórych krajach średni czas pracy zdalnej w tygodniu wynosi już 2 dni. A aktywność zawodową typu Remote first lub Full remote wykonywało w 2023 roku aż 44% pracowników (w 2022 – 26%).

Między innymi z tego powodu do kodeksu pracy weszły nowe przepisy gwarantujące wszystkim zatrudnionym możliwość okazjonalnej pracy zdalnej w wymiarze 24 dni w roku. Powstał także ciekawy trend o nazwie Workation, który polega na pracy online za granicą. Subtelnie łączy więc cechy aktywności zawodowej i wakacji.

Praca mobilna – korzyści

Mobilność pozwala na pracę z dowolnego miejsca. Zatrudniony może więc wykonywać obowiązki (lub ich część), np. podczas podróży służbowych, czy w domu.

Mobilność zapewnia korzyści też pracodawcom. Dzięki niej mogą oni realizować wiele zadań, nawet bez obecności kadry w firmie. Poza tym przedsiębiorca oferujący model pracy zdalnej czy hybrydowej, postrzegany jest na rynku lepiej niż ten, u którego na próżno szukać takich ofert.

W jakich obszarach pracy najczęściej stawia się na mobilność ?

Obszarem pracy, w którym najczęściej wdraża się technologie mobilne, jest sprzedaż, produkcja, dystrybucja a także obsługa dokumentów. Poza tym w nowoczesnych przedsiębiorstwach często korzysta się także z rozwiązań mobilnych przeznaczonych do analizy finansowej i raportowania.

Jednak przeniesienie funkcji desktopowych w przestrzeń mobilności, nie polega wyłącznie na przystosowaniu ich do wymiarów mini ekranów. Istotna jest też odpowiednia selekcja funkcjonalności, która pozwala optymalizować pracę.

Jak czerpać korzyści z mobilności, zachowując wysoką produktywność ?

Narzędzia mobilne powinny być przede wszystkim intuicyjne w obsłudze i spójne z systemem desktopowym. Dobrze kiedy mają czytelne interfejsy pozwalające na szybką obsługę firmowych danych. W przeciwnym razie mogą wywołać skutek odwrotny do zamierzonego.

Trend mobilności a nowoczesne systemy ERP

Producenci nowoczesnych systemów ERP, widząc rosnące znaczenie pracy zdalnej, coraz częściej decydują się na włączenie funkcji mobilnych w pakiet opcji kluczowych (dostępnych w standardzie systemu).

Warto zaznaczyć, że wdrożenie rozwiązań mobilnych uchodzi za logiczny rozwój systemów ERP, które z założenia upraszczają zarządzanie procesami przedsiębiorstwa, zapewniając sprawną i szybką obsługę danych pochodzących z wielu źródeł. Dzięki technologiom mobilnym użytkownicy systemów ERP zyskują do nich jeszcze szybszy dostęp i to z dowolnej lokalizacji.

Mobilność ERP w praktyce

Polecanym systemem ERP, który wychodzi naprzeciw ww. potrzebom jest Streamsoft Prestiż. Dostarcza on mobilnych rozwiązań umożliwiających intuicyjną obsługę wielu funkcji systemu na smartfonach (iOS i Android), m.in.: aplikacja do kontroli produkcji, CRM DMS Mobile, oraz panel przeznaczony do zarządzania danymi pracownika.

Są one szczególnie przydatne pracownikom terenowym, zdalnym oraz menadżerom, a poza tym wszystkim, którzy ze względu na charakter obowiązków, często podróżują.

Streamsoft ERP Mobile

CRM DMS Mobile: kontrola projektów i dokumentów w jednym narzędziu

Rozwiązanie pozwala na planowanie zadań oraz kompleksową obsługę dokumentów z poziomu smartfona. Kilka tapnięć wystarczy, aby dodać nowe zadanie, ustalić czas realizacji projektu czy przydzielić do niego zasoby i pracowników. Równie intuicyjnie przebiega rejestracja nowego dokumentu i wprowadzanie go na określone ścieżki akceptacji. O każdej zmianie etapu system informuje za pośrednictwem automatycznych powiadomień (alertów). Dzięki temu użytkownik nie musi pamiętać, o ciągłym zerkaniu na ekran w celu śledzenia postępu realizacji procesu.

Portale WWW (CRM i DMS)

Kalendarz zadań CRM oraz funkcje związane z obiegiem dokumentów dostępne są również w aplikacji webowej (www). Dzięki temu można z nich korzystać z poziomu przeglądarki internetowej. Gwarantuje to wygodną pracę zdalną, nawet tym, którzy z jakichś powodów nie chcą korzystać z aplikacji na smartfonach.

Aplikacja Kierownika Produkcji

Aplikacja kierownika Produkcji: kluczowe informacje o produkcji pod ręką

Dzięki Aplikacji Kierownika Produkcji można śledzić postęp procesu wytwórczego na smartfonie. Wyświetlają się m.in. nierozliczone meldunki (dot. np. wyrobów i surowców) czy aktualne statusy zleceń produkcyjnych (standardowych i priorytetowych). Wystarczy wykonać kilka ruchów palcem, aby podejrzeć szczegółowe informacje o każdym z nich (nr. indeksu, kontrahent, ilość wyrobów, daty rozpoczęcia, operacje).

Aplikacja udostępnia także pełną listę operacji przypisanych do zasobów, w tym maszyn, pracowników, narzędzi czy gniazd produkcyjnych. Pozwala to na precyzyjną analizę ich wydajności i wprowadzanie ewentualnych modyfikacji, np. gdy są nadmiernie obciążone.

Warto zaznaczyć, że ikonki interfejsu można rozmieszczać na ekranie wg własnych preferencji (metodę przytrzymaj i upuść). Personalizacja zapewnia jeszcze większą intuicyjność, jednocześnie minimalizuje pomyłki.

Serwis Mobile: wygodna obsługa zleceń na smartfonie

Serwis Mobile zapewnia pełną kontrolę nad usługami serwisowymi, gwarantując użytkownikom wgląd w komplet danych zarówno o zleceniu, jak i serwisowanych przedmiotach.

Rozbudowany interfejs wyświetla m.in. pełną listę zleceń z podziałem na zamknięte i otwarte. Te ostatnie dostarczają kompletnych danych o bieżących zgłoszeniach (nr zlecenia, kontrahenta, planowany czas jego realizacji). Z kolei w oknie zleceń widnieją przyciski pozwalające na szybkie podjęcie konkretnych akcji: wykonanie telefonu do usługodawcy, wysłanie e – maila czy rozpoczęcie usługi.

Rozwiązanie zapewnia także wgląd w szczegółowe informacje dot. przedmiotu zlecenia. Użytkownik znajdzie tam numer seryjny, dane instalacji czy dokładny opis artykułu (np. system klimatyzacji z agregatem itp.). Co istotne, do każdego z nich da się załączyć dokumentację, np. pliki PDF czy zdjęcia w formacie JPG. Załączniki umożliwiają precyzyjną ocenę sytuacji, nawet bez bezpośredniego kontaktu z przedmiotem.

Podsumowując, rozwiązanie łączy bogactwo funkcji z wygodną i intuicyjną obsługą.

Panel pracownika: zdalny dostęp do danych kadrowych

Panel Pracownika to aplikacja, która umożliwia zdalny dostęp do danych kadrowych. Dzięki responsywnemu layoutowi gwarantuje użytkownikom komfort pracy również na urządzeniach mobilnych.

Po zalogowaniu pracownik może składać wnioski urlopowe, pobierać odcinki płacowe czy dokumenty podatkowe (np. PIT-11). Ma też dostęp do grafików i pełnej ewidencji pracy, kluczowych informacji o przebiegu swojej kariery wraz z historią przeszeregowań i warunków finansowych.

Co istotne, obsługa wniosków odbywa się w pełni online i bez konieczności drukowania dokumentów, co przyspiesza zarówno proces ich składania, jak i akceptacji przez przełożonego.

Panel Pracownika

Dlaczego warto wybrać Streamsoft Prestiż ?

Streamsoft Prestiż jest rozwijany z uwzględnieniem potrzeb biznesowych nowoczesnych przedsiębiorstw. Z narzędzia korzysta już ponad 500 firm z branży produkcyjnej. Wśród zalet użytkownicy wskazują najczęściej cenę, jakość oraz szerokie możliwości personalizacji systemu. Chcesz poznać orientacyjną cenę wdrożenia? Umów się na bezpłatną prezentację z naszym ekspertem. Wypełnij formularz poniżej.

    Uzupełnij formularz, oddzwonimy do Ciebie!

    Zaproponujemy termin bezpłatnej prezentacji systemu ERP.

    Dane przesłane w formularzu będą przetwarzane zgodnie z zasadami Polityki Prywatności Streamsoft.

    Chcę otrzymywać informacje marketingowe i merytoryczne dotyczące produktów Streamsoft z wykorzystaniem: